Jagodnik 2/2022 już w sprzedaży!




Gdy patrzy się na wydarzenia z początku tego roku, widać zapał i chęć działania wśród jagodowej braci. By coś zmieniać, unowocześniać, modernizować, ograniczać koszty. To wszystko jest potrzebne zwłaszcza tym, którzy chcą istnieć na rynku i dalej się rozwijać. W takich działaniach ważne jest posiadanie planu określającego, co chcielibyśmy robić w ciągu najbliższych 2, 3, 5 lat. Na kolejnym etapie trzeba poszukać odpowiedzi na pytanie, jak to osiągnąć? I tu z pomocą przychodzi JAGODNIK, oczywiście w szerokim znaczeniu tego tytułu.

Jagodowy Core Team. Być branżą albo nie być? – oto BYŁO pytanie

Jeśli patrzysz na swoje gospodarstwo, to wręcz musisz być indywidualistą. Biznes jagodowy, jak każda produkcja rolnicza, jest jednak kolektywny. Dlatego z nadzieją patrzymy na rozpoczęcie prac nad monitorowaniem nasadzeń, ustaleniem i promocją przejrzystych zasad współpracy handlowej i nad wsparciem kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

Truskawka

Być dostawcą do sieci handlowych

Wiele zwłaszcza mniejszych i średnich gospodarstw boryka się z problemami związanymi ze sprzedażą wyprodukowanych owoców. Sprzedaż na giełdach traci na znaczeniu, a gdy kooperuje się z firmami handlowymi, trudno liczyć na stabilne ceny. By z kolei móc dostarczać owoce sieciom handlowym, trzeba dysponować dużą ilością produktu w jak najdłuższym okresie.

Rodzinnie i po sąsiedzku

Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku grupa polskich plantatorów odwiedziła północne Włochy. Zbiory truskawek dobiegały tam końca, a na rynek zaczynały już napływać pierwsze partie owoców z południa tego kraju. Miejscowi ogrodnicy znaleźli czas, by spotkać się z Polakami, pokazać im swoje gospodarstwa i odpowiedzieć na pytania dotyczące upraw.

Stanowisko, nawożenie i stymulacja roślin w uprawie gruntowej (cz. I)

W gruntowej uprawie truskawek przywiązuje się dużą wagę do coraz intensywniejszego nawożenia mineralnego i stosowania różnych preparatów stymulujących procesy w glebie i roślinie. Mało natomiast docenia się, a nawet pomija, plonotwórcze i przyrodnicze aspekty jakości środowiska glebowego, które oddziałuje na efektywność nawożenia, nawadniania, zdrowotność, rozwój oraz plonowanie roślin.

Po niemiecku

Gospodarstwo Spargelhof Werner, prowadzone przez Hansa-Jürgena Wernera i jego syna Christophera, opisywałem już w 1. tegorocznym numerze „Jagodnika”, w dziale dotyczącym borówki, której owoce – obok głównego kierunku działalności, czyli uprawy szparagów na 240 ha – są w nim produkowane od 20 lat.

.

Sadzonki i ich typy

Wybór sadzonki odpowiedniej jakości oraz typu jest ważnym elementem planowania założenia plantacji. Nie należy zwracać uwagi wyłącznie na koszt materiału nasadzeniowego. Decydujący jest potencjał, jaki niesie ze sobą określony rodzaj sadzonki.

Malina

Połączyć tradycję i nowoczesność (cz. II)

W poprzedniej części relacji z październikowej wizyty w jednym z gospodarstw prowadzonych przez członków rodziny państwa Berezińskich opisałem metody produkcji czarnej porzeczki i aronii („Jagodnik” 1/2022). Gatunki te na tamtejszych plantacjach dominują pod względem areału, długie są także tradycje produkcji ich owoców.

Nowości i sukcesy polskiej hodowli maliny i jeżyny

W 2022 roku spółka z Brzeznej obchodzi 10-lecie swojej działalności. Jubileusz skłania do refleksji na temat dotychczasowych osiągnięć w prowadzonych programach hodowlanych. Poniżej przedstawiam najważniejsze odmiany maliny i jeżyny, wyhodowane w ramach prowadzonych przez nas od 2012 roku prac oraz opinie producentów na ich temat.

Werticilioza maliny

Jeszcze do niedawna werticilioza maliny, powodowana przez Verticillium dahliae Kleb., a niekiedy przez Verticillium albo-atrum Reinke et Berthier, miała w Polsce niewielkie znaczenie, występowała bowiem tylko lokalnie i w niedużym nasileniu. W ostatnich latach staje się jednak coraz częstszą przyczyną więdnięcia i zamierania malin.

W Kosowie o kondycji branży

W połowie grudnia ubiegłego roku odbyła się w Kosowie VI Konferencja Malinowa. Z wiadomych względów, podobnie jak poprzednią edycję przeprowadzono ją w wersji online. Podczas konferencji dyskutowano o kondycji i wyzwaniach sektora malinowego na Bałkanach, ale i nie tylko w tym regionie. Uczestniczyli w niej także polscy prelegenci.

Borówka wysoka

Produkcja borówki w Europie Środkowej i Wschodniej

W materiale przedstawiam dane dotyczące powierzchni uprawy i zbiorów owoców borówki wysokiej oraz ciekawe komentarze dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polski. W kilku kolejnych artykułach tej serii bardziej szczegółowo opisana zostanie bieżąca sytuacja w produkcji owoców borówki w różnych krajach na kilku kontynentach.

Z duchem czasu

Monika i Sebastian Górscy z Huty Błędowskiej w powiecie grójeckim od 20 lat prowadzą własne gospodarstwo sadownicze, w którym uprawiają tylko borówkę. Po ukończeniu studiów w SGGW otrzymali od rodziców 5 ha gruntu i z pomocą rodziców pani Moniki rozpoczęli uprawę borówki.

.

Analiza sezonu 2021 i wskazówki do cięcia

W połowie grudnia ub. roku firma Fall Creek, globalny producent materiału szkółkarskiego w obrębie różnych typów borówki oraz hodowca nowych odmian, zorganizowała webinarium poświęcone bieżącym zagadnieniom związanym z uprawą tego gatunku oraz zmianom, jakie zachodzą na rynku niebieskich jagód.

.

Porzeczka

Co z produkcją porzeczki czarnej w Rosji?

Artykuł ten został przygotowany za zgodą Stefanie Sharma z Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (ang. International Blackurrant Association – IBA), której udało się nawiązać kontakt z naukowcami i hodowcami porzeczki czarnej oraz przedstawicielami Rosyjskiego Związku Owoców Jagodowych.

Tylko u nas

Farmaceutyczny jagodnik – na zakończenie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tematem ostatniej części tego cyklu są „liściówki” – pozbawione kofeiny i uwielbiane przede wszystkim ze względu na swój wykwintny, bogaty smak. Tymczasem, aby ich się napić, należy surowiec przygotować samemu, na co niewiele osób ma obecnie czas, bądź zakupić gotowy środek spożywczy pochodzący z importu, z Ukrainy lub Rosji.

.

Małe przetwórstwo

Nowe zasady produkcji win owocowych

Przełom roku to czas wielu zmian w prawie. Nie wszystkie legislacyjne nowości przyjmujemy z wielkim entuzjazmem, jednak co najmniej jedna powinna być zaakceptowana z należytą radością. 2 grudnia uchwalona została nowa Ustawa o wyrobach winiarskich (Dz.U. 2022 poz. 24), która zastąpi dotychczasową z 12 maja 2011 r.

Targi

Dla jagodowych na expoSE

Odbywające się w listopadzie ub. roku targi expoSE i expoDirekt stanowiły znakomitą prezentację rozwiązań przeznaczonych zarówno dla produkcji owoców jagodowych, jak i związanych ze sprzedażą tego towaru, często też tą bezpośrednią. Na ekspozycjach dominowały środki produkcji związane z uprawą truskawek (czyt. „Jagodnik” 1/2022), ale też i szparagów.

Włoski Dzień Jagodowy (cz. II)

W poprzedniej części relacji z konferencji zorganizowanej w ramach Włoskiego Dnia Jagodowego podczas targów Macfrut 2021 poruszone zostały głównie aspekty związane z rynkiem borówek i innych jagodowych, dotyczące panujących na nim trendów oraz spodziewanych scenariuszy rozwoju w przyszłości (czyt. „Jagodnik” 8/2021).

Technika

Maszynowe nowości ze Skierniewic

Tuż po Nowym Roku odwiedziłem siedzibę i zakład produkcyjny skierniewickiej firmy Jagoda JPS (fot. 1), która specjalizuje się w konstruowaniu maszyn dla branży ogrodniczej. Rosnące trudności w dostępie do pracowników sezonowych i coraz wyższe stawki, jakie trzeba im oferować, sprawiają, że mechanizacja jak największej liczby prac w gospodarstwach staje się koniecznością.

Inne gatunki

Jagoda kamczacka – potrzebne zmiany w uprawie (cz. I)

Polska należy obecnie do światowych liderów zarówno w uprawie jagody kamczackiej, jak i w produkcji jej owoców. Szacuje się, że ten gatunek w naszym kraju uprawiany jest na mniej więcej 2000 ha, na których w 2021 roku mogło zostać zebrane łącznie około 1000 ton owoców. Podobne wartości osiąga produkcja tych roślin w Kanadzie.

Perły kuchni polskiej

Niezwykła konfitura z truskawek

Mam wrażenie, że jednym ze skutków pandemii jest większe zainteresowanie przygotowywaniem posiłków w domach. Również przetworów i różnego rodzaju zapasów.

.

.

Wolna strefa

Zielony Ład – czy jest się czego obawiać?

Temat ten wzbudza ogromne zainteresowanie polskich sadowników, bowiem jednym z jego założeń jest ograniczenie do 2030 r. ilości zużywanych nawozów o 25% i środków ochrony roślin o 50%. Do tego dochodzą wymagania określające minimalny udział produkcji ekologicznej i dotyczące objęcia gruntów tzw. bioróżnorodnością, czyli gatunkowym urozmaiceniem upraw.









Poprzedni artykułMalling Fruits z dobrym wynikiem sprzedażowym. Warte uwagi nowe odmiany truskawek
Następny artykułMaliny w tunelach – uprawa od podstaw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj