Jak informowaliśmy już na łamach naszego portalu (czytaj tutaj) na wielu plantacjach malin doszło do uszkodzenia/przemarznięcia pędów. Dotyczy to zarówno pędów drugorocznych jak też młodych odrostów korzeniowych. Przygotowując plantację do regeneracji i prawidłowego wzrostu warto jeszcze wykonać analizę gleby, by móc zastosować optymalny program nawożenia malinowych plantacji.

Jak pobierać próbki gleby z plantacji malin?

Początek wegetacji malin to jeszcze dobry moment na pobranie prób glebowych. Dotyczy to zwłaszcza tego sezonu, kiedy to mieliśmy zimę i wiosnę obfitującą w opady śniegu i deszczu. W związku z tym duża część składników pokarmowych została wypukana w głębsze warstwy profilu glebowego. Spotykamy się na plantacji malin prowadzonej w ramach Malinowego Factory przez dr Pawła Krawca z ekspertem z firmy Yara – Hubertem Taborem. Do pobierania próbek gleby zostanie użyty świder glebowy, którym łatwo można wkłuć się w glebę i pobrać pojedynczą próbę. Na łączną próbę pobranych zostanie około 10 pojedynczych próbek. Najlepiej jest pobierać z miejsc w pobliżu roślin, z głębokości do 20 cm. W Polsce mamy przyjęte przygotowanie zaleceń dla 20 cm warstwy gleby i z takiego poziomu warto pobierać pojedyncze próby gleby – podpowiada Hubert Tabor.

Przygotowani próbki zbiorczej do laboratorium

Próbkę zbiorczą przygotowuje się mieszając zebraną glebę w czystym wiaderku. Z takiej mieszanki do woreczka foliowego wsypujemy 200-500 gram gleby, którą należy wysłać o wybranego laboratorium. Opakowanie powinno być dokładnie opisane, a jeśli wykonujemy większą liczbę prób warto je skatalogować tak by mieć dokładnie opisane poszczególne próbki z przypisaniem ich do kwater (pól) z których zostały pobrane.

Odczyn gleby

Analizując tegoroczne wyniki analiz gleby spotykamy się z sytuacją zbyt wysokiego pH gleby. Wynikać może z intensywnego prowadzenia fertygacji czy też stosowania w poprzednich latach nawozów wapniowych. W przypadku malin odczyn gleby powyżej 7 może już zaburzać prawidłowe pobieranie składników pokarmowych przez rośliny – wyjaśnia Hubert Tabor. Pobrana próbka gleby została już wysłana do laboratorium i w kolejnej odsłonie zaprezentujemy wyniki i opowiemy jak dobrać optymalny program nawożenia dla tej plantacji malin.

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!









Poprzedni artykułŻeby polskie były z Polski!
Następny artykułStymulacja procesów kwitnienia owoców jagodowych w okresie niskich temperatur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj