Takie między innymi słowa padały podczas spotkania prasowego zorganizowanego w ramach kampanii „Połowa Sukcesu” realizowanej przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i warzyw. Wydarzenie to odbyło się 14 października w Małej Wsi, a wzięli w nim udział branżowi liderzy, przedstawiciele organizacji producenckich, jednostek naukowych i  sami plantatorzy. Była to też okazja to pokazania kilku ciekawych historii związanych z osiągnięciami poszczególnych owocowych marek, ale przede wszystkim ugruntowania nowej koncepcji zdrowego odżywiania – połowy talerza wypełnionej warzywami i owocami.

Owocna współpraca

To co różni i dzieli różne organizacje branżowe (czyli pieniądze) połączyło i wzmocniło dotychczasowe działanie producentów owoców jagodowych, reprezentowanych przez 7 organizacji branżowych. To co było barierą (sezonowość, krótki okres podaży) udało się przekuć na sukces, pokazując że różnorodność jagodowych pozwala je oferować przez 7 miesięcy w roku, a dzięki przetworom utrzymać ofertą przez pełne 12 miesięcy. Przypomniało tym Witold Boguta, prezes KZPOiW, która to organizacja jest beneficjentem kampanii „Połowa Sukcesu”. Realizacja tego projektu, to pokazanie pierwszych efektów współpracy branżowej, współpracy różnych owoców i warzyw– podkreślał Witold Boguta. Przypomniał o projektach, które przyczyniają się do promocji polskich owoców jak „Lato z borówkami” , „Czas na Polskie superowoce”.  „Połowa Sukcesu” to projekt nadrzędny mający na celu pokazanie jak ważne jest spożywanie wszystkich owoców i warzyw i przekonanie konsumentów, że to właśnie one powinny stanowić połowę talerza podczas każdego posiłku

Witold Boguta
Witold Boguta przedstawiał dotychczasowe osiągnięcia współpracy plantatorów

Jak konsumenci postrzegają owoce i warzywa

Pozytywne jest to że 98% polskich konsumentów wie, że owoce i warzywa są zdrowe, i to jest bardzo optymistyczny przekaz. Ale czy powinniśmy po tym stwierdzeniu mówić o sukcesie? Otóż z badań prowadzonych przez Kanatar wiemy, że owoce i warzywa traktowane są jako dodatek do posiłków – powiedział Maciej Dolata, INSPIRE smarter branding. Odwołując się do piramidy żywieniowej prelegent wskazywał na jej ułomności i braki. Dlatego zamiast tego wizerunku dobrego żywienia promowany będzie talerz, wypełniony w połowie warzywami i owocami. To jest przede wszystkim znacznie prostsze. Statystyczny Polak trzymając talerz w rękach ma narzędzie, które może dowolnie wypełnić. Talerz jest dobrym narzędziem by wzmocnić pozycję warzyw, ale już nie owoców. Tylko 12% Polaków dodaje owoce na talerz do obiadu, traktowane są bardziej jako przekąska między posiłkami. Uwzględniając te dane zebrane podczas badań konsumenckich, konieczne stało stworzenie innej komunikacji dla owoców. Miejsce dla owoców jest obok talerza z daniem głównym. Miejsce po prawej stronie talerza to narzędzie, które pozwoli promować pojedyncze owoce (np. jabłka, gruszki, śliwka) czy też filiżankę owoców jagodowych każdego dnia lub szklankę soku – mówił Maciej Dolata. Przypomniał, że prowadzonych badań konsumenckich wynika, ze tylko 15% Polaków odżywia się prawidłowo jeśli chodzi o właściwy udział warzyw i owoców w spożywanych posiłkach.

Maciej Dolata
Maciej Dolata prowadzący spotkanie w Małej Wsi

Tajniki komunikacji

Połowa talerza to główny i zarazem prosty przekaz komunikacji mającej służyć zwiększeniu konsumpcji owoców i warzyw. Ma go umacniać system graficzny opracowany przez Studio Otwarte. Oparty jest ona na odpowiednim dobraniu kolorów, infografik i atrakcyjnych wizualnie prezentacji posiłków w różnych zestawieniach produktowych. Pokazanie samych warzyw wsparte jest precyzyjnie dobranymi komunikatami, przekaz dotyczy też historii produktów ale też sposobów na wspólne przygotowanie posiłków. Promowane są walory zdrowotne i wartości odżywcze. Temu wszystkiemu ma służyć właśnie precyzyjnie opracowana strategia komunikacji w połączeniu z opracowanym zestawem grafik. Pół talerza ma należeć do owoców i warzyw – ten przekaz wspierany jest też aspektami społecznymi, radością ze wspólnego przygotowania posiłków ale też wspólnego jedzenie i korzyści jakie daje obecność owoców i warzyw w naszej diecie – podkreślali eksperci  ze Studio Otwarte.

Koncepcję komunikacji „połowy Sukcesu” przedstawili reprezentanci Studio Otwarte

Opinie liderów

Swoimi spostrzeżeniami podczas spotkania podzielili się przedstawiciele różnych organizacji branżowych. Wszyscy zgodnie podkreślali ogromny sukces polegający na wypracowaniu wspólnego dla wszystkich owoców i warzyw scenariusza promocji różnych gatunków owoców i warzyw.

To są wyzwania na kolejne lata i ogromne zadanie do wykonania – umocnienie w świadomości Polaków prostej zasady mówiącej, że połowa talerza powinny zajmować warzywa i owoce.

 Duży może więcej. Żadna z pojedynczych organizacji nie byłaby w stanie zrealizować takiego projektu. Dlatego te działania realizowane przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zasługują już teraz na uznanie i podziękowanie ze strony nas producentów – powiedział w podsumowaniu jeden z liderów spotkania Maciej Maciejewski ze Stowarzyszenia  Jabłka Grójeckie.

Projekt „Połowa Sukcesu – promocja spożycia owoców i warzyw oraz ich przetworów” realizowany jest przez agencję strategiczną INSPIRE smarter branding dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Za opracowanie systemu identyfikacji wizualnej odpowiada agencja brandingowa Studio Otwarte.Poprzedni artykułFruit Logistica 2021 – nowa data, nowy koncept
Następny artykułAgrowłókniny na plantacjach truskawek zimą – co warto wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj