Trendy w zarządzaniu uprawą malin – webinarium. To już dzisiaj!




11 lutego odbędzie się webinar pt. „Trendy w zarządzaniu uprawą malin”. Zbliżająca się wiosna zachęca do refleksji nad możliwymi pierwszymi działaniami, które trzeba będzie niebawem podjąć na plantacjach. Chodzi o zapewnienie roślinom dobrych warunków do wegetacji i przygotowanie ich na wydanie obfitego i dobrego jakościowo plonu. Punktem wyjścia do rozważań będą najnowsze obserwacje poczynione w gospodarstwie dr Pawła Krawca w ramach realizowanego tam od wielu lat projektu Malinowe Factory.

Sposób na wysoki plon w niekorzystnych warunkach wzrostu maliny w tunelu

Uprawa malin pod osłonami wydaje się bezpieczniejsza niż w otwartym gruncie. Plantator może kontrolować większą liczbę czynników. Okazuje się jednak, że tunel nie stanowi jednak zupełnej gwarancji powodzenia. Wciąż jednak podstawą osiągnięcia dobrego wyniku produkcyjnego pozostają decyzje plantatora i konsekwencje, które przynoszą. W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z lekką zimą. Rośliny nie weszły w pełni w stan zimowego spoczynku. Wiosną temperatury osiągnęły z kolei niskie wartości, co poskutkowało uszkodzeniami pąków kwiatowych. Wielu producentów malin stanęło przed dylematem: usuwać pędy czy próbować zebrać z nich zapewne gorszej jakości plon. W naszym gospodarstwie postanowiliśmy usunąć uszkodzone części nadziemne i postawić na jak najszybszą odbudowę nowych pędów. Zabieg wycinania był opóźniony, więc postawiliśmy na nawożenie z biostymulacją, aby maksymalnie wspomóc rośliny – mówi dr P. Krawiec. O tym, które produkty i w jakim konkretnie celu zostały wykorzystane opowie podczas webinaru 11 lutego Inez Gamrat z Timac Agro Polska. Dr P. Krawiec z kolei poinformuje o tym jak taka strategia postępowania i żywienia roślin przełożyła się na uzyskane plony i ich jakość.

Optymalizacja uprawy malin w polu i w tunelach

Taki tytuł nosi druga prezentacja w pierwszej, merytorycznej części nadchodzącego spotkania. Zastosowanie okryw prowadzi do osiągania rozlicznych korzyści. Uszkodzenia upraw gruntowych skutkują koniecznością ich regeneracji. Okrycie rzędów agrowłókniną pomaga roślinom. Wyścielanie rzędów z kolei pełni dwie inne bardzo ważne funkcje. Po pierwsze, to skuteczny element ograniczania zachwaszczenia upraw. Po drugie, chodzi o ograniczenie ewapotranspiracji. Ostatnie sezony cechowały się długimi okresami suszy, deficyty deszczu były bardzo poważne. Wyścielanie rzędów pozwala na optymalizację gospodarowania wodą w gospodarstwie – wyjaśnia dr P. Krawiec. Rekomendacje dotyczące konkretnych rozwiązań do wyścielania czy poprawiania termiki upraw przedstawi 11 lutego Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex.

Co warto wiedzieć przed malinowym webinarem?

Wydarzenie odbędzie się na żywo. W pierwszej jego części przedstawione zostaną dwie prezentacje, których tematyka zasygnalizowana została powyżej. Następnie przejdziemy do rundy pytań i odpowiedzi. Uczestnicy webinaru będą mieć niepowtarzalną okazję do zapytania ekspertów o nurtujące ich sprawy związane z tematyką wystąpienia. Pytania zadawać będzie można na chacie w trakcie trwania prelekcji i aż do zakończenia spotkania. Będzie ono transmitowane na profilu czasopisma Jagodnik na Facebook-u oraz na kanale Jagodnika w YouTube. Zapis ze spotkania będzie dostępny w obu tych mediach społecznościowych po zakończeniu webinaru, więc osoby które nie będą mogły w nim uczestniczyć na żywo zyskają możliwość obejrzenia konferencji w późniejszym, bardziej dogodnym dla nich terminie. Z uwagi na możliwość zadawania pytań ekspertom czy wchodzenie w interakcję z innymi widzami, zachęcam jednak do wygospodarowania czasu 11 lutego od godziny 18.00 w celu osobistej partycypacji w tym ważnym branżowym wydarzeniu. Do zobaczenia!

Nie przegap terminu. Chcesz otrzymać powiadomienie o zbliżającym się webinarze? Zapisz się na wydarzenie:









Poprzedni artykułDziewiąte Sympozjum Truskawkowe z rozbudowanymi wątkami naukowymi
Następny artykułNawożenie i uprawa malin w polu i tunelu z perspektywy ubiegłego sezonu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj