Postępowanie z truskawkami po zbiorach w intensywnej uprawie




Okres po zbiorach owoców w cyklu uprawy truskawki bywa nierzadko czasem błędów, zaniedbań i zaniechań. Sytuacja ta na szczęście od paru lat ulega zmianie na lepsze, niemniej poniżej czytelnicy portalu www.jagodnik.pl znajdą kilka informacji o tym, co warto i dlaczego wykonać w uprawie w  tym czasie.

Kosić liście, czy nie kosić?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale trzeba mieć na względzie, że kiedy liści nie ma zbyt wiele (a na niejednej uprawie w tym roku tak jest i będzie) i gdy na plantacji nie występowały w znacznym nasileniu choroby oraz gdy bieżąca ilość szkodników nie przekracza progów szkodliwości – zabieg koszenia liści może okazać się zbędny, a nawet niewskazany.

Jeśli natomiast któryś z powyższych warunków nie jest spełniony – liście bezwzględnie powinny być skoszone. Po ich usunięciu, na korony powinny być wykonane odpowiednie zabiegi ochrony przeciw chorobom i szkodnikom preparatami o działaniu układowym (o ile są dopuszczone) bądź o wysokiej skuteczności zwalczania, także zgodnie z programem ochrony truskawki. Liście będą bardzo szybko odbudowywane, dlatego też aplikacje nawozów powinny być po zbiorze wykonane możliwie szybko.

Jak i kiedy nawozić?

W tunelach na podniesionym, okrytym zagonie na ogół już w tygodniu, w którym koszono liście aplikuje się przez system fertygacji do 15 kg/ha/ tydzień nawozu o dużej zawartości azotu. Rośliny truskawki owocującej w tradycyjnym terminie zawiązują owoce jesienią, po zbiorze w danym roku pąki na rok przyszły – w wypadku niedożywienia azotem  roślina „uzna”, że grozi jej głód, więc ograniczy ilość zakładanych pąków.

Następnie, wskazane jest podanie wzmacniająco formuły fosforowej (np. Kristalon żółty) także w ilości do 25 kg/ha/tydz. Przez kolejny tydzień uprawa może być podlewana czystą wodą. Następnie do połowy sierpnia prowadzi się żywienie zrównoważone używając przy tym Calcinitu (saletry wapniowej) oraz np. Kristalonu pomarańczowego (6-12-36) w relacjach 1:1 nie przekraczając 25 kg nawozów ogółem w tygodniu na hektar. Po połowie sierpnia wycofuje się z żywienia Calcinit pozostawiając jedynie Kristalon  Pomarańczowy. W połowie września  zamiast Kristalonu trzeba podawać przez 2 tygodnie po 25 kg/ha/ tydz. rozpuszczalnego siarczanu potasu. Chodzi o doprowadzenie do podniesienia stężenia soku komórkowego oraz szybszego zdrewnienia tkanek. To polepsza zimotrwałość. Następnie do końca października podawać można dalej Kristalon pomarańczowy w ilości do 25 kg/ha/ tydz. W listopadzie i grudniu może zajść potrzeba podlania plantacji – używamy wtedy czystej wody w niedużych ilościach.

Wspomóc truskawki nawozami nalistnymi przed nastaniem zimy

Warto wspomnieć o zabiegach żywienia pozakorzeniowego wzmacniających zimotrwałość:

  • W połowie września warto wykonać zabieg produktem Actisil (kwas ortokrzemowy + Ca + cholina) w stężeniu 0,1%, dwukrotnie w odstępie 10-14 dni
  • W październiku wykonać należy co 10-14 dni zabiegi borem i cynkiem w relacji 1:1, w stężeniu łącznym nie wyższym niż 0,3%

Zalecenia przygotowane przez doradców z firmy Yara Poland









Poprzedni artykułWysoka cena borówki – nie dajcie się oszukać!
Następny artykułNowe koncepcje nawożenia borówek i malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj