Konsolidacja w branży przetwórczej

Dariusz Mróz, prezes Agram

Crop’s, podmiot z branży przetwórstwa owoców i warzyw z Belgii dokonał ważnego zakupu w Polsce. Przejął lubelską firmę Agram z którą współpracował od 2006 roku. Choć konsolidacja w branży przetwórczej nie została potwierdzona żadnym oficjalnym komunikatem, to stała się ona jasna już na targach Anuga, które 7 października odbyły się w Kolonii. Na nich po raz pierwszy na stoisku Agram widniało logo Crop’s i można było zobaczyć produkty belgijskiej firmy.

Rozsądny ruch Belgów

Dla kierownictwa Crop’s decyzja o zakupie Agramu wydawała się naturalnym i rozsądnym krokiem. Kilkunastoletnia współpraca oraz zaufanie zbudowane na jej podstawie sprawiły, że ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności było w tym przypadku minimalne. Konsolidacja w branży przetwórczej potrzebna jest także ze względu na nieregularność pogody. Zmiany klimatyczne sprawiają, że zaopatrzenie zakładów przetwórczych i mroźni jest pewniejsze, gdy pochodzi z różnych źródeł. Najlepiej jest, jeśli są one zlokalizowane w miejscach o odmiennych warunkach uprawy owoców i warzyw. Temu ma służyć dywersyfikacja dostaw.

Dywersyfikacja dostaw do Crop’s

Około 50% surowca kupowanego przez Crop’s pochodzi z Belgii. Polscy plantatorzy są jednak bardzo ważnymi partnerami dla tej firmy. Zaopatrują ją bowiem w 25% potrzebnych surowców. Pozostała ćwierć surowców trafia do zakładów belgijskiego producenta żywności z Półwyspu Iberyjskiego, z Hiszpanii i Portugalii. Obecna produkcja Agram-u  wynosi 30 000 ton rocznie. Tworzy ją szeroka gama warzyw i owoców począwszy od brokułów, marchwi, pasternaka, pietruszki, selera, pora, cebuli i pomidorów na truskawkach, wiśni, malinie, czarnej i czerwonej porzeczce oraz mieszankach owoców leśnych skończywszy. Szacunkowo ok. 90% warzyw i owoców trafiających do obu lokalizacji Agram pochodzi z długoterminowych kontraktów zawartych z indywidualnymi ogrodnikami i grupami plantatorów w Polsce wschodniej.

Konsolidacja w branży przetwórczej szansą na modernizacje

Belgijscy inwestorzy mają ambitne plany inwestycyjne. Celem jest podwojenie produkcji zakładów do 2019 roku. Aby go zrealizować, przeprowadzony zostanie szereg inwestycji infrastrukturalnych. Wśród nich najważniejsze to budowa nowej pakowni, tunelu mroźniczego czy chłodni. Warto przypomnieć, że Agram to ważny operator sektora przetwórczego. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ok. 200 osób i posiada 45 letnią tradycję. Osiągnięcie zakładanych mocy produkcyjnych na poziomie 60 tys. ton sprawi, że Crop’s będzie mieć ok. 12% udział w polskim rynku. Jest  on silnie rozdrobniony. Funkcjonują w nim setki zakładów przetwórczych i mroźniczych, które na rynek dostarczają ok. 500 000 tys. ton produktów. Stan ten jest zupełnym przeciwieństwem organizacji rynku na przykład w Hiszpanii. Tam zaledwie kilka firm w ciągu roku dostarcza na rynek 400000 tys. ton gotowych produktów owocowo warzywnych. Wygląda więc na to, że konsolidacja w branży przetwórczej nad Wisłą jest nieunikniona i będzie postępować.

Źródło: http://www.frozenfoodsbiz.com





Poprzedni artykułSprzedaż produktów ekologicznych w Polsce
Następny artykułWyróżnienie dla SunBerry na targach w Madrycie