Plantatorzy borówki coraz chętniej sięgają po rośliny w dużych pojemnikach. Sadząc borówki z donic o pojemności 7,5 l mogą pierwsze zbiory owoców realizować już w roku sadzenia. W produkcji takich roślin wyspecjalizowała się niemiecka szkółka Heinz Clasen Container-Baumschulen.

Sadzonki borówek w dużych pojemnikach

W 2023 roku w szkółce w Tangstedt niedaleko Hamburga produkcja roślin borówki oscylowała w granicach 1,5 mln sztuk. Jak informuje właściciel szkółki Michael Clasen, rozwój produkcji umożliwił m.in. dostęp do nowych odmian z katalogu firmy Fall Creek. Do ubiegłego roku ta niemiecka szkółka miała możliwość sprzedaży odmian typu Valor, Cargo, Top Shelf, Blue Ribbon, Last Call tylko w donicach 7,5 l. Od tego sezonu będzie również oferować te odmiany w donicach o pojemności 3 l. Pomysł na rozpoczęcie produkcji materiału szkółkarskiego w dużych pojemnikach okazał się trafiony. Szczególnie plantatorzy z Niemiec cenią sobie taki materiał, po posadzeniu roślin maja bowiem możliwość zbioru owoców już w tym samym roku. W przypadku bardziej odległych rynków pewną barierę stanowi transport roślin i związane z tym koszty. Pozostałe odmiany będące w ofercie szkółki są dostępne w pojemnikach 1,5, 3 i 5 l.

W minionym roku wyprodukowaliśmy około 200 tys. roślin w pojemnikach 7,5 l. Takie rośliny dobrze się przyjęły wśród plantatorów, ponieważ pozwalają skrócić czas od posadzeni do pierwszych zbiorów – wyjaśnia Michael Clasen.

Na okres zimowy rośliny, które pozostały w szkółce zostają okryte agrowłókniną. W tym celu przygotowuje się konstrukcję mini tunelików, która okrywana jest agrowłókniną. Tak zabezpieczone rośliny są chronione przed wiatrem i niską temperaturą w okresie zimy.

Tak zimują rośliny w szkółce w Tangstedt

Już nie tylko szkółka

Profil działalności Heinz Clasen Container-Baumschulen opiera się jest na 3 głównych filarach. Jest to produkcja roślin borówki na plantacje i supermarkety, produkcja roślin ozdobnych na potrzeby sieci handlowych. Trzeci filar to 6 ha plantacja borówki, ukierunkowana na samozbiory. Plantacja powstała w 2020 roku, a rośliny posadzono w 25 l donicach. Ustawiono je w otworach na wysokich zagonach. Na plantacji posadzono 7 odmian borówki o różnym okresie dojrzewania. Są to: Duke, Cargo, Calypso, Top Shelf, Liberty, Aurora, Last Call,  Valor oraz Draper. W lutym rozpoczęto cięcie plantacji.

Nasza plantacja ma już 4 lata, dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się na konkretne cięcie roślin. Zależy nam na dużych i smacznych owocach – wyjaśnia Michael Clasen.

Plantacja borówki założona w pojemnikach

Zdecydowana większość borówek jest zbierana w systemie samozbiorów. Bliskość Hamburga z blisko 2 mln mieszkańców, sprawia że chętnych do zbioru borówek nie brakuje. Potwierdza to wysoka frekwencja samozbieraczy. Niekiedy (zwłaszcza w weekendy) przyjeżdżało nawet 1000 osób na plantację do Tangstedt.  Dużo osób przyjeżdża całymi rodzinami. Mają możliwość zobaczenia plantacji, własnoręcznego zbioru owoców lub ich zakupu bezpośrednio na farmie. Dodatkowa sprzedaż prowadzona jest poprzez automat umiejscowiony na farmie. Przygotowywane jest obecnie stanowisko do kolejnego nasadzenia borówek – obsadzone będzie kolejne 3 ha.

Plantacja w trakcie cięcia zimowego
Rośliny borówki po cięciu – odmiana Last Call

Sadzonki borówek na plantacje i dla amatorów

W ofercie szkółkarskiej znajduje się 28 odmian borówki. 12 z nich to odmiany ukierunkowane na rynek profesjonalny, przeznaczone do zakładania plantacji. Pozostałe to odmiany typowo ozdobne do sprzedaży w sieciach supermarketów.

W związku ze zbliżającą się szybko wiosną trwa przygotowanie do sprzedaży roślin zwłaszcza na rynek hobby. Zwożone ze szkółki trafiają na halę, gdzie odbywa się przycinane, etykietowane i pakowane na wózki. Borówki kierowane do plantatorów pakuje się w drewniane skrzynie.

Przygotowanie sadzonek borówek do sprzedaży






Poprzedni artykułOchrona truskawek wczesną wiosną. Kiedy i jak zacząć?
Następny artykułMaliny i truskawki o tydzień wcześniej niż przed rokiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj