Webinar – Zapowiada się trudny sezon w ochronie truskawek

To może być bardzo trudny sezon w ochronie truskawek przed chorobami i szkodnikami. Wśród tych ostatnich coraz więcej jest sygnałów o rosnącej presji ze strony kwieciaka malinowca. Szkodnik ten spowodował spore straty na niektórych plantacjach minionym roku. Także w odniesieniu do chorób walka będzie trudna. Zwłaszcza na plantacjach truskawek, które przez dłuższy czas były okryte folią lub agrowłóknina, presja chorób może być wysoka.   

Coraz większe wymagania i ograniczenia

Ochrona truskawek przed chorobami i szkodnikami, coraz częściej okazuje się być sztuką wyboru. Ważne by te wybory dobre i skuteczne. Dotyczy to również coraz większych obostrzeń ze strony odbiorców, zwłaszcza supermarketów. Oczekują oni by dostarczane do ich sklepów truskawki nie tylko spełniały wymagania co do dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów, ale zawierały ich ograniczoną ilość lub/i na znacznie niższych poziomach. Do tych wymagań również należy dostosować strategię ochrony.

Sezon nie należy do łatwych

Niezwykle wczesna wiosna i szybki rozwój roślin spowodowane niespotykanie wysokimi temperaturami spowodowały bardzo wczesne kwitnienie roślin w tym również truskawek.

Ostatnie ochłodzenie natomiast przepowiada długie kwitnienie. Prawdopodobnie będzie się to łączyło z wydłużonym okresem wzmożonej ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Firmy Bayer oraz Sumi Agro oraz Jagodnik zapraszają na webinar poświęcony ochronie truskawek w najbliższym czasie. Będziemy rozmawiać o wyzwaniach, ale i tworzeniu strategii zrównoważonej ochrony, zaprezentujemy również cyfrowy program, który umożliwia jeszcze bardziej świadomie tworzyć programy ochrony uwzględniając poziomy substancji aktywnych w owocach podczas zbioru.  

Kiedy: 25 kwietnia (czwartek) godzina. 20.00

Gdzie: online – transmisja na żywo na profilu FB oraz kanale YouTube:

Program: Jak dobrze zaplanować sezon ochrony truskawek?

20.00-20.10 Rozpoczęcie i powitanie uczestników – Mariusz Podymniak

20.10-20.30  Szara pleśń i antraknoza – czy to „duet problemów”? – Tomasz Gasparski, Bayer

20.30-20.45  ResiYou- program pozwalający przewidywać poziomy substancji aktywnych podczas zbioru – Barbara Witkowska i dr Paweł Krawiec

20.45 – 21.15  Szkodniki pod kontrolą – Justyna Wasiak, Sumi Agro

21.15 Podsumowanie i dyskusja – dr Paweł Krawiec

21:30  ZAKOŃCZENIE

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa i zadawania pytań.

Zobacz wydarzenie Facebook:Poprzedni artykułTrwa sadzenie truskawek w tunelach
Następny artykułTruskawki po zdjęciu agrowłókniny (mointoring plantacji, 25.04.2024 r.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj