Technologia ochrony malin przed chorobami – MF 2018

Objawy zamieranie pędów maliny (fot. P. Krawiec)




Rok 2018 to już czwarta edycja programu Malinowe Factory. W tym roku jednym z najważniejszych badanych zagadnień będzie technologia ochrony malin. Dzięki współpracy z firmą Bayer możliwe jest testowanie różnych scenariuszy ochrony upraw. Czy potyczki toczone ze szkodnikami i chorobami pozwoliły na ustalenie najlepszych wariantów ochrony malin? 

Owocne doświadczenia

Jak informuje dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer, w poprzednich trzech latach zrobiono bardzo wiele. Udało się dokonać czegoś znacznie większego niż tylko wypróbowanie poszczególnych produktów. Opracowana została kompletna technologia ochrony malin. Chodzi tu zarówno o plantacje prowadzone pod osłonami jak i nasadzenia w otwartym gruncie. Celem tych działań było m.in. wypracowanie metody produkcji owoców zdrowych, które nie przekraczają norm MRL. Dzięki tym doświadczeniom można pokusić się o sformułowanie zaleceń i rekomendacji w ochronie roślin w bieżącym sezonie.

Ochrona przed rdzą i zamieraniem pędów maliny

Rdza maliny na najmłodszych liściach (18.05.17 r.)

Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer w początkowej części sezonu zaleca szczególną uwagę poświęcić przeciwdziałaniu zamieraniu pędów i rdzy maliny. Działając w tym kierunku sięgnąć można po preparat Serenade ASO lub Zato 50 WG. Rejestracje na użycie w malinie uzyskały ostatnio także oba produkty z serii Luna. W okresie późniejszym do użytku wprowadzić można preparat Teldor 500 SC, który ma zaledwie 1 dniową karencję. Może więc być stosowany w pomiędzy zbiorami. Podobnie sytuacja wygląda z Serenade ASO. Technologia ochrony maliny jest tematem wypowiedzi Mirosława Korzeniowskiego zarejestrowana na poniższym filmie:







Poprzedni artykułMobilny i tani sposób na zapobieganie przymrozkom
Następny artykułBorówki – szybki start wiosną. Co dalej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj