Prognozy cen malin i borówek na Ukrainie


Jak informuje Taras Bashtannik, prezes UHA (Ukraińskie Stowarzyszenie Ogrodnicze) pomimo trudnych warunków pogodowych wiosną, oczekuje się, że produkcja borówek czy malin na Ukrainie zaspokoi zapotrzebowanie na te owoce płynące z rynku krajowego jak też pozwoli realizować eksport. Ceny tych produktów są jednak trudne do oszacowania i mogą być nieprzewidywalne, czytamy na portalu EastFruit.

Jak podaje T. Bashtannik, zbiory borówek na Ukrainie mogą być w tym sezonie niższe średnio o 10-15% na Ukrainie. W jego ocenie, mimo tych strat, może wzrosnąć eksport, kosztem konsumpcji krajowej, która w dużym stopniu uzależniona jest m.in. od wojny. W ocenie specjalisty, trudno oszacować ile będzie kosztowała borówka w tym sezonie. Może będzie to poziom ubiegłorocznych cen, choć też inflacja spowoduje, że ceny borówek będą wyższe o o 5-7, nawet 10% względem minionego roku.

W ocenie przedstawiciele UHA, cena malin do mrożenia wysokiej jakości może w tym sezonie osiągnąć poziom 70 UAH (1,75 USD/kg). Minimum wydaje się 60-65 UAH/kg (1,50-1,62 USD/kg). Jest duży popyt na maliny i wierzę, że będzie to stały trend, a ceny prawdopodobnie będą o 35-40% wyższe niż w zeszłym roku, ponieważ były wtedy wyjątkowo niskie – informuje T. Bashtannik.

W ocenie specjalisty trudno jest w tym momencie przewidzieć międzynarodowy popyt, ponieważ nie jest wiadome, ile uda się zebrać malin w Polsce. Jeśli zaś chodzi o Serbów, nigdy nie można im ufać. Zawsze twierdzą na początku sezonu, że ich plony zamarzły, aby zawyżyć cenę, tylko po to, aby później ujawnić, że ich zbiory są w porządku – więc nie spieszyłbym się z żadnymi wnioskami – mówi przedstawiciel UHA.

Niestety, cały czas trudno przewidzieć sytuacje na Ukrainie, z uwagi na działania wojenne, mobilizacje do wojska czy trudności z transportem, Kierowcy niechętnie podróżują lub transportują towary. Obejmuje to wszystko, od materiałów, opakowań, nawozów, środków ochronnych, po same zbiory – dodaje T. Bashtannik.

Poprzedni artykułTruskawki 2024. To był bardzo trudny i niespokojny sezon
Następny artykułMaliny już owocują. Jak utrzymać jędrność i smak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj