Tegoroczna, upalna pogoda sprzyja rozwojowi roztoczy





Coraz większa intensyfikacja uprawy roślina jagodowych, w tym m.in. truskawek i malin, wymaga sięgania po coraz to nowe, lepsze produkty do zwalczania chorób i szkodników. W tym roku na rynku pojawił się nowy preparat m.in. do zwalczania przędziorka chmielowca i roztocza truskawkowego – jest nim Milbeknock 10 EC.

Prżędziorek chmielowiec

Plantacje truskawek, które są już po zbiorach i po skoszeniu, wymagają szczególnej uwagi, właśnie ze względu na obecność przędziorka i roztocza. W tym okresie ma to znaczący wpływ na zdrowotność plantacji w następnym sezonie. Porażone rośliny mają słabszą mrozoodporność, jak i wpływa to na zawiązywanie pąków kwiatowych i krzewienie się rośliny w kolejnym sezonie. Musimy także zadbać o zdrowotność maliny letniej, która w tym momencie jest po zbiorach i w upalne dni może być również atakowana przez przędziorka.

W calu uzyskania wysokiej skuteczności w doczyszczeniu plantacji na zimę warto sięgnąć po nowy na rynku produkt jakim jest Milbeknock 10 EC (Koromite 10 EC), zawierający nową substancję czynną – milbemektynę z grupy makrocyklicznych laktonów. Produkt ten uzyskał w tym roku rozszerzenie rejestracji dla gruszy, truskawki, maliny, porzeczki czarnej, czerwonej, białej, jeżyny, borówki wysokiej, żurawiny, agrestu i chmielu.

Produkt w uprawach jagodowych zgodnie z nową rejestracją można stosować dwa razy w sezonie, przed kwitnieniem i po zbiorach. Maksymalna dawka produktu Milbeknock 10 EC, zarejestrowana do jednorazowego zastosowania to 1,25 l/ha.

Milbeknock 10 EC zawiera nową substancję czynną – milbemektynę

Milbeknock 10 EC na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo. Substancja czynna, milbemektyna, działa na system nerwowy szkodników wywołując paraliż, w efekcie czego szkodniki giną po upływie 2-3 dni. Zwalcza ona wszystkie stadia rozwojowe szkodników. Ma również pośredni wpływ na jaja. Na roślinie ma działanie powierzchniowe i wgłębne. Działanie translaminarne milbemektyny pozwala na skuteczne dotarcie preparatu również na dolną stronę blaszki liściowej, na której najczęściej żerują przędziorki. Działanie translaminarne jak i trwałość substancji w roślinie, pozwala na ograniczenie ilości zabiegów, co jest pożądane ze względów zarówno ekonomicznych jak i ekologicznych. Milbemektyna ma szeroki zakres temperatur w jakich można ją stosować, od 10 do 30°C, najskuteczniejsza jest jednak w temperaturach 15-25°C. W temperaturze około powyżej 10°C jej działanie jest spowolnione. Do cieczy roboczej można dodać zwilżacza, dzięki czemu można uzyskać efekt wzmocnienia działania produktu.

Kolejnym elementem przemawiającym na rzecz nowoczesnej substancji biologicznie czynnej, milbemektyny, jest fakt, iż jest ona bezpieczna dla organizmów pożytecznych, w tym naturalnych wrogów przędziorka (na przykład dobroczynek).

Milbeknock 10 EC jest bardzo dobrym i skutecznym produktem, który świetnie nadaje się do programów integrowanej ochrony, szczególnie gdy konieczna jest rotacja z innymi akarycydami.

Autor: Anita Lewandowska, Belchim Crop Protection

Materiał reklamowy







Poprzedni artykułDelniwa – pierwsze owoce z uprawy polowej
Następny artykułOchrona malin w uprawie polowej – w przeddzień zbiorów (MF 2017)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj