Nawożenie borówki na wysoką jakość owoców


Koniec czerwca to intensywny wzrost owoców borówki, ale też przyrosty nowych pędów. Związane jest z tym spore zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Ważne jest w tym okresie dobre odżywienie roślin, zarówno przez fertygację jak i poprzez specjalne zabiegi nawożenia dolistnego. Jak to to osiągnąć? Podpowiada Bartłomiej Drzazga z Timac Agro Polska.

Wyzwania na plantacjach borówki

Tegoroczny sezon okazuje się być dość wymagający pod względem ochrony plantacji przed szkodnikami. Jeszcze nie dawano na wielu plantacjach sporym problemem były zwójki, uszkadzające młode przyrosty ale też i owocostany. Dość duże było w tym roku nasilenie ze strony pryszczarka, uszkadzającego wierzchołki młodych przyrostów. Dla wielu plantatorów zaskoczeniem okazał się misecznik, który w dużym stopniu opanował pędy, a samice pokryły je tarczkami, gromadząc pod nimi tysiące jaj, które dadzą początek kolejnemu pokoleniu. Wśród tych problemów kluczowe jest również właściwe nawożenie upraw borówki.

Utrzymać wielkość owoców borówki

Na tej kwaterze Bluecropa, widać bardzo dużą ilość owoców. Pędy miejscami przyginają się już ku ziemi. Jest to bardzo dobry czas by zadbać o dobrą jakość owoców oraz ich trwałość pozbiorczą. Jeszcze jest dobry moment na zastosowanie produktu Kaoris. Nawóz ten stymuluje geny odpowiedzialne za produkcję cytokinin, czyli fitohormonów odpowiedzialnych m. in. za regulację fotosyntezy i produkcję chlorofilu. Jednocześnie wpływa na wzmocnienie ścian komórkowych, co sprawia, że zebrane jagody mają lepszy shelf life – podkreśla ekspert Timac Agro Polska. Drugim produktem który warto zastosować w fazie dorastania owoców jest Seactiv Elite. Ten nawóz zastosowany dolistnie zapewania dobre zaopatrzenie owoców w wapń, ale też bor, potas i azot.

Na większości plantacji borówki gdzie już powszechnie stosuje się fertygację, warto z kolei sięgnąć w fazie dorastania owoców, po KSC Czerwony  (przewaga potasu) oraz KSC Perłowy (ze zwiększoną ilością wapnia). Warto przypomnieć, że wszystkie nawozy z grupy KSC zawierają kompleks PHYT-ACTYL® (prekursory fitohormonów, substancje o działaniu biostymulującym i antystresowym, chelatowane mikroelementy).

Nawożenie borówki

Poprzedni artykułNowa ustawa o rolnictwie ekologicznym – istotne zmiany dla producentów
Następny artykułGospodarstwo Haskap i Winiarnia Warulik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj