Podniesienie aktywności biologicznej gleby. Czy warto?
Podniesienie aktywności biologicznej gleby ma ogromny wpływ na uprawę roślin. Pozwala zwiększyć efektywności nawożenia, ograniczyć populację szkodników glebowych, a nawet patogenów, które odpowiadają m.in. za choroby systemu korzeniowego. Dlatego warto stosować preparaty mikrobiologiczne, które zawierają różnorodne grupy mikroorganizmów. Przykładem jest MetaControl. Jak z niego korzystać w uprawach jagodowych, czy sadowniczych?

MetaControl – skład mikrobiologiczny preparatu

Meta Control zawiera kilka szczepów pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Są to bakterie Peanibacillus azotofixans (1×105 CFU/g), Bacillus subtilis (1×109 CFU/g), Streptomyces spp. (1×105 CFU/g) oraz grzyby Metarhizium spp. (1×108 CFU/g), Beauveria spp. (1×108 CFU/g), Lecanicilium spp. (1×105CFU/g) i Isaria spp (1×105CFU/g). W preparacie mikrobiologicznym znajduje się również pożywka „na start” dla powyżej wymienionych gatunków.

Jakie korzyści daje stosowanie preparatu mikrobiologicznego MetaControl?

  • W MetaControl znajdują się m.in. bakterie azotowe, które wchodzą w symbiozę z roślinami uprawnymi. Ich zadaniem jest wiązanie azotu atmosferycznego. Zwiększają żyzność gleby i poprawiają efektywność nawożenia. Finalnie wspomagają wzrost i rozwój roślin.
  • Mikroorganizmy w czasie swojego cyklu życia wydzielają substancje należące do różnych grup (m.in. hormony, metabolity i witaminy), które działają na rośliny stymulująco.
  • Mikroorganizmy hamują rozwój grzybów patogenicznych odpowiadających m.in. za zgnilizny korzeni i łodyg. Przykładem są bakterie z rodzaju Paenibacillus.
  • Zarodniki grzybów entomopatogenicznych tworzą niekorzystne środowisko dla szkodników glebowych, np. pędraków, opuchlaków i drutowców, wysokie stężenie zarodników w preparacie jest gwarancją jego wysokiej jakości. Grzyby Lecanicilium zwalczają wciornastki, przenikając do ciała larw uniemożliwiając im dalszy rozwój.
  • MetaControl ogranicza stres fizjologiczny i uszkodzenia roślin. Przyspiesza regenerację roślin po uszkodzeniach.
  • Preparat ogranicza populację szkodliwych mikroorganizmów w glebie. Wiadomo, że gleba nie lubi „próżni”. Podłoża mało aktywne mikrobiologiczne szybko są zasiedlane przez organizmy szkodliwe, w tym patogeny odpowiadające za choroby.

Gdzie i jak stosować MetaControl?

MetaControl stosuje się w uprawach w gruncie, a także pod osłonami. Nadaje się do różnorodnych grup, w tym drzew i krzewów owocowych (np. owoców miękkich). Istnieje kilka sposobów aplikacji preparatu. Przez cały sezon wegetacyjny można stosować go podczas fertygacji. Przed sadzeniem drzew, krzewów czy krzewinek należy wymieszać go z podłożem. Stosowanie w formie oprysku na glebę można wykonać przed sadzeniem (3-4 dni przed) lub po posadzeniu lub siewie. Na tym etapie poprawia także aklimatyzację sadzonek. Opcjonalnym sposobem jest moczenie korzeni przed sadzeniem w roztworze preparatu na około 30 sekund. Metoda jest skuteczna, ale bardziej pracochłonna od powyżej wymienionych.

MetaControl – o tym trzeba wiedzieć!

MetaControl aplikuje się, gdy temperatura gleby wynosi przynajmniej 8-10ºC. Optymalny zabieg wykonuje się w warunkach podwyższonej wilgotności podłoża, np. po opadach deszczu. Najlepiej robić to w dni pochmurne, mikroorganizmy są wrażliwe na bezpośrednie nasłonecznienie. Należy kierować się instrukcją zamieszczoną na opakowaniu produkcji. Korzystanie z MetaControl jest łatwe.

MetaControl to preparat, który wspomaga inne zabiegi pielęgnacyjne w uprawie roślin, w tym nawożenie i ochronę przed chorobami oraz szkodnikami. Dzięki niemu zwiększa się wysokość i jakość plonów.

Więcej informacji o MetaControl: TUTAJ..

źródło: Brinkmann (materiał promocyjny)

Poprzedni artykułNawożenie truskawek po intensywnych opadach deszczu
Następny artykułBorówka kwitnie, ale pojawiają się problemy (monitoring plantacji, 21.05.2023 r.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj