Ocena potencjału plonotwórczego sadzonek truskawki




Niezbędnym warunkiem udanej produkcji truskawek jest dobrze przygotowany materiał szkółkarski i prawidłowa agrotechnika. Czynniki te nie odnoszą się tylko do genotypu (odmiany), czy klasy jakościowej sadzonki, ale również jej potencjału plonotwórczego.

Potencjał plonotwórczy odgrywa szczególnie ważną rolę w uprawach zakładanych pod osłonami. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie steruje się terminem dojrzewania owoców. Tam bardzo ważne jest aby sadzonka dała odpowiedniej jakości plon w określonym czasie. W takich uprawach sama ocena zewnętrzna – rozmiar/średnica sadzonki, wielkość systemu korzeniowego, nie zawsze odzwierciedla zdolność sadzonek do wydania określonego plonu. Jako że ocena materiału szkółkarskiego ze względu na rozmiar sadzonek może nie okazać się wystarczająca do określenia potencjału plonowania, ani poszczególnych etapów rozwoju czy długości zbiorów, krzewy mogą być oceniane ze względu na jakość kwiatostanu i pokrój rośliny.

Ten potencjał plonotwórczy zależy od procesu formowania się kwiatostanów, na który wpływ mają czynniki je indukujące. Główne spośród nich do długość dnia i temperatura. Plon truskawki zależy także od warunków w jakich one rosły, dlatego tak ważną rolę odgrywa technika produkcji materiału szkółkarskiego, która powinna być dostosowana do określonej odmiany. Wiele z tych elementów można określić poprzez szczegółową analizę laboratoryjną pozwalającą określić liczbę kwiatostanów czy ich rozwój co wpływa na późniejszy wzrost roślin po posadzeniu. Poprzez analizę laboratoryjną pokroju rośliny udaje się w niej określić liczbę organów wegetatywnych i generatywnych, a przez to także potencjał plonotwórczy truskawki. Polega także na oszacowaniu i ocenie siły kwitnienia oraz jego przebiegu. Dzięki takiej analizie można bardzo precyzyjnie określenia jakość sadzonki. Takie badania pozwalają również określić potencjał plonotwórczy przydatny do oceny działań podjętych na etapie stosowanych technologii produkcji w szkółce. Dają one odpowiedzi na kilka niezwykle istotnych pytań, jak choćby czy sadzonkę można już pobrać ze szkółki, jaki jest jej potencjał wzrostu oraz plonowania i czy była ona należycie produkowana

Korzystając z takiej oceny plantatorzy jak i doradcy mogą wykorzystywać taką wiedzę ustalając technikę uprawy czy też program nawożenia. Analiza daje szkółkarzowi wiedzę dotyczącą tego czy prowadzona technologia produkcji we właściwy sposób wpływa na jakość produkowanego materiału nasadzeniowego.

Oceną potencjału plonotwórczego określonej odmiany czy sadzonek truskawek zajmuje się np. włoska firma HORT założona w 2011 roku we współpracy z Marche Polytechnic University z Ankony we Włoszech. Firma ta zajmuje się głównie oceną potencjału plonotwórczego truskawek, ale również malin, jeżyn i porzeczek. Wyniki analiz są udostępniane w postaci zbioru szczegółowych danych, przedstawiane również w postaci prostych do zinterpretowania rysunków.

ocena_potencjaluLewy górny: Czy sadzonkę można już wykopać ze szkółki?

Lewy dolny: Jaki jest potencjał wzrostu w uprawie?

Prawy Górny: Jaki jest potencjał plonowania?

Prawy dolny: Czy sadzonka była należycie zadbana w szkółce?

 

Źródło: materiały: H.O.R.T. Soc. Coop z Włoch









Poprzedni artykułSpecjalistyczne tunele dla różnych upraw
Następny artykułProdukcja truskawek w Hiszpania przegrywa z innymi owocami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj