Uprawa borówki pod osłonami

tunele dla borówki, uprawa borówek w tunelach, tunele haygrove

Zlecania dotyczące uprawy borówek pod osłonami podczas Konferencji Borówkowej 2013 pt. „Szanse i zagrożenia” przedstawił Mariusz Podymniak z firmy Hortus Media wydawcy naszego portalu. Za tym, że warto osłaniać borówki przemawia bowiem wiele argumentów: ochrona przed deszczem, słońcem, gradem i ptakami, mniejsza presja chorób, możliwość sterowania zbiorem owoców czy lepsza organizacja pracy.

mariusz podymniak, konferencja borówkowa, uprawa borówek pod osłonami, daszki dla borówek, tunele dla borówek
Mariusz Podymniak z firmy Hortus Media mówił o tym jak i dlaczego uprawiać borówki pod osłonami

Jak informował Mariusz Podymniak, planując instalację systemu osłon nad plantacją borówki trzeba sobie najpierw postawić pytanie, czemu ma ona służyć i jaki cel chcemy osiągnąć? Osłony mogą zapewnić:

  • ochronę przed deszczem, gradem, silnym nasłonecznieniem wiatrem i częściowo również ptakami;
  • zabezpieczenie roślin przed skutkami niskich temperatur w okresie zimy i wiosennych przymrozków;
  • sterowanie owocowaniem, poprzez przyśpieszenie owocowania lub opóźnienie zbiorów;
  • ograniczenie presji chorób i szkodników;
  • lepszą organizacji pracy w gospodarstwie i wykorzystanie pracowników;
  • wyrównanie jakości owoców w całym okresie ich zbiorów;
  • możliwość wywiązania się z kontraktów zawartych z odbiorcami owoców.

By zatem osiągnąć niektóre z powyższych celów posiadanie osłon nad plantacjami borówki, staje się wręcz koniecznością. Wtedy pojawia się kolejne pytanie: Jaki system wybrać? (więcej informacji na ten temat już wkrótce w czasopiśmie „Jagodnik” oraz w materiałach konferencyjnych do nabycie w naszym e-sklepie.

marek jamry, tunele foliowe dla borówekO zaletach uprawy borówek w wysokich tunelach przekonywał również Marek Jamry z firmy Haygrove Poland, która była jednym ze sponsorów tegorocznej konferencji. Z efektami uprawy borówek w wysokich tunelach będzie można zapoznać się także podczas jubileuszowego XXV Dnia Borówkowego odbywającego się 12 czerwca w SGGW. Konferencja ta połączona jest z wizytą w gospodarstwie, w którym od kilku już lat borówki uprawia się między innymi pod osłonami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here