Agrowłókniny na plantacjach truskawek zimą – co warto wiedzieć?

agrowłóknina
Nowoczesne gospodarstwo truskawkowe - uprawy w tunelach, a polowe na zimę i wiosnę zabezpieczane agrowłóknią



O tym jak właściwie przygotować truskawki do zimy oraz w jaki sposób wzmocnić roślin po zbiorach pisaliśmy w ostatnich tygodniach m.in. w ramach „Monitoringu plantacji”. Jesień warto również wykorzystać do zapoznania się z ofertą agrowłóknin do zabezpieczenia roślin na zimę. Ostatnie zimy nie należą do wyjątkowo mroźnych. Czasem jednak kilka bardzo mroźnych nocy po długim okresie względnie wysokich temperatur zimą można poczynić dużo strat na plantacji truskawek.

Ważne dla jakości owoców

Jak informuje Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex, do okrywania plantacji na zimę najlepiej wykorzystać białe agrowłókniny o gramaturze 21 g/m2 lub 23 g/m2. Na plantacjach należy je rozkładać w momencie wejścia roślin w okres pełnego spoczynku zimowego. Zazwyczaj wykonuje się to w listopadzie. Liczne doświadczenie z zakresu okrywania truskawek na zimę pokazały, że rośliny zabezpieczone agrowłókniną lepiej plonują w kolejnym roku. Dodatkowo zastosowanie agrowłóknin na zimę w przypadku odmian uprawianych na przyspieszony zbiór korzystnie wpływa na dodatkowe przyspieszenia ich owocowania. Trzeba również pamiętać o tym, że owoce z nadmarzniętych pąków kwiatowych są zazwyczaj gorszej jakości i mogą być zniekształcone. Jak informuje T. Poliszka, najlepszą okrywą zimową jest śnieg, ale tego w ostatnich latach, wtedy kiedy jest potrzebny nie ma. Są natomiast silne mroźne wiatry.

Mocowanie agrowłókniny i ich szerokości

Do mocowania agrowłókniny warto wykorzystać worki napełnione piaskiem (pojedynczy waży ok. 5 kg). Optymalny odstęp między roślinami wynosi  około 2 m. Wówczas jest pewność, że w czasie silnych wiatrów osłona nie zostanie zerwana. W szybkim rozkładaniu agrowłókniny sprzyja też używanie materiałów o dużej szerokości. W ofercie firmy Agrimpex są agrowłókniny o szerokościach od 6,35 m do 25 m. Najczęściej na plantacjach truskawek stosowane są agrowłókniny o szerokości 12,65 m i 15,8 m.

Użytkowanie agrowłókniny

Właściwie użytkowana agrowłóknina powinna służyć przez kilka sezonów. Trzeba jednak o nią dbać, poprzez korzystanie z rozwiązań w jak najmniejszym stopniu uszkadzającym jej brzegi. Dużo szkód powodują sarny lub jelenie uszkadzające kopytami agrowłóknię. Jeśli licznie występują w okolicy, często jedyną szansą zabezpieczenia materiału przed uszkodzeniem jest ogrodzenie plantacji.

Dwa typy agrowłókniny

Tomasz Poliszak do okrywania roślin na zimę rekomenduje agrowłókninę Pegas Agro 23 g/m2 lub wprowadzoną trzy sezony temu do sprzedaży agrowłóknię Agro Marina 19 g/m2. Jej atutem jest to, że woda opadowa przechodzi natychmiast przez włókninę, nie ma efektu przygniatania roślin. Umożliwia ona także podlewanie przykrytych roślin zaraz po posadzeniu i okryciu. Agro Marina to nowość w ofercie firmy Agrimpex. Produkt ten jest tak naprawdę całoroczny. Dlatego powinien dobrze sprawdzić się w jesienno-zimowym zabezpieczeniu roślin przed niszczycielskim działaniem mrozu czy zimnego wiatru zimą.

Również w tunelach

Agrowłókniny z oferty firmy Agrimpex są chętnie wykorzystywane nie tylko na plantacjach polowych, ale również w uprawach tunelowych. O tym jakie korzyści daje zastosowanie tego rozwiązania można było przekonać śledząc projekt „Tuskawki w tunelach”. W tym gospodarstwie agrowłókniny na roślinach rozłożone na zimę pozostawały na roślinach do połowy maja. W przypadku wystąpienia wiosennych przymrozków zabezpieczenie w postaci szczelnie zamkniętego tunelu solowego i osłony z agrowłókniny skutecznie przeciwdziała wystąpieniu uszkodzeń spowodowanych zimnem.







Poprzedni artykułTo nie jest „Połowa Sukcesu” lecz branżowe osiągniecie rangi stulecia
Następny artykułSezon 2020 okiem ekonomisty (cz. 1) – truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj