No i dzieje się! Powstaje pierwsza kwatera truskawek w ramach projektu Truskawkowe Inspiracje edycja 2024. Jest to kwatera późnych odmian truskawek, które zapewnią owocowanie w przyszłym roku. Choć pogoda nie sprzyja, to trzeba przyznać że przyjęcia posadzonych roślin są póki co bardzo dobre. Już przed sadzeniem zadbaliśmy również o uzupełnienie składników pokarmowych. Jak dalej będzie wyglądało nawożenie na tej plantacji? O tym mówią Magdalena Cieślak Włodarczyk z gospodarstwa Hornigi i Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland.

Kwatera późnych odmian truskawek jest zakładana na stanowisku gdzie jeszcze kilka tygodni temu rosła inna kolekcja odmian. Została ona zlikwidowana w lipcu a stanowisko przygotowano pod nowe nasadzenie. W tym celu zostały pobrane próbki gleby i oddane do analizy. Uzyskany wyniki pokazały lekki niedobór azotu, potasu oraz wapnia. W związku z tym zastosowano 10 ton obornika na 1 ha, jak też 150 kg YaraMila Complex, siarczan potasu w dawce 100 kg/ha oraz YaraLiva Nitrabor 200 kg/ha by uzupełnić deficyt azotu. Nawozy zostały wymieszane z glebą i wtedy rozpoczęto formowanie zagonów pod nowe nasadzenie.

Te startowe dawki nawozów, jak zapewnia Wojciech Wojcieszek z Yara Poland, powinny zaspokoić potrzeby roślin w pierwszym etapie ich wzrostu. Po posadzeniu ważne jest przed wszystkim dostarczanie wody tak by zapewnić dobre przyjmowanie się roślin i tworzenie nowych korzeni. Tak więc póki co rośliny są intensywnie nawadniane, w okresie upałów nawet 3 razy dziennie.

Nasadzenie realizowane jest  z różnego typu sadzonek dostarczanych przez poszczególne szkółki. Są to sadzonki frigo lub świeże doniczkowane.  Dopiero gdy te już się dobrze ukorzenią podejmowane będą dalsze czynności związane z nawożeniem poprzez fertygację. O tym opowiemy w kolejnej odsłonie z projektu Truskawkowe Inspiracje w Hornigach.

Więcej o nawożeniu truskawek i innych jagodowych wg zaleceń YARA: https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/rosliny-jagodowe/

Plantacje truskawek zakładane w sierpniuPoprzedni artykułNowoczesna uprawa borówki – Borówkowe Factory 2023
Następny artykułWażne zabiegi na plantacjach letnich odmian maliny po zbiorze owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj