Nawożenie borówek po zbiorze ręcznym i mechanicznym – jest kilka nowych rozwiązań





Pozbiorcze nawożenie borówki to jeden z elementów agrotechniki tego gatunku, który decyduje o dobrym plonowaniu w kolejnym sezonie. W celu poznania rekomendacji przygotowanych na ten sezon przez specjalistów z firmy Timac Agro Polska odwiedzamy jedną z kwater w projekcie Borówkowe Factory, w której Bartłomiej Drzazga podaje aktualne zalecenia dotyczące nawożenia borówek. W programie pojawia się kilka interesujących nowości.

Na plantacjach, gdzie zakończyły się zbiory lub dobiegają końca, pożywkę fertygacyjną należy budować na nawozach bez azotu. Dlatego pożywkę nawozową warto w tej chili układać korzystając np. z nawozu KSC IV (niebieski), który w swoim składzie zawiera duże ilości fosforu i potasu oraz kompleks biostymulujący Phytactyl. Zastosowanie tego nawozu po zbiorze owoców będzie pozytywnie wpływało zarówno na rozbudowę systemu korzeniowego oraz na dobre przygotowanie roślin do spoczynku zimowego. 

B. Drzazga, zwraca uwagę również na właściwe odżywienie roślin wapniem, który pozytywnie wpływa na nie tylko na prawidłowy wzrost pędów, czy jakość owoców, ale również na rozwój systemu korzeniowego. W celu pozbiorczego dostarczenia roślinom oraz glebie wapnia warto zastosować aktualnie takie nawozy jak Physiomax 975 lub Physactiv+1, które zawierają odżywczy węglan wapnia Mezocalc. Produkty te pozytywnie wpływają nie tylko na kondycję roślin, ale również na glebę.

Okres inicjacji pąków kwiatowych, rozpoczynających się już na przełomie lipca i sierpnia, to czas kiedy cały czas prowadzona jest ochrona borówek przed chorobami. Wykonują zabiegi ochronne lub niezależnie od nich, warto dolistnie zasilić borówki takim produktem jak Seactiv Vital-954, który wzmocni rośliny oraz formujące się aktualnie pąki kwiatowe. 

Warto również w okresie jesiennym zasilić rośliny m.in. w cynk i bor, stosując w tym celu produkt Seactiv Leos. Okazuje się, że jesienne dokarmianie roślin, w wielu przypadkach okazuje się skuteczniejsze od nawożenia wczesną wiosną – informuje B. Drzazga.

Na plantacjach borówki, gdzie prowadzony jest zbiór mechaniczny warto po tym zabiegu oprócz zabiegów fungicydowych ograniczających rozwój patogenów grzybowych czy bakteryjnych, zastosować nowy nawóz biostymulacyjny o nazwie Oceryos. A co jest tak unikatowe w tym produkcie i dlaczego warto go wdrożyć na borówkowych plantacjach dowiecie się z materiału filmowego.







Poprzedni artykułJakie perspektywy dla opłacalnej uprawy malin w Polsce?
Następny artykułJak powstają zagony pod uprawę truskawek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj