Jagodnik 5/ 2016 – już w sprzedaży




Wrześniowo-październikowy numer „Jagodnika” zdominowały tematy dotyczące uprawy malin. Jak zwykle dużo piszemy również o trendach w uprawie truskawek i borówek, a także podajemy zalecenia agrotechniczne dotyczące roślin jagodowych. Przypominamy o trwającej loterii dla prenumeratorów Jagodnika, w której łączna pula nagród to ponad 37 000 zł – zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

e-jagodnik_5-2016_II_okladkaTruskawki w Południowym Tyrolu

ozdobnik015a5794Jednym z ważnych regionów uprawy truskawek we Włoszech jest Południowy Tyrol. Okazuje się, że w otoczeniu Dolomitów panuje klimat korzystny do produkcji nie tylko jabłek i winogron, ale i truskawek, które uprawiane są z wykorzystaniem najnowszych technik produkcyjnych.

 

Truskawki do mrożenia

jagodnik_54Wiele osób zastanawia się, czy warto dalej produkować truskawki przemysłowe. Z informacji przedstawianych przez zakłady zajmujące się skupem tych owoców wynika, że zapotrzebowanie na surowiec jest – zwłaszcza na ten dobrej jakości, który praktycznie co roku dobrze się sprzedaje. Co zatem wybierać na plantacje truskawki, z których owoce mają trafiać do mrożenia?

Huelva – europejska stolica truskawek

jagodnik_59Hiszpania rocznie produkuje około 350 tys. ton truskawek, co stanowi około 1/4 europejskiej produkcji tego gatunku. 95% hiszpańskich owoców pochodzi z prowincji Huelva, która zlokalizowana jest nad Atlantykiem, w południowo-zachodniej części kraju, w regionie Andaluzja.

 

Truskawki w szklarniach bez chemicznej ochrony

jagodnik_5_4Czy uprawa truskawek w nowoczesnych szklarniach jest uzasadniona? Okazuje się, że tak. Dowodów dostarcza firma Armeniac Sp. z o.o., gdzie z roku na rok zwiększa powierzchnię szklarni przeznaczonych do uprawy truskawek w nowoczesnej technologii.

Sezon truskawkowy – koniec i początek

jagodnik_511Gdy kończą się zbiory truskawek, zaczyna się kolejny cykl ich uprawy i to właśnie okres pozbiorczy – zwłaszcza sierpień i wrzesień – decyduje o plonowaniu plantacji w kolejnym roku, a wykonywane w tym okresie zabiegi mają kluczowy wpływ na kondycję roślin.

 

Ochrona truskawek – w programach i testach

jagodnik_516W ramach letnich warsztatów Grupy Truskawkowej omawiano m.in. zagadnienia związane z ochroną truskawek, z wykorzystaniem zarówno konwencjonalnych rozwiązań, jak również nowatorskich mechanizmów wspomagających ochronę.

Racjonalne nawożenie z biostymulacją

jagodnik_56Letnie warsztaty Grupy Truskawkowej były dobrą okazją do podsumowania minionego sezonu, ze wskazaniem czynników, które wpłynęły na plonowanie truskawek oraz podaniem zaleceń dotyczących zarówno przygotowania roślin do zimy, jak i zakładania nowych plantacji

 

Plantacja zabezpieczona na zimę

jagodnik_57Przykrywanie plantacji truskawek na zimę agrowłókninami dla wielu producentów tych owoców stało się w ostatnich latach wręcz standardem. Dotyczy to zwłaszcza upraw zakładanych z materiału nasadzeniowego wysokiej jakości, często nowych odmian. Na takich plantacjach okrywy stały się jednym z ważniejszych elementów agrotechnicznych pozwalających na dobre przezimowanie roślin.

Rewolucja trwa

jagodnik_5_5Projekt finału Malinowe Factory, który odbył się 28 sierpnia zapoczątkowany w ubiegłym roku w gospodarstwie dr. Pawła Krawca, przynosi coraz więcej odpowiedzi na pytania, jak w nowoczesny sposób uprawiać maliny i prowadzić dochodowe plantacje. W części konferencyjnej omówione zostały aspekty związane z nawożeniem, ochroną i uprawą malin w polu i pod osłonami.

W uprawie malin potrzebne są zmiany

jagodnik_512Drugi sezon prowadzonego w Karczmiskach projektu Malinowe Factory kolejny raz dostarcza plantatorom wielu interesujących informacji. O tegorocznych wynikach i spostrzeżeniach opowiada dr Paweł Krawiec, w którego gospodarstwie realizowane jest to przedsięwzięcie.

Ekonomika projektu – odmiany „letnie”

jagodnik_517Produkcja malin w tunelach wydaje się być bardzo obiecująca, jednak cechują ją wysokie nakłady inwestycyjne. Kluczowe są zwłaszcza dwa czynniki, które zadecydować mogą o opłacalności całego przedsięwzięcia, mianowicie wielkość plonu oraz efektywny okres użytkowania plantacji.

 

Na plantacjach polowych

jagodnik_51Tegoroczną nowością projektu Malinowe Factory II była prezentacja doświadczeń realizowanych w uprawie polowej bez osłon, gdzie ocenie poddano nie tylko programy fertygacyjne, ale również oceniano wpływ przygotowania stanowiska do uprawy i jej założenia z sadzonek doniczkowanych na wzrost i plonowanie roślin.

Maszyny w malinach

jagodnik_53Tradycyjnie już z dużym zainteresowaniem podczas Malinowego Factory spotkały się pokazy maszyn. Prezentacje w tym roku zostały podzielone na dwa bloki – maszyny do uprawy i pielęgnacji gleby oraz urządzenia rekomendowane do ochrony plantacji.

 

Brytyjskie strategie uprawy malin

jagodnik_5_2W Wielkiej Brytanii w ostatnich latach intensywnie rozwija się produkcja malin, prowadzona przede wszystkim pod osłonami. Przeznacza się do tego celu tunele foliowe, ale również zagospodarowuje szklarnie, które są przydatne do sterowanej uprawy.

Możliwości ograniczenia występowania fytoftorozy malin

SONY DSC

Fytoftoroza to choroba powodowana przez różne gatunki Phytophthora sp., spośród których 18 opisano na świecie jako patogeny malin. Najczęściej infekowane są korzenie włośnikowe, z których patogen rozprzestrzenia się stopniowo na starsze korzenie i podstawę pędu.

 

Zalecenia dla jagodowych

jagodnik_514Spotkania, organizowane przez firmę doradczą Delphy w Holandii dla producentów owoców jagodowych, odbywają się z reguły w czerwcu (w tym roku 21 czerwca) w miejscowości Sint Oedenrode i są doskonałą okazją do zapoznania się z trendami w uprawie malin, jeżyn oraz truskawek.

Malinowi specjaliści

jagodnik_55W kraju mamy coraz większą liczbę wyspecjalizowanych gospodarstw zajmujących się towarową produkcją malin. Okazuje się, że są też zakłady przetwórcze, dla których maliny stanowią podstawowy, a czasami nawet jedyny przetwarzany surowiec. Jednym z nich jest spółka JAAK z Zadola koło Opola Lubelskiego.

 

Ważne w produkcji i konsumpcji borówek

jagodnik_58Produkcja borówek od ponad dwudziestu lat jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi sadownictwa. Według US Highbush Blueberry Council, w 1995 roku światowa powierzchnia uprawy borówki wysokiej wynosiła ok. 24 tys. hektarów i w ciągu dwudziestu lat wzrosła do ok. 120 tys. ha, czyli pięciokrotnie.

Sadzonki z gór

jagodnik_5_3Gospodarstwo Szkółkarskie Korfanty położone jest w okolicach Sanoka, na przedgórzu bieszczadzkim. Specyficzne jest nie tylko jego usytuowanie, ale i proces produkcji sadzonek, które rosną w warunkach, jakie stwarza panujący w tym regionie klimat.

 

Agrest – o czym warto wiedzieć

jagodnik_513Uprawa agrestu w Polsce ma relatywnie niewielkie znaczenie, w porównaniu z dominującymi gatunkami roślin jagodowych, takimi jak truskawka, malina czy porzeczki. Szkoda, bo ma on wiele cech, które sprawiają, że plantacje mogą przynosić stałe dochody.

W szkockim instytucie

jagodnik_52Pod hasłem Fruit for the Future 14 lipca odbyła się kolejna edycja spotkania poświęconego gatunkom roślin jagodowych, którymi zajmuje się Szkocki Instytut Doświadczalny – The James Hutton Institute (JHI). W tym roku zmieniło ono swój charakter i obejmowało tylko wizytę na polach doświadczalnych.

 

Zakładanie plantacji jagody kamczackiej (cz. I)

jagodnik_5_1Przed założeniem plantacji warto zatem dobrze przygotować stanowisko pod uprawę i, przede wszystkim, wzbogacić je w materię organiczną i składniki pokarmowe. Trzeba również dobrze zaplanować nasadzenie, dobrać odmiany i właściwą rozstawę.

Ostatnie prace w roku

jagodnik_515Kończy się sezon wegetacyjny, dnie są krótkie i chłodne. To dogodny moment, by z częścią prac pasiecznych przenieść się pod dach. Zima tylko pozornie jest okresem wytchnienia. W rzeczywistości w ulach trwa walka o dotrwanie do wiosny, a pszczelarz powinien dołożyć starań, by była ona pomyślna.

 

Socjologicznie czy produkcyjnie

jagodnik_5_7To, czy 'Polka’ ma przed sobą jeszcze lata swojej świetności, zależy moim zdaniem w dużym stopniu od podejścia socjologicznego do jej uprawy, może nawet bardziej niż od samej technologii uprawy. Podstawowa przyczyna złej kondycji plantacji tej odmiany stało się…

 

Jeżeli chcesz kupić ten konkretny numer czasopisma „Jagodnik”- kliknij tutaj i przejdź do sklepu.

Klikając w poniższy baner, możesz zamówić prenumeratę Jagodnika i wziąć udział w loterii cennych nagród.  baner-1000x100_2017







Poprzedni artykułFresh Market 2016, czyli jak, komu i gdzie sprzedać swoje owoce?
Następny artykułAronia w 2016 okiem plantatora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj