Praktyczne doświadczenia w borówkach – to Wam się podoba!





W ramach projektu Borówkowe Factory już drugi sezon kontynuujemy doświadczenia z nawożeniem borówki wykorzystując do tego celu nawóz Polysulphte z oferty firmy ICL. Jak informuje dr inż. Diana Wieczorek, w tym roku do doświadczeń zostaną włączone również nowe nawozy o działaniu biostymulacyjnym z oferty firmy ICL.

Po pierwszym roku doświadczeń z nawozem Polysulphate bardzo dobrze została oceniona jakość borówek po zastosowaniu tego nawozu. Owoce z kwater, nawożonych tych produktem miały lepszą jakość – trwałość pozbiorczą. 

W ocenie dr inż. D. Wieczorek w kolejnym roku, po jesiennym zastosowaniu nawozu Polysulphte, jego pozytywny wpływ na jakość owoców powinien być jeszcze większy. Zastosowanie tego produktu będzie wpływało m.in. na dobre odżywienie borówki w wapń bez obawy o wzrost pH gleby.

Polysulphate to naturalny minerał (polihalit) występujący głęboko (1300m) pod dnem Morza Północnego. Może być również stosowany w rolnictwie ekologicznym – posiada świadectwo kwalifikacji wydane przez IUNG w Puławach. Polysulphate nie zawiera chlorków, ma niski indeks zasolenia, neutralne pH, jest bezpieczny dla roślin i dla środowiska. Dostarcza 17% CaO, który jest wyjątkowo łatwo pobierany przez rośliny, dzięki temu dochodzi do ograniczenia występowania chorób fizjologicznych powodowanych brakiem pobierania wapnia przez roślinę. Dodatkowo Polysulphate zawiera aż 48% SO3 – siarka z nawozu uwalnia się stopniowo (wydłużona dostępność) wraz z upływem czasu, rośliny mogą więc korzystać z niej przed dłuższy okres. Oprócz siarki w nawozie znajduję się 14% K2O i 6% MgO – wszystkie w formie siarczanowej. 

Stosując Polysulphate w uprawie borówki w jednym zabiegu dostarczmy roślinie siarkę, wapń, potas oraz magnez, które uwalniane są stopniowo co utrudnia ich wymywanie oraz zmniejsza straty. Stopniowo uwalniany wapń wraz w wodą jest transportowany od korzeni do pędów, liści i owoców – informuje dr inż. D. Wieczorek.

W tym roku firma ICL Polska wprowadza do doświadczeń borówkowych również nowe w swojej ofercie produkty o działaniu biostymulacyjnym.

Odnosząc się panujących niskich temperatur, które wpływają m.in. na trudności z pobieraniem fosforu, warto wspomóc dolistnie borówki nawozem Agroleaf Power High P o składzie 12-52-5. W warunkach niskich temperatur, aby wspomóc odporność roślin na niskie temperatury celowe jest również nawożenie produktem Agroleaf Power High K.

Więcej praktycznych rekomendacji z wykorzystaniem produktów firmy ICL Polska znajdziecie w materiale filmowym:

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułTruskawki w tunelach już dojrzewają 
Następny artykułFenomen białych truskawek. Oferuje je tylko jedna firma w Polsce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj