Truskawka – monitoring plantacji (08.10.2020) – czas jesieni

Chociaż za oknami wciąż świeci ciepłe słońce, a noce nie przynoszą ze sobą przymrozków to patrząc w kalendarz nie da się ukryć, że wkroczyliśmy w czas jesieni. Można by pomyśleć, że będzie to czas spokoju na plantacjach truskawek. Czy aby na pewno?

Pogoda zaskakuje

Ostatnie dni przyniosły wiele zawirowań pogodowych. Powróciły wyższe temperatury, słońce raźno przygrzewa, a co najważniejsze mieliśmy do czynienia z intensywnymi deszczami. Miejscami burze przyniosły opady rzędu 30-40 l na metr. Taka konfiguracja sprawia, że rośliny są w pełni rozpędzone w wegetacji, barwa liści jest jasna, bez większych oznak jesiennych przebarwień. Powinniśmy się zastanowić czy w październiku tak powinny wyglądać krzewy truskawek? O trwającej wegetacji świadczą również wciąż intensywnie pojawiające się pędy rozłogowe. Należy pomyśleć jak wygasić wzrost roślin, a także skupić się ograniczeniu wyrastania rozłogów, które nie są do niczego potrzebne a tylko osłabiają roślinę.

W najbliższym czasie, wykorzystując dodatnie temperatury, mamy ostatnie szanse na podanie Ragalisu Plus w celu ograniczenia wzrostu wegetatywnego i wyrastania rozłogów. Wystarczającą dawką środka będzie 0,5 do 0,8 kg/ha. Warunkiem skuteczności jest wysoka temperatura, więc zabieg najlepiej wykonywać w dzień.

truskawka
Ukorzeniające się rozetki

W czasie jesieni roślina skupia się na budowaniu potencjału plonotwórczego na kolejny sezon i buduje pąki kwiatowe. Planując więc nawożenie dolistne powinno się wybierać produkty, które nie pobudzają wzrostu wegetatywnego a więc bezazotowe. W tym okresie rośliny potrzebują kilku pierwiastków, jednym z nich jest potas – wpływa na gospodarkę wodną rośliny, budowanie suchej masy i prawidłowe odprowadzenie wody z tkanek podczas mrozów. Fosfor – pierwiastek energetyczny, którego zacznie brakować jak tylko pojawią się pierwsze chłody. Cynk – wpływa na zimotrwałość. Bor – buduje jakość pąków kwiatowych i zapewnia doskonały ich rozwój wiosną. To co możemy polecieć w tym czasie to mieszanka Rosaleaf czerwony (potasowy) z dodatkiem Bolero Zn (cynk, plus bor).

truskawka
Gdzieniegdzie ciągle pojawiają się nowe kwiaty

Liście bardzo ważne

Z jednej strony chcemy by rośliny wygaszały swój wzrost z drugiej zaś im dłużej liście będą aktywne tym dłużej będą mogły odżywiać tworzące się pąki kwiatowe. Wato więc zadać również o ich stan, pod względem obecności rożnego rodzaju patogenów. Przy dużej, jesiennej wilgotności pojawia się szereg chorób typu plamistości liści a także mączniak. Co gorsza na niektórych roślinach pojawiają się kwiaty, które będą miejscem dla rozwoju szarej pleśni, mogącej przetrwać tam aż do jesieni. Należy w tym czasie wykorzystać moc miedzi i siarki podając np. Miedź plus 50 WP z dodatkiem ASX siarka.

truskawka
Uszkodzenia chorobowe na liściach

Deszcze podlały/przelały

Jak już wcześniej wspomniano mieliśmy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu. Wpłynęły one nie tylko na kondycję truskawek ale również pobudziły rozwój chwastów. Podane wcześniej herbicydy doglebowe mogły zostać wypłukane do głębszych warstw głębszych warstw i straciły swoją skuteczność. Należy obserwować pojawiające się zachwaszczenie i w razie potrzeby reagować. Tym co rzuca cię w oczy w wielu miejscach to występowanie perzu i samosiewów zbóż. Należy więc w pierwszej kolejności podać graminicyd np. Select super, kolejno w razie pojawianie się siewek chwastów wykonać uprawę mechaniczna i zastosować herbicyd doglebowy, oparty na innej substancji niż te stosowane wcześniej.

truskawka
Bujnie rosnące chwasty jednoliścienne wymagają zwalczania

Opady przepłukały również wiele składników pokarmowych z gleby. Najszybciej z gleby został stracony azot, co jest wręcz korzystne ponieważ sprzyja wygaszaniu wzrostu roślin. Przepłukane w głębsze warstwy mogły zostać również inne pierwiastki. By znać pełen obraz gleby należy wykonać w okresie jesiennym analizę gleby, wybierając ogrodniczą metodę analizy, która ponad standard daje również obraz zawartości przyswajalnego wapnia co jest niezmiernie ważna ponieważ zbliżamy się do optymalnego terminu podawania doglebowych nawozów wapniowych.

Niezależnie od zasobności gleby należy pomyśleć o jej kondycji i żyzności. Przy sporej wilgotności gleby doskonale zadziałają nam w tym celu kwasy humusowe podawane np. przez ferygację. Można w ten sposób podać Rosahumus w dawce ok. 2 kg/ha. Jeżeli nie ma możliwości fertygacji można pomyśleć o oprysku całej powierzchni planacji, np. podczas deszczu, w dawce ok. 5 kg/ha.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex i Bayer


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here