Dzień Otwarty w DLV PLant-GreenQ – maliny i truskawki
W dniu 23 czerwca firma doradcza DLV Plant zorganizowała w Holandii otwarte spotkanie we współpracy z holenderskimi, hiszpańskimi, włoskimi i francuskimi szkółkami. W jego trakcie przekazywane były informacje na temat nowych trendów i technologii uprawy malin, jeżyn oraz truskawek odmian powtarzających, w tym informacje dotyczące produkcji sadzonek nowych odmian. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób z krajów takich jak: Włochy, Hiszpania, Niemcy, Holandia, Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria oraz Polska.

Maliny

Spotkanie poranne otworzył Willem van Eldik z DLV Plant-GreenQ. Prezentacja odbyła się w obiektach szkółki Twan van Gennip w Holandii. Wiillem prezentował nowoczesne technologie upraw malin i jeżyn oraz niektóre wyniki badań, prowadzonych w stacjach badawczych Kick oraz Berry Plaza należących do DLV Plant. Następnie uczestnicy spotkania zobaczyli produkcję sadzonek typu long-cane jeżyn i malin oraz jak owocują na plantacjach. Produkcja sadzonek typu long-cane malin i jeżyn w ostatnich latach zaczyna dominować w szkółkach Europy Zachodniej oferujących do sprzedaży te gatunki. Wraz z przybywającą liczbą odmian malin i jeżyn na rynku zachodnim, wybranie tej najlepszej do określonego profilu upraw staje się coraz trudniejsze. Jak podkreślał Peter van der Avoird ze szkółki „Trayplant” w dążeniu do uzyskiwania wyższych dochodów z produkcji malin, poszukuje się ciągle nowych odmian o bardziej słodkich i trwałych w obrocie towarowym owocach. Jest to współczesne wyzwanie nie tylko dla producentów owoców, ale także dla producentów sadzonek i hodowców odmian. Podczas spotkania i wolnej dyskusji Peter podkreślał jak ważna jest gęstość sadzenia sadzonek typu long-cane, aby uzyskać odpowiedni plon. Po raz kolejny okazuje się, że „mniej jest więcej”. Mniejsza gęstość uprawy daje większe plony na metr kwadratowy uprawy. Badania w tym kierunku dalej trwają i jak podkreślał Peter właściwe kierunki upraw nowych odmian malin zostaną określone w ciągu najbliższych lat, bo jest jeszcze dużo szczegółów uprawowych wymagających opracowania, zarówno dla szkółkarzy jak i producentów owoców. W trakcie szkolenia można było porozmawiać także z doradcami firmy DLV Plant-GreenQ oraz z hodowcami nowych odmian malin z firm Marionnet, Planasa oraz Berry Plant.

Peter van der Avoird ze szkółki Trayplant omawiał trendy w produkcji sadzonek oraz owoców malin
alt
Produkcja sadzonek typu long cane jeżyn

Truskawki – odmiany powtarzające.

Spotkanie popołudniowe odbyło się w obiektach należących do firmy Verluijlen. Poprowadzili je doradcy DLV Plant-GreenQ: Willem van Eldik, Harrie Pijnenburg, Ad van Laarhoven oraz hodowca Johan Aelterman z CIV. Odbył się pokaz uprawy doświadczalnej, gdzie porównywano polonowanie truskawek odmian powtarzających hodowli CIV takich jak: ‘Capri’, ‘Ischia’, ‘Murano’ oraz najnowszych: ‘Sibillia’ i ‘Aprica’. Odmiany te uprawiano na stołach pod daszkami w różnej gęstości sadzenia, oceniano także wpływ zastosowanej sadzonki na plon, w nasadzeniach dominowały jednak sadzonki doniczkowane. Harrie Pijnenburg przekazał wstępne wyniki badań dotyczące nowych odmianach w porównaniu do starszych odmian nie tylko odmian powtarzających. W doświadczeniu odmianowym rosły takie odmiany jak: ‘Murano’, ‘Ischia’, ‘Capri’, ‘Florina’, ‘Florentina’, ‘Favori’, ‘Furore’, ‘Dream’, ‘Joly’, ‘Clery’, ‘Sibilla’ i ‘Aprica’. Prezentował dotychczasowe wyniki mapowania kwiatów dla różnych upraw odmian powtarzających. Niektóre odmiany jak na przykład ‘Albion’ lub ‘Darselect’ są tam też uprawiane, ale tylko dla porównania smaku i możliwości przechowywania nowych odmian w stosunku do starszych. Owoce nowych odmian z tej uprawy można było także spróbować i ocenić ich smak, co wywołało dosyć ciekawą dyskusję, bo gęstość sadzenia okazała się czynnikiem wpływającym na smak truskawek poszczególnych odmian. Kierujący działem doradców zajmujących się owocami jagodowymi w DLV Plant Ad van Laarhoven prezentował i omawiał produkcję rozłogów do uzyskania sadzonek w tym roku, gdzie mateczniki rosną w szklarni. Johan Aelterman hodowca z CiV/Idris Ltd prezentował nowe techniczne informacje dla upraw nowych odmian oraz kierunkach ich rozwoju. Informacje podczas wolnych dyskusji przekazywali wszyscy doradcy DLV Plant z działu owoców jagodowych oraz przedstawiciele firm Viva Mazzoni oraz Salvi Vivai.

alt
Ad van Laarhoven z DLV Plant podczas omawiania produkcji sadzonek truskawek

alt

Truskawki odmiany Murano uprawianej w różnym zagęszczeniu

Następne tego typu spotkanie planowane jest na wrzesień, gdzie będzie kontynuacja omówienia wyników prowadzonych upraw oraz omówienie wyników niektórych z prowadzonych badań.


Poprzedni artykułXI Międzynarodowa Konferencja Rubus-Ribes (cz. I)
Następny artykułMalina – biologia rośliny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj