Ważne przed założeniem plantacji

agronom berries, agronom plants,

Pod hasłem „Zobacz zanim posadzisz” odbywało się szkolenie zorganizowane 8 sierpnia w firmie Agronom Group w Zienkach koło Sosnowicy. Podczas spotkania poinformowano również o zmianach w strukturze firmy. Obecnie sprzedaż sadzonek realizowana jest przez firmę Agronom Plants, a sprzedaż owoców realizowana jest przez firmę Agronom Berries.

W szkółce i w produkcji owoców

Jak informowała Paweł Dąbrowski, właściciel firmy, ich gospodarstwo jest obecnie jednym z ważniejszych dostawców sadzonek zielonych truskawki na rynek grecki, dostarcza również znaczne ilości sadzonek do wielu innych krajów z basenu Morza Śródziemnego, a nawet do Indii. W przypadku odbiorców z tych krajów standardem jest, że czasami nawet kilka razy w sezonie odwiedzają gospodarstwo, aby zapoznać się z jakością produkowanego materiału szkółkarskiego. Często już na etapie produkcji w polu wybierają kwatery z których chcąc aby były dla nich przygotowane rośliny. Chcemy, aby również klienci z Polski odwiedzali nas podczas produkcji. Nasze gospodarstwo nie ma nic do ukrycia, zależy nam na stałej, długofalowej współpracy z polskimi odbiorcami, którzy mają coraz większy udział w ilości odbieranych od nas sadzonek truskawek i malin – mówił P. Dąbrowski.

Wizyta w gospodarstwie Agronom Plants był dobrą okazją do zapoznania się z realizowaną tam produkcją szkółkarską
Wizyta w gospodarstwie Agronom Plants był dobrą okazją do zapoznania się z realizowaną tam produkcją szkółkarską


Wizyta w gospodarstwie Agronom Plants był dobrą okazją do zapoznania się z realizowaną tam produkcją szkółkarską. W przypadku sadzonek truskawki w produkcji znajdują się zarówno odmiany przemysłowe takie jak ‚Senga Sengana’, której rośliny o wysokim stopniu kwalifikacji poszukiwane są coraz częściej nie tylko przez samych plantatorów ale i przez zakłady przetwórcze, które próbując budować sobie bazę surowcową dbają o zaopatrzenie współpracujących z nimi plantatorów w materiał nasadzeniowy tej odmiany. Jedną z najważniejszych odmian truskawek deserowych w produkcji szkółkarskiej jest powtarzającą owocowanie odmiana ‚San Andreas’. W ocenie P. Dąbrowskiego to właśnie kalifornijskie odmiany najlepiej sprawdzają się w produkcji owoców w Polsce. Interesująco zapowiadają się także nowości odmianowe z Kalifornii, które można było zobaczyć w trakcie owocowania w uprawach realizowanych w tunelach foliowych na rynnach w substracie kokosowym.

Jak informował P. Dąbrowski, poczynione w ostatnich sezonach liczne doświadczenia i zmiany w technologii produkcji sadzonek odmian powtarzających owocowanie, począwszy od zabiegów realizowanych na plantacjach matecznych oraz na etapie schładzania roślin, będą gwarantować wysoką jakość i pewność w przyjęciu się roślin.

W firmie Agronom Plants, stale rozwija się produkcję sadzonek doniczkowanych truskawek


Z grupy odmian tradycyjnie owocujących, w tym roku bardzo dobrze została oceniona odmiana ‚Elegance’, która jest równocześnie jedną z najnowszych odmian w uprawie oraz produkcji szkółkarskiej w tej firmie. Według osób odpowiedzialnych za produkcję owoców, nie tylko bardzo dobrze plonowała, ale miała również duże i trwałe w obrocie towarowym owoce.

W firmie Agronom Plants, stale rozwija się produkcję sadzonek doniczkowanych truskawek – w tym przepadku są to np. sadzonki tray plants odmian powtarzających owocowanie jak i sadzonki long cane, nowych polskich odmian maliny takie jak ‚Sokolica’ czy ‚Poemat’.


Firma Agronom Berries od kilku lat współpracuje z hodowcami nowych odmian, testując wiele, nowo wprowadzanych na rynek odmian truskawek czy malin. Kolejny już sezon w tej firmie doświadczenia z oceną przydatności do uprawy nowych klonów hodowlanych truskawek prowadzi tutaj m.in. firma NIWA z Brzeznej.

 

Zalecenia produkcyjne

Mariusz Padewski z firmy DLV Plant
Mariusz Padewski z firmy DLV Plant

Zwiedzanie gospodarstwa poprzedzone było małym seminarium, w trakcie którego o tym jak właściwie podlewać rośliny jagodowe uprawiane w podłożach o ograniczonej objętości informował Mariusz Padewski z firmy DLV Plant. Jak informował M. Padewski, rośliny uprawiane w podłożach potrzebują krótkie cykle (1-8 minut), ale za to bardzo często realizowane w ciągu dnia (czasami nawet 20 razy na dzień), dzięki czemu zapewnia się odpowiednią stałą wilgotność podłoża oraz dostarcz właściwe ilości nawozów, nie dochodzi także do zalewania systemu korzeniowego. Bardzo ważne jest także dostosowanie do tego emiterów, których wydajność musi być dopasowana nie tylko do rodzaju prowadzonej uprawy ale również ilości posiadanej wody czy struktury prowadzonej produkcji. M. Padewski zwracał również uwagę na liczbę kroplowników przypadającą na metr bieżący maty z substratem. Minimum to trzy kroplowniki, okazuje się jednak, że znacznie lepiej czasami jest zastosować 4 kroplowniki. Podobnie ważne jest zastosowanie odpowiedniej liczby kroplowników w uprawach realizowanych w donicach. Omówił również problem wysokiego parcia korzeniowego wywołanego niewłaściwym nawadnianiem, podał także rozwiązania pozwalające ograniczyć ten problem.

Dr Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie

Z kolei dr Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie przedstawił informacje nt. nawożenia truskawek i problemów jakie w ostatnim czasie napotyka się na tym etapie. Przedstawił również informacje o tym jak pobudzić truskawkę do kwitnienia poprzez wywołanie lekkiego stresu. Takimi działaniami mogą być pozakorzeniowe uzupełnienie w roślinie poziomu giberelin i cytokinin. Ciekawym rozwiązaniem jest pozakorzeniowego dostarczanie roślinie H2O2. Jednym z takich działań może być zwiększenie EC pożywki lub przesuszenie podłoża, te dwa zabiegi w obecnie panujących bardzo wysokich temperaturach są zbyt ryzykowne. Dobrym rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć odporność roślin na stras wywoływany wysokimi temperaturami jest opryskiwanie ich roztworem nawozu zawierającego krzem.

Więcej informacji z tego spotkania już wkrótce na portalu jagodnik.pl oraz w czasopiśmie „Jagodnik”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here