Jagodnik 6/2022 – już w sprzedaży




Statystyki i dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pokazują, że powierzchnia uprawy truskawek w 2022 roku wynosiła w Polsce 31 200 ha, co oznacza spadek o ok. 4500 ha, w stosunku do danych z 2021 r. (35 581 ha). Czy były to powody wyższych cen płaconych za truskawko w porównaniu do minionego sezonu? A może „mniej znaczy więcej” – mniejsza podaż = wyższy zarówno popyt, jak i ceny. Analizując te dane, warto zapytać czy powinniśmy sadzić więcej truskawek (malin, porzeczek, borówek…)? Czy może postawić na rozwiązania pozwalające ograniczyć koszty produkcji, poprawić jakość, ustabilizować plony, usprawnić zbiory itd.? Taki, jak się wydaje, powinien być kierunek rozwoju współczesnych gospodarstw. Okaże się wtedy, że stwierdzenie „mniej znaczy więcej” daje naprawdę wymierne efekty ekonomiczne. I właśnie takie i wiele innych, cennych wskazówek znajdziecie w lekturze czasopisma „Jagodnik”.

Truskawka

Groźne nicienie i możliwości ich zwalczania

Nicienie to bezkręgowe zwierzęta o wydłużonym, nitkowatym, nieczłonowanym ciele, występujące w bardzo szerokim zakresie środowisk. Znaczenie gospodarcze mają głównie te roślinożerne, czyli pasożyty roślin. Przyczyniają się one w sposób bezpośredni oraz pośredni (jako wektory wielu chorób roślin) do poważnych strat w rolnictwie i ogrodnictwie.

Sprawdzone w praktyce, cz. I – Truskawki

W Michałowie koło Płońska, w gospodarstwie należącym do Konrada Kozakiewicza odbyło się 28 kwietnia terenowe szkolenie pod nazwą „Truskawki i maliny – sprawdzone w praktyce”, poświęcone uprawie truskawek i malin w tunelach.

Poprzeczka coraz wyżej

Spółka Daifressh Berry posiada w centralnej Polsce, w okolicach Poddębic koło Łodzi, a także w pobliżu Kalisza nowoczesne plantacje, na których produkcja owoców jagodowych jest prowadzona już trzeci sezon. Uprawy te cały czas są modernizowane i dostosowywane do oczekiwań odbiorców.

.

Truskawkowe Inspiracje w Hornigach, cz. 2 – Przed owocowaniem

Projekt realizowany w Hornigach (czyt. też „Jagodnik” 5/2022) dostarcza wielu cennych informacji nie tylko tym, którzy truskawki uprawiają w gruncie bez osłon. Prowadzone w tej lokalizacji doświadczenia wdrożeniowe oraz obserwacje dotyczące 23 odmian stanowią cenne źródło danych dla plantatorów, którzy zastanawiają się, jak profilować swoje uprawy.

Zmieniki i szkody powodowane przez nie latem

Uszkodzenia pojawiające się latem na owocach truskawek odmian powtarzających mogą wskazywać, że na plantacji pojawiły się zmieniki. Te szkodniki w krótkim czasie mogą doprowadzić do ogromnych strat, przez co budzą wiele obaw plantatorów. W przypadku bardzo dużej liczebności zmieników i niepodjęcia na czas odpowiednich działań, mogą one zniszczyć plon nawet w 80-90%.

Taśmy nawadniające w uprawie truskawek

Woda jest elementarnym czynnikiem gwarantującym prawidłowy wzrost oraz rozwój, a dzięki dostarczeniu optymalnej jej ilości, rośliny mają możliwość wydania obfitych plonów. Sprawdziliśmy, jakie urządzenia do nawadniania truskawek oferują firmy Agrosimex, Budmech, Center Plast, Rivulis oraz Soldrip.

Malina

Szara pleśń maliny

Nazwa „szara pleśń” wiąże się z jedną z form choroby malin, powodowanej przez grzyb Botrytis cinerea, objawiającą się w postaci zgnilizny i pleśnienia owoców. Grzyb ten – oprócz owoców– poraża pędy i kwiaty maliny, a w warunkach wysokiej wilgotności także liście.

.

‘Enrosadira’ w praktyce

W ostatnich latach jedną z najpopularniejszych odmian maliny w tunelowej uprawie tego gatunku stała się ‘Enrosadira’. Swoją popularność zdobyła dzięki stosunkowo małym wymaganiom uprawowym oraz w związku z dobrą jakością owoców. Sprawdza się w produkcji na zbiór zarówno z pędów tegorocznych, jak i dwuletnich.

Rdza maliny – integrowane zwalczanie

Zabiegi przeciwko rdzy maliny co roku są ważnym punktem w ochronie plantacji malin. Wybitnie „rdzowe” były lata 2018-2019. W 2018 r. pierwsze objawy choroby pojawiły się w uprawach w Polsce już na początku maja, a w 2019 r. – w drugiej dekadzie maja. W latach 2020-2021 objawy rdzy stwierdzono na naszych plantacjach w trzeciej dekadzie maja. W bieżącym sezonie pierwsze objawy wystąpiły około 20 maja.

Borówka wysoka

Spora porcja borówkowej wiedzy

Tegoroczny, XXVIII już zjazd członków Stowarzyszenia Plantatorów Borówki odbył się 22-23 kwietnia w Nowym Mieście nad Pilicą. Jak zawsze, dla uczestników była to znakomita okazja do pozyskania aktualnych informacji o sprawach związanych z prowadzeniem plantacji borówek oraz dotyczących zmian na rynku.

Borówki w Ameryce Północnej – USA i Kanada

W materiale przedstawiam dane z komentarzami dotyczące uprawy borówki wysokiej oraz produkcji jej owoców i ich zagospodarowania, w ostatnich latach w Ameryce Północnej – w USA i Kanadzie.

.

.

Choroby borówki wysokiej. Podobne objawy – różni sprawcy

Wzrost areału borówki wysokiej, obserwowany szczególnie w ostatnich latach, stwarza nowe wyzwania dla producentów, a jedne z najważniejszych to ochrona roślin przed chorobami. Powody problemów są różne, od pochodzenia materiału szkółkarskiego i jego zdrowotności, po różną podatność odmian zarówno na czynniki pochodzenia biotycznego (patogeny), jak i abiotycznego (środowiskowe, w tym klimatyczne).

Jagodowa szkółka nie tylko borówki

Rozmnażanie borówki wysokiej i produkcja materiału szkółkarskiego na plantacje towarowe to nie lada wyzwania. W tym zakresie na rynku funkcjonują dwa nurty – produkcja sadzonek oparta na technice rozmnażania in vitro oraz tradycyjna metoda polegająca na ukorzenianiu pędów i produkcji sadzonek zielnych lub półzdrewniałych.

Porzeczka

W Niemczech międzynarodowo o porzeczkach

W niemieckim mieście Miltenberg 1-2 czerwca odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Plantatorów Porzeczki Czarnej, zorganizowane przez Niemieckie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczki Czarnej oraz IBA.

Tylko u nas

Innowacje do wykorzystania w uprawie

Kontynuując wizyty w polskich firmach współpracujących z branżą ogrodniczą, odwiedziłem w czerwcu spółkę Agro Smart Lab z Niegardowa. Przedsiębiorstwo to na polskim rynku działa zaledwie od pięciu lat, może jednak już poszczycić się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla branży ogrodniczej, a opracowane w nim technologie znalazły zastosowanie także na plantacjach roślin jagodowych.

Ochrona

Preparaty biologiczne w walce ze szkodnikami

Obecnie coraz chętniej w produkcji roślinnej do walki ze szkodnikami sięgamy po środki biologiczne i to nie tylko ze względu na ciągle zmniejszający się asortyment preparatów chemicznych, ale zwyczajnie dlatego, że są one bezpieczniejsze dla roślin, osób je aplikujących i konsumentów.

Targi / konferencje

Opakowania na owoce i… na pojemniki. Fruit Logistica

Berlińskie targi Fruit Logistica (czyt. też „Jagodnik” 5 /2022) wyznaczają trendy w wielu obszarach ogrodniczej branży na całym świecie. Jednym z nich jest pakowanie i przewożenie żywności.

.

.

Nowoczesne rozwiązania biologiczne. Macfrut 2022

Tegorocznej edycji targów Macfrut towarzyszyło wydarzenie pod nazwą Biosolutions International Event. Była to ekspozycja biologicznych rozwiązań wykorzystywanych w nawożeniu, biostymulacji i zwalczaniu szkodników. Część z nich uhonorowano nagrodą Biosolutions Innovation 2022.

Z Niemiec do Polski

W drugiej połowie maja grupa redaktorów z polskich mediów rolniczych i ogrodniczych, na zaproszenie firmy Agrosimex udała się do Niemiec. Jednym z punktów programu była wizyta w położonym w okolicach Düsseldorfu zakładzie produkcyjnym Humintech, w którym wytwarzany jest m.in. od lat dobrze znany w Polsce organiczno-mineralny nawóz Rosahumus.

Technika

Niebiesko-żółte połączenie

W kwietniu i maju zainteresowani ciągnikami marki ISEKI mogli uczestniczyć w pokazach zorganizowanych w kilkunastu lokalizacjach na terenie całej Polski i mieli świetną okazję do zapoznania się z maszynami tej japońskiej firmy. Może się ona poszczycić kilkoma specjalistycznymi modelami przeznaczonymi do prac nie tylko na plantacjach roślin jagodowych.

Perły kuchni polskiej

Rolada malinowa

Kiedy trafia mi się gość na diecie bezglutenowej, na deser lub do popołudniowej kawy podaję malinową roladę na biszkopcie z mąki ziemniaczanej. Biszkopt ziemniaczany – oprócz tego, że nie zawiera mąki pszennej – niczym nie różni się od zwykłego ciasta biszkoptowego.

Wolna strefa

Okiem plantatora

Truskawki uprawiane w polu są i będą. Z biegiem czasu zmienia się (i nadal będzie) technologia ich produkcji. W dalszym ciągu dominują uprawy „na płasko” w gruncie, jednak w naszym rejonie, tj. warecko-grójeckim, coraz więcej plantacji zakładane jest na podwyższonych zagonach. Uprawa taka pozwala na oszczędności, dzięki ograniczeniu czasu potrzebnego na pielenie.







Poprzedni artykułRosnąca popularność produkcji sadzonek truskawek z nasion
Następny artykułTruskawki tylko w perlicie? Raczej nie, choć…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj