O czym musimy pamiętać po zdjęciu agrowłókniny? FILM
Na wielu plantacjach do tej pory jeszcze leży agrowłóknina. Nic dziwnego. Pogoda w tym roku stawia wyjątkowe utrudnienia plantatorom, a przymrozki ciągle (22 maja) stanowią zagrożenie. W sytuacji gdy zdejmowana jest już z roślin agrowłóknina warto zwrócić uwagę na fakt, że rośliny są osłabione, mają delikatne liście, często z uszkodzeniami mechanicznymi. Taki stan roślin stwarza wyjątkowe zagrożenie do infekcji przez szara pleśń.

Po zdjęciu agrowłókniny warto zwrócić uwagę w jakiej kondycji są rośliny, zwłaszcza gdy na plantacjach zaczyna się lub trwa już kwitnienie. Radosław Suchorzewski z firmy Bayer zwraca uwagę na właściwe zabezpieczenie przed szara pleśnią. W takich okresach największego zagrożenia (kwitnienie) warto sięgnąć po preparat Luna Sensation 500 SC (fluopyram 250 g/l + trifloksystrobina 250 g/l). Fungicyd ten w uprawie truskawek zwalcza szarą pleśń, białą plamistość liści, mączniaka prawdziwego oraz antraknozę i skórzastą zgniliznę owoców. Polecany jest do stosowania w dawce 0,8 l/ha.

Prawidłowa ochrona to rotacja substancji aktywnych. Dlatego ekspert z firmy Bayer zachęca do włączenia w program ochrony truskawki przed szara pleśnią i innymi chorobami grzybowymi takich preparatów jak Teldor czy Serenade ASO. Ten drugi to preparat biologiczny, który może być stosowany w okresie przedzbiorczym, nie powoduje bowiem ryzyka pozostałości w owocach i nie ma okresu karencji.

Poprzedni artykułKOMUNIKAT jagodowy Agrosimex 19.05- TRUSKAWKI w fazie kwitnienia – zalecenia ochrony i nawożenia.
Następny artykułTruskawki w Tunelach 2020 – uprawa w węglu organicznym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj