Specjalistyczne tunele dla różnych upraw


Dzień otwarty w firmie Haygrove odbywał się 24 października w Nowej Wsi Książęcej koło Kępna, gdzie mieszczą się zakłady produkcyjne tego przedsiębiorstwa. W jego trakcie odbywało się seminarium w trakcie którego omówiono ważne aspekty z zakresu upraw prowadzonych pod osłonami. Największą atrakcją dla przybyłych była możliwość zobaczenia na specjalnie zbudowanym poletku większości oferowanych przez firmę modeli tuneli. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy maszyn do formowania niskich i wysokich zagonów, pokaz montażu tunelu oraz zwiedzanie hal produkcyjnych.

Producenci i wystawcy, którzy dotrwali do końca spotkania, które zakończyło się w godzinach popołudniowych

Globalny producent tuneli

Firma Haygrove powstała w 1988 roku i początkowo specjalizowała się w produkcji owoców jagodowych w tunelach, które obecnie uprawia się na pięciu farmach w Wielkiej Brytanii oraz dwóch w RPA. Uprawy te w całości prowadzone są w tunelach i zajmują kilka set hektarów. Dzięki doświadczeniu zdobywanemu w produkcji owoców w tunelach, wiele niezbędnych w tych uprawach rozwiązań udało się przenieść do budowanych konstrukcji, które szybko stały się ważnym działem produkcji w tej firmie. Jak informował Leszek Sawicki, prezes zarządu Haygrove Poland Sp. z o.o., firma Haygrove w ciągu 27 lat stała się globalnym producentem tuneli foliowych, którymi przykryto na świecie już około 5000 ha. Jest również liderem na rynku polskim w budowie lekkich konstrukcji tunelowych.

Z firmą Haygrove ściśle współpracuje przedsiębiorstwo Progress, którego właścicielem i założycielem jest Leszek Sawicki. Firma ta jest jednym z kilku dostawców elementów do produkcji konstrukcji tunelowych sprzedawnaych przez Hygrove w Europie.   W ciągu kilkunastu lat działalności Progress rozwinął także kilka działów produkcji jak: duże konstrukcje stalowe przeznaczone do zabezpieczania słomy lub pełniące funkcję garaży sprzedawanych pod hasłem „Hale na bale”. W ostatnich latach rozpoczęto produkcją sprzętu sportowego czy poduszkowców. W tym przedsiębiorstwie zatrudnione jest około 220 osób. Nasz firma cały czas stara się realizować innowacyjne projekty jak rozwijaną w ostatnim czasie produkcję urządzeń do odsalania słonej wody. Rynek ten jest bardzo przyszłościowym rynkiem, a urządzenia do odwróconej osmozy będą znajdowały swoje miejsce również w bardzo nowoczesnych produkcjach ogrodniczych. Firma rozwija również dział produkcji maszyny do konserwacji sztucznych lodowisk. W tym roku zaczeliśmy również produkować elementy do ładowaczy czołowych, które dostarczamy do jednego z największych producentów tych urządzeń na świecie. Ważne miejsce w firmie zajmuje dział konstruktorski, gdzie zatrudnionych jest prawie 20 osób zajmujących się opracowywaniem nowych rozwiązań, w tym unowocześnianiem konstrukcji tunelowych – informował L. Sawicki.

Haygrove realizuje produkcje globalnie, a największym rynkiem sprzedaży konstrukcji tunelowych są obecnie Australia i Nowa Zelandia, gdzie firma około 25% rynku tuneli foliowych. Można się zapytać, dlaczego warto z nami współpracować? Dla Państwa oferujemy nowoczesne i potrzebne produkty za rozsądną cenę. Dzięki naszym produktom, również Państwo tworzą nowoczesne i perspektywiczne gospodarstwa – mówił L. Sawicki.

Jak informował Marek Jamry z firmy Haygrove, ten światowy producent tuneli może poszczycić się obecnie największymi mocami przerobowymi, dzięki którym może zapewnić terminowe dostawy oferowanych konstrukcji. Oferuje również pełny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Dysponuje brygadami remontowymi i może zaoferować wsparcie serwisów montujących konstrukcje. Dzięki temu, że produkcja wszystkich elementów konstrukcyjnych realizowana jest w Polsce we własnym zakładzie, osoba która zakupiła tutaj tunele może liczyć na możliwie szybkie wsparcie firmy w razie uszkodzenia konstrukcji np. na skutek huraganowego wiatru czy nagłego opadu śniegu bez obawy, że dana część lub element będzie niedostępny.

Nowe rury i modele tuneli

M. Jamry omówił także rożne modele konstrukcji tuneli foliowych dedykowane do uprawy malin, truskawek czy warzyw. Okazuje się, że każda z tych upraw może mieć wybrany dla siebie odrębną konstrukcję optymalnie dopasowaną do struktury prowadzonej uprawy czy zastosowanej technologi. Firma Haygrove dotychczas produkowała najwięcej tuneli z rur o średnicy 40 mm ze ścianką o grubości 2 lub 2,5 mm. Z uwagi za oczekiwania producentów i zmienne warunki pogodowe firma wprowadza nowe modele tuneli z rury o średnicy 50,8 mm i ścianką o grubości 2 lub 2,5 mm. Budowa konstrukcji z tego typu rur zwiększa jej wytrzymałość na niekorzystne warunki pogodowe o około 60%, podczas gdy cena wzrasta tylko o około 20% z uwagi na możliwość montowania wręg w większej rozstawie.

firma wprowadza nowe modele tuneli z rury o średnicy 50,8 mm i ścianką o grubości 2 lub 2,5 mm

Jak informował M. Jamry, Haygrove sprzedaje również coraz więcej systemów rynnowych. W przypadku upraw realizowanych na pojedynczej rynnie w tunelu można posadzić około 60 000 roślin na hektarze. W przypadku tej konstrukcji rekomendowane do uprawy są odmiany powtarzające owocowanie. Interesującym rozwiązaniem jest system do uprawy 2-rzędowej, pozwalający o około 25% zwiększyć obsadę roślin na hektarze względem pojedynczej rynny. W tym systemie można zastosować system teleskopowy, pozwalający na obniżanie lub podnoszenie rynnien, co pozwala wykorzystać to rozwiązanie również w uprawie truskawek na wczesny zbiór owoców, gdzie na okres zimy ważne jest opuszczenie konstrukcji i przykrycie roślin agrowłókniną aby maksymalnie przyspieszyć termin dojrzewania owoców.

Firma stara się cały czas usprawnić oferowane konstrukcje, wprowadzając np. automatyczne wietrzenie boczne w tunelach, które można podłączyć ten systemu do komputera klimatycznego i zautomatyzować proces wietrzenia. Nowością, która ma być wprowadzona w najbliższym czasie będzie tunele z poduszką powietrzną dedykowany uprawie warzyw, produkcji szkółkarskiej i możliwe, że nawet produkcji owoców jagodowych na bardzo wczesny lub bardzo późny zbiór owoców z możliwością podgrzewania uprawy.

Nowością, która ma być wprowadzona w najbliższym czasie będzie tunele z poduszką powietrzną

Bardzo ważne jest również właściwe zabezpieczenie konstrukcji na zimę poprzez zwinięcie folii w szczycie lub całkowite jej zwinięcie. Istniej również możliwość wzmocnia konstrukcji zbudowanej z rur o średnicy 40 mm na zimę, znacznie jednak podnosi to koszt konstrukcji, a poprzez umieszczenie w tunelu dodatkowych wsporników ograniczamy sobie możliwość wjeżdżania do tunelu dużymi maszynami. Według mnie, jeśli ktoś chce mieć tunel całoroczny powinien wybierać konstrukcje wykonane z rur o średnicy 50 mm i kształcie gotyckim, pozwalające optymalnie wykorzystać powierzchnię uprawową oraz ją zmechanizować przez możliwość wjechania do tunelu dużymi maszynami. Naszą nowością w tym segmencie są prezentowane podczas Dnia Otwartego nowe konstrukcje zblokowanych tuneli o kształcie gotyckim wykonane z rur o średnicy 50 mm – mówił M. Jamry.
[Best_Wordpress_Gallery id=”271″]

Więcej informacji z Dnia Otwartego firmy Haygrove już wkrótce na portalu oraz w czasopiśmie „Jagodnik”.







Poprzedni artykułOptymlane rozwiązania w nawadnianiu upraw
Następny artykułOcena potencjału plonotwórczego sadzonek truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj