Zadbajmy o zdrowotność plantacji truskawek po zbiorach




W wielu regionach, gdzie uprawia się truskawki rośliny zostały mocno uszkodzone przez opady gradu lub rośliny ucierpiały w wyniku zalegającej na plantacji wody lub po prostu muszą się zregenerować po skoszeniu liści po zbiorze owoców. Okres po zbiorze to też czas właściwego zabezpieczenia truskawek przed szkodnikami, chorobami lub dobry moment na zwalczanie chwastów.

Dobrym zabiegiem, który pozytywnie wpływa na zdrowotność roślin truskawek uszkodzonych mechanicznie jest ich opryskiwanie preparatem Captan 80 WG. Oczywiście w przypadku plantacji truskawek trzeba pamiętać, aby był stosowany zgodnie z jego rejestracją – przypominał Bartłomiej Sobaszek z firmy UPL Polska.

Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem, pozytywnie wpływającym na zmniejszenie strasu jaki przechodzą rośliny również po zbiorach jest wykonany w tym czasie zabiegi biostymulatorem Asahi SL. Po zastosowaniu tego obserwuje się m.in. lepszą gospodarkę wodną, zwiększa ilość chlorofilu i powierzchnię liści. To wszystko wpływ na lepszą kondycję roślin w tak ważnym czasie jakim jest okres formowania koron, czy gromadzenia substancji zapasowych na kolejny sezon.

Okres po zbiorze to również dobry moment na zwalczanie przędziorka chmielowca, którego samice jeśli pozostaną na plantacji, będą źródłem dużej populacji tego szkodnika od wczesnej wiosny. Dlatego warto zadbać o ich zniszczenie przed nadejściem jesieni stosując produkt Floramite 240 SC. Jego główną zaletą jest zwalczanie wszystkich form rozwojowych tego szkodnika. Produkt ten jest również niewrażliwy na promieniowanie UV, może być stosowany w szerokim zakresie temperatur jak też pH cieczy roboczej.

Po zbiorze owoców warto również przeprowadzić zwalczanie chwastów jednoliściennych. Do tego celu można wykorzystać produkt Select Super. Produkt ten zwalcza wielu trudnych do zniszczenia chwastów jak np. wiechlina roczna czy życica trwała. W przypadku zwalczania chwastów wieloletnich takich jak perz, czy po osiągnięciu przez chwasty znacznych rozmiarów należy go zastosować w dawce 2 l/ha.

Wartym uwagi produktem, do zwalczania chwastów jest również Devrinol. Jest to herbicyd doglebowy i powinien być zastosowany na glebę wolną od chwastów. Produkt ten jest szczególnie rekomendowany na plantacjach, gdzie gleba w międzyrzędziach uprawiana jest mechanicznie. Produkt ten stosuje się od 2 do 6 l/ha, a dawka ta uzależniona jest od wieku plantacji.

Więcej o tym jak prawidłowo stosować przedstawione powyżej preparaty oraz o wykazujących przez te produkty, pozytywnych efektów ubocznych dowiecie się z materiału filmowego:









Poprzedni artykułAkcja reanimacja – po burzy gradowej na plantacji borówkowej
Następny artykułProdukcja malin przez cały sezon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj