Cięcie krzewów borówki (cz. II). Wybrane odmiany – Duke

DUKE 24.01.2023Duke to jedna z najpopularniejszych odmian borówki. W jej przypadku cięcie powinno być tak realizowane, aby jak najwięcej owoców zbierać z młodych pędów. Gwarantują one najlepszą jakość, a co z tym wielkość owoców. To przekłada się również na ekonomię zbioru. Dobrze doświetlone krzewy to również mniejsze problemy z chorobami.

Do cięcia wybrano młode, 3-letnie krzewy odmiany ‘Duke’ rosnące w doświadczalnej kwaterze projektu Borówkowe Factory. 

Cięcie roślin tej odmiany warto rozpocząć od najstarszego pędu. Należ ograniczyć nadmiar drobnych pędów, na których nie ma paków kwiatowych. Należy również zadbać o odpowiednią liczbę długich pędów posiadających dobrze wykształcone paki kwiatowe. 

Pamiętajcie – borówka to gatunek, który lubi cięcie produkujący nadmiar pędów owoconośnych!

Odmiana ‘Duke’ w projekcie Borówkowe Factory roślinie również w zblokowanych tunelach. Tutaj rośliny mają zdecydowanie silniejszy wzrost. W pierwszej kolejności warto usunąć, w zależności od wielkości krzewu, minimum jeden najsilniejszy pęd.

Więcej o tym jak ciąć krzewy odmiany ‘Duke’ informują dr Paweł Krawiec i Mariusz Padewski.

Praktyczne pokazy cięcia krzewów borówki już niebawem. Podczas drugiego dnia XI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej (9-10 marca 2023) spotkamy się na plantacji borówki, by wziąć udział w praktycznych warsztatach ciecia krzewów borówki. Zapraszamy po teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu uprawy borówki. Na najważniejsze wydarzenie borówkowej branży (sprawdź szczegóły).Poprzedni artykułRegeneracja malin po zimie i wiosennych stresach
Następny artykułZmiany na rynku borówki w Europie. 7 kroków do lepszej produkcji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj