Kompleksowe rozwiązania nie tylko do nawożenia truskawek





Silnie w bieżącym sezonie zarysowała się różnica w terminie owocowania truskawek odmian wczesnych uprawianych w tunelach a truskawek rosnących w gruncie. Owocowanie w obiektach tunelowych praktycznie się już kończy, trwają zbory z kwater gruntowych. To sprawia, że w obu tych systemach uwagę należy zwrócić na inne aspekty. Nieco światła rzuca na ten temat Grzegorz Ożarek z firmy Intermag.

Staranie o jakość plonu

Aby plon mógł uzyskać wysoką jakość bez wątpienia warto jest podać krzem. Najlepiej uczynić to w formie zabiegu preparatem Optysil. Zalecana dawna w karmieniu dolistnym to 0,5 l/ha. Pamiętajmy jednak, że to także produkt, który można aplikować poprzez systemy fertygacyjne. W takim wypadku zalecana dawka to 1-2 l/ha. Krzem sprzyja trwałości pozbiorczej owoców. Łatwiej je przewieźć, a także u odbiorcy truskawki pozostaną dłużej w obrocie handlowym. – mówił w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza G. Ożarek z firmy Intermag. Drugim pierwiastkiem o silnym znaczeniu plonotwórczym, jakiego aplikację zalecił specjalista, jest potas. W ofercie Intermag znajduje się nawóz Plonvit Kali, który jest dobrym źródłem tego makroelementu. Podając truskawkom krzem i potas można zwiększyć rozmiar owoców, polepszyć ich wybarwienie i zatroszczyć się o wydłużony shelf-life.

Ważna rola mikroelementów

Obserwując to w jaki sposób układają się warunki pogodowe bardzo proszę zwrócić uwagę na ewentualne niedobory manganu i cynku. Amino Ultra Mn-22 i Amino Ultra Zn-24 to produkty bardzo szybko pobierane przez rośliny. W przypadku odmiany takiej jak ‘Flair’, w kwaterze której jesteśmy obecnie, częstym problemem są dodatkowo deficyty żelaza. Gdy wystąpią, można sięgnąć po Amino Ultra Fe-20. Szybki efekt aplikacji tych preparatów to cecha szczególnie pożądana w uprawach tunelowych, gdzie czas odgrywa szczególną rolę – informował G. Ożarek. Jednak w jego opinii deficyty mikroelementów jeszcze bardziej dotkliwe są w uprawach gruntowych truskawek z uwagi na chłodną wiosnę w tym roku.

Nawożenie po zborach

Ekspert podkreślał znaczenie przygotowania plantacji do kolejnego sezonu, które zaczyna się bezpośrednio po zbiorach owoców. Tam, gdzie stosowana jest fertygacja, konieczne jest wykonanie badania wody w celu stworzenia zaleceń nazwowych. Dobrze jest także uwzględnić różnice odmianowe. Jeśli problemem jest obecność nicieni w glebie, to firma Intermag dysponuje produktem Bactim Receptor, którego aplikacja uwolni krzewy od obecności szkodników. G. Ożarek zachęcił do kontaktu deklarując pomoc w stworzeniu programu nawożenia roślin, który pomoże im przygotować się właściwie do kolejnego sezonu.

Więcej zaleceń w materiale filmowym:







Poprzedni artykułKoniec kwitnienia malin – potrzebna zmiana strategii nawożeniowej
Następny artykułCeny malin w Serbii jak 13-14 lat temu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj