Szkolenie Jagodowe w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (cz. I)




Szkolenie Jagodowe zorganizowane 27 stycznia w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą było doskonałą okazją do zapoznania się z trendami dotyczącymi uprawy malin i truskawek w tunelach foliowych oraz wymaganiami jakie stawiane są tej produkcji aby była ona opłacalna. Organizatorami wydarzenia były firmy Agronom Plants, Delphy, Royal Brinkmann, 4berries oraz Szałas Agro.

Tunele i systemy nawadniające 

Omówienia zagadnień dotyczących zakładania plantacji, w tym wyboru tuneli oraz systemów nawadniania podjęli się Przemysław Sarbinowski oraz Łukasz Palka z firmy I-Grow. Jak informował P. Sarbinowski przed rozpoczęciem budowy tuneli ważne jest dobre zaplanowanie inwestycji. Dotyczy to właściwego przygotowania terenu, jego wyprofilowanie oraz zaprojektowanie miejsca na tunele, przepompownię oraz niezbędną infrastrukturę. Jak informował specjalista, koszt hektarowego tunelu z rur owalnych o szerokości 8,5-9 m, bez automatycznego wietrzenia z elektrycznie podnoszonymi bramami wynosił w styczniu około 280 tys. W przypadku przepompowni zachęcał do wstawienia na ternie gospodarstwa oferowanych przez jego firmę przepompowni kontenerowych, w której instalowane są wszystkie niezbędne urządzenia do podawania pożywki. W dalszej części swojej prezentacji przybliżył informacje dotyczące systemów uprawy truskawek oraz malin w tunelach. Podał również szczegółowe analizy dotyczące kosztów prowadzenia takiej uprawy oraz przybliżone dochody jakie można uzyskać z takich upraw. 

Łukasz Pałka omówił rozwiązania dotyczące podawania pożywki oraz ozonowanie wody, a także korzyści jakie daje zastosowanie tego rozwiązania w kontekście instalacji podającej wodę. Ozonowanie wody pozytywnie wpływa także na wzrost i plonowanie roślin. W jego ocenie zastosowanie ozonowania pozwala również o jeden sezon wydłużyć wykorzystanie substratu kokosowego do uprawy w nim truskawek czy malin. 

W czym sadzić

Krzysztof Sak z firmy Agronom Berries omówił zalety i wady pojemników lub mat używanych do uprawy roślin jagodowych. Przedstawił również zalecenia dotyczące przygotowania podłoża do uprawy truskawek oraz malin. Do uprawy malin w systemie 2-letnim rekomendował doniczki o pojemności 7 litrów, a w przypadku uprawy malin na jeden zbiór o pojemności 4,7 l. Ważny jest również kolor doniczki – w regionach północnych korzysta się z czarnych doniczek, w południowych koloru ceglastego. Przy obecnie panujących bardzo wysokich temperaturach możliwe, że i w Polsce celowe będzie korzystanie z doniczek o ceglastym kolorze. Bardzo ważny jest również dobry przelew, aby był on właściwy należy zapewnić odpowiedni drenaż – mówił K. Sak. 

Ważne jest również dobranie podłoża o właściwej frakcji i to od niej właśnie często zależy cena substratu, którego ceny na szczęście powracają do sytuacji sprzed pandemii. Ważną cechą fizyczną podłoża jest jego porowatość, i to ona decyduje o stosunkach wodno-powietrznych. Złe dobranie parametrów podłoża będzie negatywnie wpływało na wzrost, zatrzymanie lub przepływ pożywki – informował K. Sak.

W celu utrzymania właściwych parametrów podłoża, można korzystać z różnego rodzaju środków je zwilżających jak np. produktu HortiHydrate Pro, który pozwala na równomierne zwilżenie podłoża. Kolejnym produktem, wprowadzanym w tym sezonie pozwalającym na lepsze przygotowanie podłoża jest HortiFlush o czym informował Jan Szałas z firmy Szałas Agro. 

Jakość sadzonek 

W przypadku truskawek uprawianych w tunelach, K. Sak rekomendował korzystanie z sadzonek typu tray (250 ml) lub mini tray (135 ml). Główna różnica między tymi sadzonkami to liczba koron – w mini tray są 2 lub 3, a w tray 4. Takie rośliny posiadają dobrze rozwinięty system korzeniowy i szybko wchodzą w pełnię owocowania. Ich wadą jest wysoka cena, która w przypadku holenderskich sadzonek w tym sezonie dochodzi już do 3 zł/szt. W moim przekonaniu interesujące są odmiany powtarzające owocowanie dające dużo różnych możliwości -długi sezon produkcyjny, wysoki plon. Błędnie czasami nazywane są odmianami dnia neutralnego, nie wszystkie odmiany takie jednak są. Tempo inicjacji kwiatów zależy od temperatury oraz długości dnia – informował K. Sak.

W przypadku malin plantacje tunelowe zakładane są obecnie z materiału typu plug oraz long cane. Takie sadzonki są wyrównane, zapewniają bardzo szybki start, mają młody system korzeniowy, rozwiązania te są uniwersalne jeśli chodzi o terminy sadzenia. W ocenie K. Saka, chcąc optymalnie wykorzystać tunel do uprawy malin rekomendował zakładanie uprawy z sadzonek typu long cane, oferowanych w doniczkach o pojemności 1,8 i wysokość 1,3-1,8 m. Ważna jest również liczba paków, zwykle w doniczce są 2-3 pędy, 3-pędowe maliny sadzi się jeśli uprawa realizowana jest zazwyczaj na jeden zbiór. Celowe jest także liczenie pąków kwiatowych, których na mb uprawy powinno być około 80 na mb. Oczywiście liczbę pędów czasami dostosowuje się do uprawianej odmiany.

Informacje przedstawione przez prelegentów szczegółowo zostaną przedstawione w czasopiśmie „Jagodnik”.









Poprzedni artykułZdrowe truskawki, dochodowa produkcja
Następny artykułHC2022 – 31 Międzynarodowy Kongres Ogrodniczy (cz. I) – przegląd najważniejszych wydarzeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj