Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer mówił o ochronie upraw jagodowych

Konferencja „Jagodowe trendy 2016” obfitowała w wartościowe wystąpienia prelegentów, poruszające wiele aspektów związanych z właściwą uprawą krzewów. Pierwszego dnia podczas porannego panelu wystąpili m.in. dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer i Krzysztof Oksentowicz z Timac Agro Polska. Pierwszy z nich mówił o ochronie plantacji, drugi o ich nawożeniu.

Ogólne zasady ochrony roślin

W obecnej chwili ochrona upraw jagodowych wciąż opiera się o metody chemiczne. W przyszłości możliwe będzie w większym stopniu integrowanie metod powszechnych do tej pory z rozwiązaniami biologicznymi, które zyskują coraz większe uznanie i popularność. Sprzyjać może temu także niewielka liczba substancji czynnych, które posiadają rejestrację do stosowania w uprawach jagodowych. Sprawdziłem Poradnik Integrowanej Ochrony Roślin Jagodowych na rok 2016 przygotowany przez Wydawnictwo Oikos. W gronie akarycydów w uprawie truskawki mamy dopuszczonych 8 produktów, ale tylko 5 substancji czynnych. Na malinie stosować można 4 produkty oparte o 3 substancje czynne. Spośród insektycydów w uprawie truskawek zgodnie z prawem używać można 12 produktów które zawierają 6 substancji czynnych, a na malinie 6 preparatów, których formuła opiera się na 3 substancjach czynnych – powiedział dr Mirosław Korzeniowski apelując jednocześnie do plantatorów, aby w trosce o dobre efekty wykonywanych zabiegów stosować przemiennie preparaty ze względu na sposób działania, a nie nazwę handlową.  W sezonie nie powinno wykonywać się więcej niż 2 zabiegów środkami mającymi taką samą substancję czynną, a w przypadku akarycydy tylko jeden. Prosił także, by nie zmniejszać dawek oraz wybierać insektycydy selektywne, nieszkodliwe dla pożytecznej fauny zamieszkującej plantacje. Na skuteczność wpływ ma także pora wykonania zabiegu. Środki wykazują lepszą skuteczność jeśli zostaną zaaplikowane w początkowej fazie inwazji. Aby uchwycić właściwy moment należy korzystać z komunikatów sadowniczych i stale monitorować plantację. Dobrze jest także stosować metody alternatywne, na przykład wykorzystując oleje mineralne czy produkty oparte na sylikonach.

Metody i programy zwalczania zagrożeń

Bardzo obiecujące efekty dało połączenie stosowania preparatów Envidor i Siltac EC (produkt z firmy ICB Pharma). Skuteczność zintegrowanego programu wyniosła ponad 95% nawet w warunkach skrajnie wysokiej populacji przędziorków. W uprawie truskawki przed kwitnieniem stosować należy Envidor w dawce 0,4 l/ha z dodatkiem Siltac EC 0,1% w celu zniszczenia roztoczy i przędziorków. Po kwitnieniu warto jest wykonać 1-2 zabiegi preparatem Siltac w stężeniu 0,15-0,2%. Zaletą jest brak pozostałości. W malinie integrowaną ochronę zastosowano do walki z przędziorkiem chmielowcem. Blok 4 zabiegów środkiem Siltac EC 0,2% dał 90% skuteczność. Wyższą, bo 98% skuteczność osiągnięto także dzięki zabiegom z wykorzystaniem Siltac EC, ale w mniejszym stężeniu 0,1%, a dodatkowo z zastosowaniem 0,4 l/ha środka Envidor. Badane przeprowadzono w kwaterze z odmianą ‘Polana’, gdzie w kontroli stwierdzono 74-140 osobników przędziorka na jednym liściu. W uprawie porzeczki wyborne rezultaty przyniosło wykonanie 4 oprysków. Pierwszy z zastosowaniem 4 kg/ha Siarkolu 80 WP z dodatkiem Siltac EC w 0,1% w początkach wegetacji. Drugi, przed kwitnieniem preparatem Sitlac EC w dwukrotnie większym stężeniu niż za pierwszym razem. Trzeci oprysk w trakcie kwitnienia standardowym akarycydem w dawce 1,5 l/ha z dodatkiem Siltac EC 0,1%, a ostatni, czwarty po kwitnieniu – zastosowano Envidor w dawce 0,4 l/ha.

Funkcje biostymulacyjne nawozów Timac Agro

Krzysztof Oksentowicz z Timac Agro omówił zasady właściwego nawożenia plantacji krzewów jagodowych
Krzysztof Oksentowicz z Timac Agro omówił zasady właściwego nawożenia plantacji krzewów jagodowych

W tym gronie na szczególną uwagę zasługują nawozy granulowane z biostymulają taką jak Physio+ przyspieszającą pobieranie wapnia, TOP PHOS – ułatwiający pobieranie fosforu i NProcess poprawiający skuteczność żywienia rośliny azotem.

W ofercie firmy dostępne są także nawozy płynne z funkcjami biostymulującymi. Fertiactyl wspomaga rozwój systemu korzeniowego, Fertileader ułatwia transport składników odżywczych a NMX poprawia zawiązywanie owoców.

Krzysztof Oksentowicz reprezentujący w Kraśniku firmę Timac Agro przedstawił wyniki doświadczenia w uprawie truskawek przeprowadzonego od kwietnia do czerwca w miejscowości Grodziec koło Czerwińska nad Wisłą w gospodarstwie Jacka Witkowskiego. Od dwóch lat była tam uprawiana odmiana ‘Roxana’ pod włókniną P23 na plantacji bez nawadniania. Celem doświadczenia było porównanie ilościowe i kosztowe aktualnie stosowanej technologii nawożenia truskawki z oferowanym przez Timac Agro alternatywnym programem.

Wyniki doświadczenia w truskawce

W kwaterze kontrolnej zastosowano nawożenie produktem bezchlorkowym o zawartości N-12%, P2O5 – 8%, K2O – 16%, MgO – 3%, S – 10%, B – 0,02%, Fe – 0,06% i Zn – 0,01%. Dodatkowo wysiano nawóz z azotem, potasem i wapniem (N-14,2%, K2O-24% oraz CaO – 12%) co przełożyło się na koszt 2068 zł/ha. Zastosowano także bogaty wachlarz nawozów płynnych za które zapłacono 856 zł/ha. W kwaterze, gdzie wdrożono program Timac Agro z gamy nawozów granulowanych wykorzystano Eurofertil 33 N-pro, także bezchlorkowy o składzie 8% N, 8% P2O5, 17% K2O, 3% MgO, 37% SO3, 8% CaO oraz 0,1% Zn i 0,15% B. Dodatkowo wysiano także Sulfammo 23 Npro o zawartości 23% N, 7% CaO, 3% MgO, 31% SO3. Łączny koszt zastosowania obydwu produktów sięgnął 1544 zł. Z gamy nawozów płynnych zastosowano Fertiactyl Starter w dawce 5 l/ha, Fertlileader Axis i Gold w dawce po 3 l/ha, Maxifruit w dawce 2,5 l/ha, oraz preparaty Fertileader Vital w dawce 4 l/ha i dwukrotnie Fertileader Elite, także w dawce 4 l/ha. Łączny koszt zakupu nawozów płynnych Timac Agro wyniósł 1547 zł. W kwaterze kontrolnej koszty zakupu wszystkich nawozów wyniosły 2924 zł podczas gdy w kwaterze Timac Agro 3091 zł, a więc nieznacznie więcej.

Różnica w plonowaniu zrekompensowała jednak ten minimalnie wyższy nakład z nawiązką. W ciągu 12 zbiorów przeprowadzonych od 28 maja do 26 czerwca z kwatery kontrolnej w przeliczeniu na 1 ha zebrano 10902 łubianki w stosunku do 12092 łubianek z krzewów żywionych produktami Timac Agro. Różnica wagowa wyniosła więc blisko 2,5 t co dało różnicę kwotową na poziomie 10708 zł/ha. W opinii rolnika owoce były jędrniejsze, lepsze do krótkotrwałego przechowywania.

Odpowiednia ochrona i nawożenie upraw jagodowych są więc  niezbędne dla uzyskania zadowalających wyników zarówno pod katem zdrowotności plantacji jak i ze względu na satysfakcję finansową z prowadzenia uprawy.

Poprzedni artykułAtraktanty dla owadów zapylających w uprawach sadowniczych
Następny artykuł„Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” – racjonalizacja technologii produkcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj