Wiosenne zalecenia dla truskawek





W miniony piątek 31 marca doradcy z firmy Agrosimex spotykali się na plantacjach pokazowych truskawek zlokalizowanych w rejonie grójecko–wareckim. Coraz większe nasadzenia w tej okolicy powodują, że wielu plantatorów napotyka problemy, których wcześniej nie miało prowadząc małe plantacje. W raz z dosadzaniem kolejnych pojawiają się bowiem typowe problemy upraw monokulturowych. Duże plantacje truskawek to idealne warunki dla rozwoju szkodników i chorób. Plantatorzy, którzy przyszli na piątkowe spotkania Klubu Jagodowego mieli możliwość zapoznania się z bieżącymi zaleceniami uprawowymi dla truskawek wiosną.

Pora na nawożenie

Jak podkreślali doradcy nastała właśnie ostatnia chwila na zastosowanie podstawowego nawożenia doglebowego. Jest już zbyt późno na zastosowanie nawozów zawierających potas w formie chlorkowej ponieważ może on uszkadzać młode, rozwijające się korzenie. W tym czasie należy zdecydowanie zastosować wieloskładnikowe nawozy bezchlorkowe o niskiej zawartości azotu. Dobrym przykładem takiego produktu jest np. Rosafert 10-8-24. Odpowiednio wcześnie podane nawozy będą wykorzystywały zawartą w glebie wilgoć do pełnego rozłożenia się.

Regeneracja uszkodzeń mrozowych

Lustracja plantacji pod kątem uszkodzeń mrozowych

W kilku lokalizacjach zaobserwowano nieznaczne przemarznięcia truskawek po zimie. W takim przypadku należy odpowiednio wcześnie rozpocząć program regeneracyjny  oparty na nawożeniu dolistnym i w miarę możliwości fertygacji. By odciążyć uszkodzone korzenie można podawać obecnie nawozy wieloskładnikowe o podwyższonej zawartości potasu np. ASX Potas plus, stosując te nawozy przemiennie z substancjami łagodzącymi stresy, takimi jak wyciągi z alg (Algex) lub aminokwasy (Aminofort). By pomóc w regeneracji korzeni można przez system fertygacji podać działające kojąco kwasy humusowe (Rosahumus 1kg/ha). Innym, także pomocnym zabiegiem jest podanie potasowego Rosasolu 8-17-41, także poprzez fertygację. Potas w roślinie odpowiedzialny jest za prawidłową gospodarkę wodną. Podany odpowiednio wcześnie pozwoli na szybkie odbudowanie się korzeni.

Uwaga na choroby i szkodniki!

Wiosna to również czas inaugurację zwalczania chorób. Dobrym wczesnowiosennym rozwiązaniem będzie zastosowanie miedziowego Nordoxu 75 WG, który pozwoli w tak wczesnych fazach ograniczyć rozwój plamistości liści i antraknozy. W trakcie wiosennych lustracji warto zwrócić uwagę na pojawiające się już samice przędziorka chmielowca, których zwalczanie należy rozpocząć już w najbliższych dniach.

Więcej wiosennych informacji dla plantatorów truskawek w filmie:

 







Poprzedni artykułJakie będą plony borówki w tym roku?
Następny artykułNajnowsze rekomendacje do zwalczania szarej pleśni w truskawkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj