Delniwa – pierwsze owoce z uprawy polowej


W tym sezonie prowadzona jest pierwsza ocena nowej odmiany malin o nazwie 'Delniwa’, która porównywana jest do owoców odmiany ‘Polana’. Poletko doświadczalne zostało założone w maju 2016 roku z sadzonek doniczkowych posadzonych w Brzeznej w siedzibie firmy Niwa. Uprawa ta została założona w gruncie bez osłon.

Pierwsze obserwacje wskazują na to, że nowa, będąca w ocenia odmiana 'Delniwa’ w porównaniu do odmiany ‘Polana’, która o dziwo w Brzeznej tym roku zaczęła dojrzewać wcześniej od Polki. Nowość okazała się oczywiście wcześniejsza niż Polana i ma większe oraz dużo jędrniejsze od niej owoce, które bardzo łatwo odchodzą od dna kwiatowego. Zawartość ekstraktu w owocach odmiany 'Delniwa’ to 11,9%, a ‘Polany’ 8,5%. W mojej ocenie odmiana ta wyróżnia się wielkością, smakiem i jędrnością owoców.

Z tym jak wygląda ta odmiana w konfrontacji z innymi odmianami malin uprawianymi w tunelu i czy faktycznie jest tak atrakcyjna będzie można przekonać się już w czasie finałowego spotkanie Malinowego Factory 2017, które 27 sierpnia odbędzie się w gospodarstwie dr Pawła Krawca (uwaga liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!), gdzie pierwsze rośliny tej odmiany zostały tam posadzone w bieżącym sezonie i jak informuje dr Paweł Krawiec aktualnie (10 sierpnia) zaczynają już dojrzewać pierwsze owoce tej nowej, będącej aktualnie w ocenie odmiany.

Tak prezentowała się 10 sierpnia odmiana Delniwa w Karczmiskach w uprawie tunelowej z roślin posadzonych 12 maja jako sadzonki doniczkowane

Poprzedni artykułJagodnik.pl na Youtube – już ponad 3,5 mln wyświetleń filmów
Następny artykułTegoroczna, upalna pogoda sprzyja rozwojowi roztoczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj