Vibrant – interesująca odmiana truskawek z Wielkiej Brytanii

Nowa, wczesna odmiana truskawek Vibrant, która na Wyspach Brytyjskich już otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia za jakość owoców, w tym sezonie potwierdza wysoką jakość jej owoców trafiających do sprzedaży.

Vibrant pochodzi z programu hodowlanego realizowanego w Stacji Doświadczalnej w East Malling. Została wyhodowana przez David Simpson i Adam Whitehouse. Pierwsze sadzonki do sprzedaży komercyjnej trafiły w 2011 r. Warto zaznaczyć, że program hodowlany realizowany w East Malling ma na celu wdrożenie do uprawy odmian z nakładającymi się na siebie terminami zbioru owoców i pozwolić na oferowanie truskawek od kwietnia do października. Duży nacisk w hodowli kładzie się na to aby nowe odmiany miały nie tylko doskonałą jakość owoców, ale również smak (o odmianach z tego programu hodowlanego czyt. więcej…)

Na farmie Edward Vinson w hrabstwie Kent (czyt. też…), plonowanie odmiany Vibrant w tym sezonie było zadowalające – z 4 pędów owoconośnych zebrano około 400 gram owoców. Warto zaznaczyć, że dużo roślin miało 5–6 takich pędów. Pędy owoconośne były długie i silne, co powodowało, że owoce łatwo się zbierało. Masa owoców była także zadowalające – duża ich część ważyła około 40 gram. W tym roku będzie oceniane w tej firmie plonowanie tej odmiany z drugiego rzutu (odmiana zakwita dwa razy w sezonie). Rośliny zostaną pozostawione w workach z substratem kokosowym do przezimowania, w celu powtórnego zbioru owoców w sezonie 2014. Warto zaznaczyć, że większość uprawianych w tej firmie truskawek rosniie tylko przez jeden sezon, a następnie uprawa jest likwidowana.

W sezonie 2011/12 w doświadczeniach z Vibrantem finansowanym przez HDC (Horticultural Development Council), udział owoców dużych o średnicy powyżej 35 mm wyniósł 65%. podczas gdy u 'Elsanty’ stanowiły one 51%. Duże owoce, wyrastające na długich pędach kwiatostanowych powodowały, że produkcja kilograma owoców tej nowe j odmiany była o około 20 pensów tańsza niż 'Elsanty’. Odpowiednio pielęgnowane rośliny 'Vibranta’ produkują około 90% owoców w pierwszej klasie jakościowej. Taki wynik uważa się za szczególnie dobry dla odmian wcześnie owocujących, u których tradycyjnie dużo owoców jest zniekształcone.

Odmiana ta swoje walory potwierdziła także w uprawie towarowej w 2011 roku, wówczas uzyskano plon przekraczający 22 t/ha. Owoce zaczęto wtedy zbierać 22 kwietnia i wszystkie udało się sprzedać w atrakcyjnych dla producenta cenach. Odmiana ta ma tendencje do ponownego zakwitnięcia jeszcze w tym samym roku. W tej uprawie rośliny ponownie zakwitły, a owoce ponownie zaczęto zbierać około 6 tygodni po głównym zbiorze. Jakość owoców z drugiego plonowania była również zadowalająca, a owoce zbierano od lipca do początku września.

Vibrant wykazuje dobrą odporność na mączniaka i Phytophthora cactorum i dobrze sprawdza się w uprawie w substracie kokosowym. Należy jednak wiedzieć o podatności tej odmiany na Verticillium, co ogranicza możliwość jej uprawy w glebie z wyjątkiem stnaowisk wolnych od tego patogena lub odkażanych.

Interesującą odmianą dojrzewającą po Vibrancie jest Elegance (pochodzi z tego samego programu hodowlanego), która może być dobrym uzupełnienie uprawy. Odmiana ta ma także bardzo dobrą jakość owoców.

Vibrant doskonale sprawdza się w sprzedaży realizowanej przez sieci handlowe w Wielkiej Brytanii i jest akceptowany przez takich odbiorców jak np. Tesco, Sainsbury, Morrisons, Marks & Spencer i supermarket Asda.

Plon owoców, wielkość i udział klasy 1 (%) w doświadczeniu realizowanym w EMR i Meiosis Ltd

Oceniany parametr

Plon 60-dniowy

Meiosis

Główny plon w pierwszym roku uprawy

EMR

Główny plon w drugim roku uprawy

EMR

Vibrant

Elsanta

Vibrant

Elsanta

Vibrant

Elsanta

Klasa 1

>25 mm

(g/roślinę)

259

207

1079

1037

1072

899

Duże owoce

>35 mm

66,00%

53,00%

52,00%

25,00%

78,00%

57,00%

% owoców w klasie 1

94,00%

82,00%

82,00%

64,00%

87,00%

78,00%

Źródło: Meiosis.co.ukPoprzedni artykułJubileuszowy XXV Dzień Borówkowy
Następny artykułGrdobicia niszczą truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj