Kolejna edycja projektu Truskawkowe Inspiracje 2024 będzie nadal zwiana z uprawą truskawek na zagonach. Po raz kolejny do formowania zagonów użyta została agrowłóknina z firmy Agrimpex. Firma wykonała również zagony, które zostały przykryte agrowłókniną i równocześnie rozłożone zostały po dwie linie kroplujące na każdy zagon.

W tym roku do formowania zgonów użyta została nowa maszyna, którą dysponuje firma Agrimpex. Jest ona mniejsza względem tej stosowanej wcześniej, a dzięki temu może współpracować z ciągnikiem o mniejszej mocy i mniejszej masie. Jednocześnie pozwala uformować wysokie i dobrze ubite zagony. Podczas formowania zagonów rozkładane są równocześnie dwie linie kroplujące na każdy zagon. Mateusz w tym roku zdecydował się zastosować linie kroplujące z firmy AgriProfi Polonia. Są to linie z wypływami co 10 cm przy czym wykonane są w technologii Irigation z równomiernym rozlaniem wody (po całej długości linii). Dzięki temu eliminuje się suche miejsce w zagonie.   

Do okrycia zagonów użyta została agrowłóknina o szerokości 120 cm, z gotowymi nacięciami na rośliny. Zastosowana agrowłóknina ma gramaturę 50 g/m2. W tym roku zdecydowaliśmy się na nacięcia 12,5 x 12,5 cm (wcześniej stosowane były nacięcia 15 x 15 cm), dzięki czemu pozostaje przy roślinach mniej miejsca gdzie mogą wyrastać chwasty – wyjaśnia Mateusz Włodarczyk, z gospodarstwa w Hornigach. Rośliny na zagonach będą sadzone w rzędach co 33 cm i taka sama odległość będzie utrzymana między roślinami w rzędzie. Przy tak zaplanowanej rozstawie na 1 ha wysadzone będzie około 36 tys. roślin. Z kolei na 1 ha plantacji mieści się 6 km zagonów i tyle samo agrowłókniny trzeba zużyć na ich przygotowanie.

Zagony pod uprawę truskawek

Jak wygląda plantacja po posadzeniu roślin możecie przeczytać TUTAJ







Poprzedni artykułNawożenie borówek po zbiorze ręcznym i mechanicznym – jest kilka nowych rozwiązań
Następny artykułZadbajmy o dobre odżywienie malin w tunelach przed zimą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj