Truskawki po szkocku – Zbiór i zarządzanie produkcją, FILM





W Szkocji truskawki uprawia się przede wszystkim w tunelach foliowych. Z jednej strony wymusza to tamtejszy klimat z dużą ilością opadów, z drugiej – wymagania rynku. W tunelach truskawki uprawia się głównie w systemach bezglebowych, co również ułatwia zbiory owoców.

Zaletą systemu uprawy truskawek na podwyższeniach jest łatwość z jaką można zebrać owoce. Wprawni zbieracze są w stanie zebrać do 400 kg owoców w ciągu 8 godzinnego dnia pracy. Podczas zbioru owoce są jednocześnie sortowane, te gorszej jakości, zbyt drobne lub zniekształcone odrzuca się do oddzielnych pojemników. Pracownicy zobowiązani są też do zrywania owoców niedających się do sprzedaży, i otrzymają za to również wynagrodzenia.

Zbiór truskawek jak również inne prace w gospodarstwie wykonywane są akordowo. Nadzór nad tym jest ułatwiony, dzięki systemowi poprzez który szybko zliczane są ilości owoców zebranych przez pracowników, jak również wykonane przez nich inne czynności. System jest prosty – brygadziści, którzy nadzorują zbiory, wyposażenie są w czytniki kodów kreskowych. W momencie zdawania owoców najpierw zaczytywany jest kod kreskowy z identyfikatora pracownika, a następnie z dostarczonych skrzynek. W ten sposób do systemu trafiają informacje nie tylko o tym ile kto zebrał owoców, ale również w jakiej klasie jakościowej i które skrzynki. Tak więc nawet gdy zostaną one odstawione na punkt wagowy, nie pozostają anonimowe, i w przypadku wykrycia jakiś nieprawidłowości łatwo można dotrzeć do pracownika, który zbierał daną skrzynkę. W ten sposób monitorowana jest wydajność z jaką pracują poszczególne osoby zatrudnione w gospodarstwie, a gdy wykonywanie jakiejś czynności okazuje zbytnio pracochłonne dla którejś z zatrudnionych osób, można zlecić jej wykonywanie innych czynności. Taki system w bardzo dużym ułatwia zarządzanie pracą i pracownikami. Okazuje się bardzo dobrym i szybkim rozwiązaniem przy wyliczaniu wynagrodzeń dla pracowników, czy też zliczaniu ich czasu pracy.

Więcej informacji o uprawie truskawek w szkockiej technologii w 6/2013 numerze Jagodnika







Poprzedni artykułKolejny dobry rok
Następny artykułPolska borówka wysoka – gdzie jesteśmy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj