Finałowe spotkanie w ramach projektu Borówkowe Factory 2021

Oficjalne otwarcie finałowego spotkania przez Pawła i Marcelę Krawiec oraz Mariusza Podymniaka




Finał tegorocznego sezonu projektu Borówkowe Factory 2021 obył się 10 września w gospodarstwie dr Pawła Krawca. Dopisała pogoda i goście. Licznie swoją ofertę zaprezentowały również firmy oferujące rozwiązania dedykowane borówkowej branży. Działo się bardzo dużo – rozmowy dotyczyły zarówno trudnego pod względem handlowym sezonu borówkowego, ale również tegorocznych doświadczeń jakie skupiły się na programach pozwalających zregenerować rośliny po uszkodzeniach gradowych.

Dużo się działo

Akcja reanimacja

Uczestniczy borówkowych warsztatów mogli zapoznać się z wynikami przeprowadzonego tutaj – bardzo intensywnego, ale wynikającego w panujących warunków – doświadczenia, którego celem było zregenerowanie roślin po niespotykanych w tym regionie opadach gradu jakie nawiedziły go 24 czerwca. Można powiedzieć, że się udało zregenerować rośliny, które jeszcze kilkanaście tygodni temu, były pozbawione tegorocznych przyrostów i prawie ogołocone z liści. Bardzo dobrze zadziałało pozbawienie roślin uszkodzonych owoców oraz intensywne nawożenie z ochroną zapobiegającą rozwojowi chorób o czym m.in. informowali przedstawiciele firm Agrosimex, UPL Polska oraz Syngenta. Oczywiście nie obyło się bez strat w przypadku części roślin. Na kilku odmianach uwidoczniła się również ich podatność na choroby obecnie zagrażające borówkowym plantacjom – informował dr Paweł Krawiec z firmy Horti Team. O różnicach odmianowych oraz o wymaganiach jakie stawiane są ich uprawie informował Mariusz Padewski z Fall Creek.

Najsilniejszy wzrost wegetatywny po czerwcowych uszkodzeniach widoczny był w tunelu zblokowanym, zainstalowanym przez firmę Haygrove. O tym jak ewoluowały w ostatnich latach konstrukcje tuneli oraz o optymalnych rozwiązaniach, jakie dedykowane są tej uprawia mówił Janusz Góra z firmy Haygrove. O tym, że w uprawach borówki zarówno w tunelach jak też tej w glebie, a w szczególności w substratach w donicach warto monitorować warunki wzrostu mówili przedstawiciele firmy Smart Grow.

Silnie uwidoczniły się różnice we wzroście między roślinami w specjalnie przygotowanym podłożu w glebie, a tymi uprawianymi w donicach. W celu ustabilizowania roślin uprawianych w donicach, co powinno wpłynąć pozytywnie na ich wzrost, wzdłuż rzędów zamontowano rusztowanie, a rośliny podpięto zapinkami do linek PetAgro, które to rozwiązanie zaproponowała firma Ceres. Jej przedstawiciel mówił również o tym jak powinno być przygotowane podłoże do uprawy borówek w donicach. Dobrym podłożem do uprawy borówki okazuje się również węgiel brunatny o czym z kolei informowali przedstawiciele firmy Carbohort. Na uwagę zasługiwało również kilka systemów uprawy borówek i zastosowane do tego celu różnego rodzaju materiały ściółkujące dostarczone do projektu przez firmę Agrimpex.

Analiza sytuacji rynkowej

Ważną częścią spotkanie była również analiza sytuacji rynkowej w sezonie 2021. W jej trakcie Dominika Kozarzewska z firmy Polskie Jagody, Sandra Stefaniak z Berrytrade oraz Krzysztof Żabówka z Daifressh Berry omawiali czynniki jakie mogły wpłynąć na tegoroczną trudną sytuację dotyczącą sprzedaży borówek. Należały do nich m.in. nałożenie się w czasie zbiorów wielu odmian borówek, problemy z jakością owoców lub też brak owoców odmian odpowiadających oczekiwaniom części odbiorców. Cały czas dużo do zrobienia jest w kontekście zorganizowania się branży. Występowały również problemy z eksportem owoców do niektórych regionów Europy, gdzie sprzedawcy preferowali produkowane w danym kraju owoce, co w tym sezonie jak informowała D. Kozarzewska było wyjątkowo silnie widoczne. Wskazywano również kierunki zmian jakie należy wdrażać na borówkowych plantacjach – szczegółowa relacja z tej rozmowy już niebawem w czasopiśmie „Jagodnik”.

Plantacje produkcyjne

Interesujące doświadczenia i ich omówienia odbywało się na kilkunastoletniej plantacji odmiany ‘Bluecrop’ oraz założonej w 2020 roku w maju plantacji odmiany ‘Duke’ z roślin dostarczonych przez Szkółkę Roślin Jagodowych Koter. Tutaj również odbywały się pokazy cięcie jesiennego, poprowadzone przez Pawła Korfantego i omówienie jego wpływu na kondycję roślin w kolejnych sezonach. Można było również dowiedzieć się o wymaganiach stawianych kombajnowemu zbiorowi borówek, które omówił Michał Adamczyk z Berry Innovation.

O tym jak nawozić plantacje borówek informowali przedstawiciele firma Timac Agro Polska oraz Yara Poland. Ciekawe informacje związane z ochroną borówek zaprezentowali przedstawiciele firmy Bayer Polska.

Obecni na szkoleniu przedstawiciele firmy Carbohort wskazywali zalety wzbogacania gleby, gdzie uprawia się borówkę w węgiel brunatny oraz stosowania produktów na bazie węgla brunatnego do podlewania borówkowych plantacji w celu poprawy życia biologicznego w glebie oraz zwiększenia w niej poziomu próchnicy.

Ze sporym zainteresowaniem spotkały się również doświadczenia omówione przez doradców z firmy Timac Agro Polska dotyczące nawożenia plantacji borówek w pierwszych latach po pozsedzeniu, którego celem jest możliwie szybkie doprowadzenie roślin do pełni plonowania. Z kolei prosty sposób fertygacji został przedstawiony przez osoby z firmy Szałas Agro.







Poprzedni artykułGlobal Berry Congress 2021 – rusza rejestracja
Następny artykułMacfrut 2021 – udane targi mimo niesprzyjających okoliczności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj