Natura jest potężna i czasem zdarza się, że jej kaprysy niweczą wysiłki plantatorów. Łatwiejsze, bardziej korzystne sezony mieszają się z tymi, które przed ogrodnikami stawiają istotne wyzwania. W obliczu zmian klimatycznych spodziewać się można niestety większego niż dotychczas nasilenia  czynników pogodowych komplikujących produkcję żywności. Jej odbiorcy zgłaszają jednocześnie coraz większe oczekiwania względem jakości jagód czy bezpieczeństwa ich konsumpcji przez nabywców końcowych. Miniony sezon nie był łatwy dla producentów malin. Jeden z nich pod koniec zeszłego roku zdecydował się podzielić swymi obserwacjami i doświadczeniami z czytelnikami portalu www.jagodnik.pl i widzami prowadzonego przez zespół redakcyjny Jagodnika kanału YouTube.

Wyzwania…

Rafał Podstawka swe gospodarstwo w Klementowicach na Lubelszczyźnie prowadzi od 5 lat. Jednak jak przyznaje, zima 2020/2021 szczególnie dała mu się we znaki. Na pędach malin pojawiły się silne uszkodzenia mrozowe. Wiosenne przymrozki zagrażały kwitnieniu, a czerwcowa pogoda – bardzo deszczowa, powodująca dużą wilgotność względną powietrza – była kolejnym czynnikiem utrudniającym sezon. W lipcu było bardzo gorąca, a w sierpniu brakowało słonecznych dni, co obniżyło produkcję. Wszystkie te czynniki sprawiły, ze plantator poszukiwał rozwiązań ułatwiających wegetację, zwiększających szansę na dobrą produkcję owoców.

Rafał Podstawka stawia na produkcję malin w klasie Premium – dzięki odpowiednim programom nawożenia udaje mu się to osiągnąć

…i rozwiązania

Produktem po który sięgnięto w gospodarstwie dla polepszenia regeneracji roślin po zimowych stresach był Vitaseve. Rośliny szybko nabrały wigoru. Obsada kwiatów i zawiązywanie się owoców było dobre, podziały komórkowe przyspieszyły. Kondycja roślin w początkach października była fenomenalna. Zastosowaliśmy przed kwitnieniem także preparaty Mc Cream i Benefit PZ. Pozytywnie wpłynęły one na jakość i wielkość owoców. Nawet jagody o masie 12 g pozostawały jędrne i trwałe w obrocie handlowym – mówił plantator.

Karolina Marzecka (Valgro) i Rafał Podstawka z malinami ze zbioru jesiennego

Udana współpraca

Karolia Marzecka, przedstawiciel firmy Valagro, poinformowała, że współpracowała z R. Podstawką zarówno w zakresie uprawy odmian owocujących na pędach dwuletnich jak i przy tzw. odmianach jesiennych. W swych działaniach skupiła się na poprawie funkcjonowania wiązek przewodzących w roślinach  oraz na budowie plonu i jego parametrach jakościowych. Upewnienie się, że transport składników odżywczych przebiega w malinach poprawnie to podstawa do tego, by myśleć o ich właściwym plonowaniu. Maliny muszą być dobrze odżywione, uwolnione od skutków stresów. Potem przychodzi pora na dbałość o jakość owoców. Rynek jest coraz bardziej wymagający w tym zakresie, więc dostarczamy rozwiązania które ułatwiają producentom jagód spełnianie oczekiwań odbiorców – mówiła w Klementowicach K. Marzecka.

Plonowanie malin na pędach jednorocznych – jakość i plon były rewelacyjne

Więcej na filmie

Właściwe stosowanie wymienionych wyżej preparatów, ich kombinacje, dawki oraz inne jeszcze istotne zagadnienia związane z uprawą malin w warunkach trudnego sezonu są przedmiotem poniższego materiału filmowego. Na nim R. Podstawka wspólnie z K. Marzecką omawiają działania, które przyczyniły się do udanej produkcji malin w 2021 roku pomimo niesprzyjających okoliczności. Zapraszamy na film:

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułCo dalej z ochroną polskich upraw?
Następny artykułZielone wyzwanie i szansa vs. populizm i strach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj