Wczesne odmiany truskawek (cz. I)
Wczesne odmiany truskawek pojawiają się w sprzedaży kilka dni po odmianach najwcześniej dojrzewających (czyt. Przegląd najwcześniejszych odmian truskawek – cz. I i cz. II). Ich uprawa jest popularna ze względu na łatwiejszą sprzedaż owoców spowodowaną większym popytem ze strony konsumentów spragnionych krajowych wiosennych owoców, co przekłada się na zwiększoną dochodowość takiej uprawy. Hodowcy oferują plantatorom szeroki wybór odmian. Warto zapoznać się z nimi, aby dobrać odpowiednią truskawkę do uprawy.

Honeoye

zbiory truskawek, truskawki w czerwińsku, honeoye, uprawa truskawek w tunelu

Ta odmiana to dobry punkt wyjścia do dalszych rozważań. W Polsce jest powszechnie znana i uprawiana obecnie na najszerszą skalę odmiana truskawek. To odmiana amerykańska powstała w 1979 roku. Rośnie silnie, ale pokrój krzewu nie jest zbyt zwarty, co mogłoby utrudniać zbiory. Jest dość wytrzymała na przemarzania i tolerancyjna na choroby liści. Problemem, zwłaszcza w niektórych latach jest dość silne porażenie mączniakiem prawdziwym oraz wrażliwość na choroby atakujące system korzeniowy truskawek. Odmiana wykształca w większości owoce średniej wielkości, ale także duże. Mają tendencję do drobnienia w drugiej części kampanii zbiorczej, ale są raczej rzadko porażane przez szarą pleść. Ich barwa to ciemna czerwień. Dość dobrze znoszą transport. Odmiana średnio plenna, w sprzyjających okolicznościach plenna. Bardzo dobrze reaguje na zabiegi zmierzające do przyspieszania plonowania. Odznacza się skoncentrowanym terminem zbioru. Polecana zarówno do uprawy tunelowej jak i pod płaskimi okryciami.

Rumba

rumba_img_8235

Pochodzi z Holandii, jej hodowcą jest Fresh Forward Holding B.V. To odmiana o terminie owocowania takim jak ‘Honeoye’. Kwiatostany wyrastają na poziomie pokroju liści, co w pewnym stopniu chroni je przed wymarzaniem. Aby zapewnić dobre owocowanie plantacje warto przed mrozem zabezpieczyć agrowłókniną. ‘Rumba’ ma liście o ciemnozielonej barwie, dobrze znoszące presję chorobową. W uprawie nie zaobserwowano również problemów ze zgnilizną korony truskawki, choć odmiana wykazuje średnią wrażliwość na więdnięcie pędów. Aby zapewnić truskawkom dobrą zdrowotność należy regularnie wykonywać zabiegi przeciw szarej pleśni i ryzoktoniozie. Owoce tej odmiany są regularne w kształcie, o czerwonej barwie, jaśniejszej niż w przypadku ‘Honeoye’. Są odporne na mączniaka prawdziwego, gnicie oraz uszkodzenia powodowane deszczem. W celu uzyskania  maksymalnej jakości handlowej owoce powinny być zrywane bardzo regularnie. ‘Rumba’ daje się przyspieszać. Okrycie agrowłókniną przekłada się na wcześniejszą inaugurację zbiorów o 4-7 dni. Owoce mają regularny kształt, są duże i jędrne. Krzewy warto sadzić w rzędzie co 35 cm. W takim przypadku w drugim roku liście osłaniają owoce przed oddziaływaniem słońca zabezpieczając je przed ciemnieniem.

Dely

dely_CIV
Dely (fot. CIV)

Owocowanie tej odmiany zaczyna się przed ‘Honeoye’, bardziej w terminie ‘Clery’. Nie jest jednak tak skoncentrowane i trwa znacznie dłużej. Roślina rośnie umiarkowanie silnie, a jej pokrój jest średnio zwarty. Cechuje ją dobra zdrowotność, wyrażająca się odpornością na choroby liści i systemu korzeniowego. Zaletą jest wysoka plenność. Kwiaty są bogate w pyłki i łatwe w zapylaniu. Okres kwitnienia jest wczesny i wydłużony, często pojawiają się dwa przyległe kwitnienia. Owoce mają kształt sercowaty, są duże, kielichy średniej wielkości. Mają żywo czerwony kolor, raczej jednorodne. Ich miąższ jest czerwony i bardzo jędrny co sprzyja transportowi i poprawia trwałość pozbiorczą. Poza poziomkowym smakiem owoców cechą ich cechą charakterystyczną jest silny aromat. Odmiana do harmonijnego wzrostu i dobrego plonowania wymaga długiego okresu chłody, dlatego dobrze radzi sobie w polskich warunkach klimatycznych. Odmianę pozyskano w wyniku programu hodowlanego C.I.V (Centro Innovazione Varietale)

Elegance

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, odmiany truskawek, Vibrant, Elegance, sadzonki truskawek

To najpóźniejsza z odmian wczesnych w pierwszej części ich przeglądu. Została wyhodowana w East Malling przez dr Davida Simpsona z krzyżówki dwóch numerowanych sadzonek, EM834 x EM1033. W 2010 roku została uhonorowana tytułem najlepszej truskawki w Anglii. Jest dedykowana plantatorom sprzedającym swe produkty na świeżym  rynku. Okres jej dojrzewania przypada na termin zbliżony  do lepiej w Polsce znanej odmiany ‘Elsanta’, ale zbiory są bardziej rozłożone w czasie i kończą się średnio 1-2 tygodnie później. Owoce są połyskliwe o jasno pomarańczowo – czerwonej barwie i jednolitym, stożkowym kształcie. Ich atutem jest się długa trwałość pozbiorcza, nie ciemnieją po zerwaniu. Miąższ soczysty i aromatyczny. Wykazują dużą tolerancję na długotrwałe opady deszczu. Rośliny są raczej odporne na większość chorób, choć wykazują niewielką podatność na mączniaka. Dlatego wymagają intensywnej ochrony przed tą chorobą, jeżeli potencjał odmiany ma być w pełni wykorzystany.

 Poprzedni artykułKonferencja Borówkowa 2017 – Postawmy na Jakość!
Następny artykułNowoczesna uprawa malin w Polsce i w Europie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj