Hiszpania zwiększa eksport malin

aktualności, świat, maliny, Freshuelva, produkcja malin w Hiszpanii, jagodnik.plW minionym sezonie Hiszpania zwiększyła eksport malin prawie do wszystkich krajów zaopatrujących się u niej w te owoce za wyjątkiem Portugalii o około 21%. Szacuje się również, że sprzedaż tych owoców do krajów spoza UE wzrosła w porównaniu z rokiem 2012 o około 60%. Jak podaje Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Truskawek z Huelva (Freshuelva), tymi ważnymi rynkami spoza UE są Szwajcarii i Rosja.

Najważniejszym odbiorcą produkowanych tutaj malin jest Wielka Brytania, gdzie trafia 34,79% malin zbieranych w regionie Huelva, co stanowi ponad 3500 ton. Kolejne miejsca zajmują Niemcy (23,74%) i Holandia (16,76%). Eksport do Francji spad o około 20,41%, ale i tek na ten rynek trafia 11,6% hiszpańskich malin. Ważnymi odbiorcami są również Belgia, Włochy, Austria i Irlandia. 

Wartość tegorocznej sprzedaży malin to 69,5 mln euro (w 2012 roku wyniosła 70,75 mln euro). Zbiory tych owoców w 2013 roku wyniosły 10 550 ton, a w 2012 roku 11 010 ton. Areał uprawy malin w Hiszpanii szacowany jest na 1200 ha. Zdecydowana większość, bo az 10 400 ton owoców trafiło do sprzedaży jako owoce deserowe, a pozostałą niewielka ilość znalazła zastosowanie przetwórcze. Mimo zwiększającej się w ostatnich latach produkcja malin w Hiszpanii, jej owoce są cały czas stosunkowo mało znane na hiszpańskim rynku. Hiszpanie upatrują także możliwości w sprzedaży tych owoców w krajach RPA czy Azji, ale utrudnieniem w sprzedaży na te rynki okazują się szereg wymagań, które trzeba spełnić w eksporcie tych owoców na te rynki.

Źrodło:europapress.es


Poprzedni artykułCiągnik zasilany metanem
Następny artykułZbiór borówek dobrze zorganizowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj