Producenci jagody kamczackiej – dołączcie do największych polskich samozbiorów


Przed nami IV edycja akcji „Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej”. Swój akces zgłosiło już więcej plantacji niż w ubiegł roku. Plantatorzy haskapu zapraszają w 15 lokalizacjach w 7 województwach. Pełna lista zostanie ogłoszona na konferencji prasowej 23 maja br. w Warszawie. Szczegóły akcji na bieżąco na stronie PolskieSuperowoce.pl oraz we wspólnym wydarzeniu na Facebooku – link.

Plantatorzy jagody kamczackiej od 4 lat zapraszają na swoje plantacje. W wielu lokalizacjach obok klasycznych samozbiorów oferowane są świeże owoce już zebrane, ręcznie lub przy pomocy kombajnu, oraz coraz szersza gama przetworów. Każda wizyta to okazja by poznać gatunek, jego wyjątkowe walory i historię w Polsce.

Doświadczenia z wizyt na plantacjach są dźwignią w popularyzacji haskapu. Wg. Kantar Polska 17% dorosłych Polaków deklaruje, że zna smak świeżych owoców i przetworów z „kamczatki”. To 5,5 mln osób.

Ochotę na spróbowanie jagody deklaruje znacznie więcej bo ponad 6,5 mln konsumentów, w tym 2,3 mln jest zainteresowanie samozbiorami.

Samozbiory w sezonie 2024

Czerwiec to ciągle miesiąc, który powinniśmy kojarzyć ze zbiorami jagody. Wyjątkowo wczesna wegetacja sprawia, że gros plantacji zaprasza w pierwszej połowie czerwca.  

Już w maju zapraszają plantacja Bończa gmina Warka (od 20/05), plantacja Sobki w gm. Zelów, w Łódzkim (25-26/05) oraz plantacja Zdrowejagody.pl w Nowej Wsi koło Skały w Małopolsce, gdzie w niedzielę 26/05, dla wszystkich mam, planowany jest dzień z Vostorgiem.

Oto lista plantacji, które przygotowują się do dni otwartych w 2024 r.:

  • Województwo Łódzkie – 2 plantacje: Sobki gm. Zelów przy trasie Widawa – Piotrków Trybunalski – zaprasza już 25-26/05 oraz Gospodarstwo Haskap państwa Warulik, Mokra Prawa, Skierniewice – 8-9/06
  • Województwo Małopolskie – 2 plantacje: Zdrowejagody.pl w Nowej Wsi koło Skały – niedziela 26/05 dzień z Vostorgiem i trzy weekendy czerwca: 1-2, 8-9 i 15-16/06; i plantacja w Muniakowicach koło Słomnik – trzy weekendy 1-2/06, 8-9/06 i 15-16/06
  • Województwo Lubelskie – 3 plantacje: Jasionka w gminie Parczew 1/06, Opole Lubelskie – na pewno 8-9/06 (kolejny termin już niebawem); „U Pani Babci” Piłatka k. Janowa Lubelskiego 22-23/06
  • Województwo Mazowieckie – 3 plantacje: Gospodarstwo Jagodowe Boglewice, gm. Jasieniec – zaprasza na zbiory codziennie od 1 do 16/06; Gospodarstwo Sadownicze Piotr Stępniak w Mogielnicy w terminach 1-2/06 i 8-9/06 oraz Bończa gmina Warka (codziennie od 20 maja, w tym także w weekendy 25-26/05 i 31-2/06)
  • Województwo Pomorskie – Jagodowe Marzenie, Chrzanowo – zaprasza 15-16/06
  • Województwo Świętokrzyskie – 2 plantacje: „Jagodowe Pole” z Modliborzyc i „Jagodowe smaki” z Wszachowa – szczegóły niebawem
  • Województwo Wielkopolskie – 2 plantacje: Braci Miedzińskich w Bożatkach k. Rzgowa – 8-9, 15-16, 22-23/06 oraz plantacja przy wyjeździe z Koła na Włocławek – szczegóły niebawem

Jak zgłosić swój udział

W celu zgłoszenia należy na adres czasna@inspiresb.com przysłać: nazwę plantacji (link do strony internetowej lub fanpage’a), krótki opis przygotowanej oferty. Jeśli zapraszamy na 1 czerwca – warto w opisie zwrócić uwagę na ofertę dla dzieci. 

Potrzebny jest też dokładny adres (można dodać link do Google Maps). Kontakt: numer telefonu, social media. Informacje o parkowaniu i wskazówki, które przybywającym ułatwią dotarcie i pobyt, a gospodarzom oszczędzą pracy.

Zapraszamy do kontaktu plantatorów i organizatorów dni otwartych. Polecamy wymianę doświadczeń na WhatsApp’owej grupie Super Haskap

Co dodatkowo szykują plantatorzy w tym roku?

Plantatorzy jagody kamczackiej włączą się w akcje promującą konsumpcje – #JagodoweCodzienie. Polega ona na prezentacji na Instagramie swojej porcji (filiżanki, śniadania, koktajlu) owoców. W komentarzu nominujemy 1-2-3 osoby, na których nam zależy (bliskich, przyjaciół, koleżanki i kolegów z branży). Nominacja to swoista prośba – pokaż, daj przykład, niech więcej osób dowie się jak wartościowe są owoce jagodowe. W każdym poście lub rolce oznaczyć należy inicjatorkę akcji @zdrowonajedzeni oraz kampanię @polskiesuperowoce.

Coraz większą popularnością cieszy się także akcja #CzasNaMrożenie. Polega ona na komunikacji zalet większych zakupów w sezonie. Do dyspozycji plantatorów są zamrażarki. W ramach kampanii są one wysyłane każdemu kto ma pomysł na ogranie jej social mediach – zdjęcia, filmy, konkurs – i przekazanie w „dobre ręce”. W czerwcu zamrażarki zobaczymy na plantacjach w Piłatce i w Nowej Wsi.

Zapraszamy do udziału w konferencji prasowej 

Symboliczna inauguracja sezonu zbiorów jagody kamczackiej odbędzie się 23 maja br. w Warszawie. Walory owoców, przetworów, pierwsze tegoroczne wypieki zaprezentują Justyna Kusibab-Mruk, szkółkarz i plantator jagody, Plantin, Małgorzata Jaszyk – plantator i przetwórca, oraz Andrzej Krupiński, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej. Konferencja będzie okazją do prezentacji prezentacja plantacji biorących udział w akcji samozbiory. 

Komunikat opracowany w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja VI”.

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Poprzedni artykułDuże i dorodne truskawki u Karola. Wszyscy są w szoku!
Następny artykuł‘Alba’ to doskonała odmiana truskawek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj