Vip Room truskawkowy – dziewiąta edycja


W Starym Radzikowie 8 lutego odbyła się 9 edycja Vip Room-u truskawkowego. Organizatorem tego wydarzenia była firma Timac Agro Polska (TAP).  W spotkaniu łącznie udział wzięło prawie 170 osób. Miało ono charakter klubowy, a w jego trakcie odbyło się kilka ciekawych wystąpień. Poniżej niektóre, wybrane wątki.

Specjalna oferta dla użytkowników nawozów TAP

Spotkanie w Sali Weselnej Niespodzianka otworzyli wspólnie Jan Bruszewski i Jacek Witkowski, obaj z TAP. Podziękowali plantatorom za obecność, życzyli też im udanego sezonu 2024. Drugi z prelegentów mówił, że choć w ostatnich latach trend zmniejszania upraw truskawki w Polsce jest dość wyraźny, to plonowanie, np. w sezonie 2022 nawiązywało do najlepszych wyników produkcyjnych uzyskiwanych w tym wieku w Polsce. Przyczyn takiego stanu upatrywał w coraz lepszej agrotechnice, rosnącej specjalizacji plantatorów.

TAP na sezon 2024 przygotował dla nich specjalną ofertę. Przedstawił ją Grzegorz Iskra przedstawiciel firmy. Poinformował, że wpływ na cenę nawozów azotowych i wieloskładnikowych miały ceny gazu, które poszybowały do góry w 2023 roku z powodu wojny na Ukrainie przede wszystkim w Europie. Sytuacja wraca do normy, ale gaz wciąż jest droższy niż przed konfliktem. Stosunkowo drogi wciąż jest także amoniak i mocznik. Rok 2022 to z kolei pik cen nawozów fosforowych. Nie powróciły one do poziomów z znanych z drugiej połowy minionej dekady, są wciąż wyższe. Bardzo podobnie zachowywały się stawki chlorku potasu. Pomimo tych niepewnych czasów oferujemy Eurofertil 33 N-Proccess w niezmienionej cenie. To jeden z najchętniej nabywanych produktów posypowych w rejonie Czerwińska. Zapadła więc decyzja, ze zachowamy go dla Was w niezmienionej cenie. – informował Grzegorz Iskra.

Uczestnicy Vip Room-u

Zaprosił też klientów TAP na kolejną edycję Wielkiej Majówki Timac Agro. Odbędzie się ona w Hotelu Warszawianka w Jachrance 7 maja. W trakcie tego spotkania rozlosowane zostaną Vouchery, bilety na wycieczki, quady, dwa samochody Toyota Aygo i nagroda główna – Toyota Hilux. Warunki kampanii znaleźć można na stronie internetowej Timac Agro, a sprzedaż promocyjna potrwa w dniach 15.01. – 19.04. 2024.

Zarządzanie klimatem

Konrad Kozakiewicz, Haygrove

Na ten temat mówił Konrad Kozakiewicz z firmy Haygrove. Wznosi ona tunele do uprawy m.in. truskawek. Korzysta z nich także prelegent – w swym gospodarstwie produkuje truskawki i maliny, w dużej mierze właśnie pod osłonami. Pod Czerwińskiem, ale i w wielu innych częściach Polski plantatorzy interesują się uprawą jagodowych pod tunelami z uwagi na zmiany klimatyczne. Ewoluują też same konstrukcje. Nowoczesne tunele zapewniają roślinom bardziej komfortowe warunki, a jednocześnie są mniej pracochłonne w obsłudze. Służą temu innowacyjne rozwiązania w zakresie wentylacji. W tunelach sezonowych folie boczne roluje się ręcznie, a w systemie Ezyvent zostało to zmechanizowane. Cecha ta niweluje nakład pracy związany ze sterowaniem klimatem wewnątrz obiektu. Do obsługi choćby i dużych bloków wystarcza jedna osoba. Pracą silników rolujących folię można zarządzać także automatycznie w oparciu o odczyty czujników pogodowych, by zupełnie już zautomatyzować wietrzenie. W systemie Total Vent rolowanie folii możliwe jest do samej góry, a nie jak w poprzednim systemie – do 2 m od bocznych ścian tuneli. Czyni to zatem system Total Vent bardzo uniwersalnym a jednocześnie nieabsorbującym roboczogodzin systemem do produkcji jagodowych w kontrolowanych warunkach. Wysokie konstrukcje pozwalają na instalacje cieniujących siatek na wypadek wybitnie słonecznej i upalnej pogody. Systemy te pozwalają na zmniejszanie lub zwiększanie temperatury w obiekcie. Pozwalają też wpływać na wilgotność względną powietrza w tunelach. Jak przekonywał Konrad Kozakiewicz, deficyt ciśnienia pary (VPD) ma wpływ na szybkość transpiracji. Zmienne warunki w trakcie dnia sprawiają, że utrzymanie tego parametru w preferowanym zakresie jest trudne, a automatyzacja tego procesu w oparciu o np. system Total Vent bardzo temu sprzyja, co przekłada się na lepsze odżywienie roślin a w konsekwencji na uzyskanie lepszego plonu. Z czym mamy do czynienia? Coraz wyższe oczekiwania rynku w zakresie jakości owoców i niezawodności produkcji pewności dostaw. Coraz trudniej o odpowiedzialnych pracowników w odpowiedniej liczbie. Splot tych okoliczności sprawia, że systemy tuneli, które absorbują jak najmniej uwagi a zapewniają lepsze warunki do produkcji wysokiego ilościowo i jakościowo plonu będą zyskiwać popularność – stwierdził Konrad Kozakiewicz, który informacji o rozwiązaniach marki Haygrove chętnie udzielał także w trakcie kuluarowych rozmów.

Więcej w czasopiśmie Jagodnik

Większa relacja, obejmująca inne poruszone w Starym Radzikowie kwestie znajdzie się w kolejnym, marcowym numerze czasopisma Jagodnik (Jagodnik 3/2024). Opisane zostaną tam nowości odmianowe o których mowa była w trakcie spotkania, czy kwestie związane z nawożeniem i biostymulacją, także prowadzoną w oparciu o najnowsze produkty z gamy TAP.

Serdecznie zapraszam do lektury tego tekstu, a także do prenumeraty czasopisma.







Poprzedni artykułCzy warto być na Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2024?
Następny artykułTrwa agonia hurtowego rynku miodu w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj