Doświadczenia minionych lat wskazują na nieprzewidywalny przebieg pogody w lutym, marcu czy kwietniu. Także czerwiec bywa miesiącem o niesprzyjającej aurze. Wiosną dni ciepłe mieszają się z przymrozkami, które dewastują kondycję pędów i ograniczają plonowanie, jak i jakość uzyskiwanych rubinowych jagód. W takich warunkach, warto stosować rozwiązania, dzięki którym można ograniczyć wpływa niekorzystnych warunków na kondycję roślin.

Odstresować rośliny

Powtarzającą się co wiosna sytuacją na polskich plantacjach są uszkodzenia pędów malin letnich. Pomimo dobrego odżywienia roślin przed wejściem w zimowy spoczynek i okrywaniu ich agrowłókniną coraz bardziej zmienna pogoda uszkadza pąki i wiązki przewodzące. Często też niszczone ujemnymi wartościami temperatury bywają najwcześniejsze pędy malin jesiennych. Czas w takiej sytuacji nie gra na korzyść plantatora. Ważne jest, by szybko wyprowadzić rośliny ze stresu i przywrócić transport składników odżywczych w nich. Tylko tak uda się nadać malinom silny wigor, który pozwoli im na wydanie wysokiego i dobrego jakościowo plonu. Karolina Marzecka z Valagro zaleca, by wczesną wiosną wesprzeć maliny po stresie poprzez aplikację preparatu Vitaseve. To bardzo silny, sprawdzony preparat, który poprawia kondycję pędów – lepsza jest jakość drewna w wiązkach przewodzących, przyspiesza transport soku komórkowego. Chodzi o to, by dać roślinom przysłowiowego pozytywnego „kopa”. Aplikacja Vitaseve w dawce 5 l/ha daje niemal natychmiastowo widoczny efekt – informuje.

Co potem?

Aplikacja Vitaseve to właściwy pierwszy krok na drodze do uzyskania owoców o wybornej jakości. Zadbanie o kondycję roślin jest szalenie istotne, ale to tylko element strategii, której celem jest uzyskanie owoców premium. Duże, jędrne i wyrównane maliny – za taki towar rynek zawsze jest w stanie zaoferować korzystniejsze stawki. Aby uzyskać takie owoce warto zastosować w mieszaninie podawanej nalistnie dwa kolejne preparaty. Mowa tu o Mc Cream i Benefit PZ. Drugi z nich zawiera kwasy nukleinowe, witaminy i aminokwasy. Nukleotydy stymulując cytokinezę wywołują wzrost liczby komórek powstających w procesie podziałów komórkowych. Aminokwasy i proteiny zapewniają roślinie energię w czasie wysokiego zapotrzebowania na białka podczas przyspieszonych procesów podziałów komórkowych indukowanych przez kwasy nukleinowe. Mc Cream wytwarzany jest z ekstraktów roślinnych pozyskiwanych z alg morskich. Produkt ten zawiera także mangan i cynk. Pozytywnie wpływa na aktywność metaboliczną roślin oraz zwiększa poziom fotosyntezy. Najlepsze efekty w zakresie uzyskania wybornego jakościowego, wyrównanego plonu uzyskać można stosując łącznie te wzajemnie uzupełniające się w działaniu preparaty: Mc Cream w dawce 2 l/ha i Benefit PZ w dawce 4 l/ha. Optymalny czas na zastosowanie tego zestawu przypada w trakcie kwitnienia, gdy podziały komórkowe zachodzą bardzo intensywnie. 

Materiał promocyjny










Poprzedni artykułCięcie krzewów borówki (cz. I). Wybrane odmiany – Last Call
Następny artykułCięcie krzewów borówki (cz. II). Wybrane odmiany – Duke

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj