Mamy właśnie czas, gdy z jednej strony wzrosła znacząco presja chorób które mogą zagrażać roślinom truskawek (jak zresztą wszystkim uprawom jagodowym), ale też  czas gdy konieczne jest optymalne odżywianie roślin. Jak to robić gdy gleba jest uwilgotniona a plantacje prowadzone są na zagonach? Czy uruchamiać fertygację? Jakie nawozy zastosować? Z tymi pytaniami zmierzył się nasz ekspert na plantacji Truskawkowych Inspiracji – Wojciech Wojcieszek.

W ostatnich daniach w wielu regionach kraju miały miejsce intensywne opady deszczu. Miejscami w krótkim okresie czasu spadło 20-50 mm deszczu. To oznacza że pierwiastki mobilne jak azot czy potas zostały wypłukane z wierzchniej warstwy gleby, często poza zasięg systemu korzeniowego roślin. To oznacza potrzebę szybkiej interwencji i uzupełnienia składników pokarmowych

Na plantacjach prowadzonych tradycyjnie dobrym posunięciem będzie zastosowanie saletry potasowo-wapniowej Unika Calcium. Nawóz najlepiej jest wysiać przed zapowiadanym deszczem. Wówczas zawarte w nim składniki zostaną szybko wprowadzone w profil glebowy i dostępne dla roślin.

Natomiast tam gdzie uprawy są na zgonach i prowadzona jest fertygacja konieczne będzie podanie pożywki w większym stężeniu. W tym momencie mamy taki okres, gdy wskazane jest podawanie pożywek nawozowych w wyższych stężeniach. Podajemy 2-3 kg  nawozu wieloskładnikowego/1000 l podawanej wody – zaleca Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland. Odwrotne zalecenia dotyczą natomiast okresu gdy temperatury są wysokie (upały) – wtedy zaleca się podawanie mniejszych dawek nawozów w większych ilościach wody. Wtedy zalecamy podawanie 0,5 – 1 kg nawozu na 1000 l wody płynącej. Mniej  nawozów a częściej, tak by zapewnić przed wszystkim zasoby wody wykorzystywanie w procesie transpiracji roślin – przypomina ekspert z firmy Yara Poland.

Nawożenie truskawek po deszczu

Zapraszamy już teraz do rejestracji na finałowe spotkanie Truskawkowych Inspiracji 2023. Spotkamy się 10 czerwca w Hornigach na plantacji Magdaleny i Matusza Włodarczyk. Do zobaczenia!









Poprzedni artykułTo może być kluczowy moment w ochronie truskawek!
Następny artykułPodniesienie aktywności biologicznej gleby. Czy warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj