Plantacje jagodowe u progu nowego sezonu przetwórczego

Dariusz Mróz z Ademar Food Solution
Dariusz Mróz z Ademar Food Solution



Temat kondycji plantacji jagodowych przed sezonem to zawsze jeden z bardziej oczekiwanych zagadnień przedstawianych w czasie konferencji Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw. Tegoroczne zorganizowane 13 maja w Kielcach zgromadziło około 260 reprezentantów tego sektora. Temat kondycji plantacji jagodowych zdecydował się omówić Dariusz Mróz z Ademar Food Solution.

Jak informował D. Mróz, kombinacja czynników pogodowych od jesieni do zimy i wiosną, spowodowały, że wegetacja jest opóźniona względem minionych lat. Jest ona jednak zgoda z tym co notowano w Polsce jeszcze kilkanaście lat temu. Przedstawione prognozy – oczywiście wszystko, jak to w pogodzie bywa, może ulec zmianie – na dzień konferencji wskazywały raczej na korzystny dla wielkości plonów przebieg pogody.

Wiśnia

Dobrze prezentują się sady w głównych regionach tej produkcji (Powiśle, Sandomierz, Grójec, Wielkopolska). Należy postawić sobie pytanie jaki będzie bilans otwarcia i jakie będą zapasy, przed nowym sezonem w kontekście blokady eksportu na Wschód. Wszystko zapowiada, że polony wiśni będą na bardzo dobrym poziomie.

Truskawka

Sytuacja dla przemysłu staje się w ostatnich latach coraz trudniejsza. Głównie z uwagi na dominującą pozycję na rynku mrożonych truskawek z Egiptu. Z tego też powodu, ten owoc z numeru jeden dla zakładów produkujących w Polsce mrożonki staje się coraz częściej produktem numer dwa.

Stan truskawkowych plantacji jest bardzo dobry. Należy spodziewać się zatem dobrych plonów. Problemem mogą być pracownicy do zbioru, co może realnie wpłynąć na ilość trafiających na rynek owoców. Należy liczyć się ze wzrostem oczekiwań plantatorów w kontekście wyższych cen, na co oczywiście wpływają gwałtownie rosnące koszty produkcji. Należy zadać sobie pytanie czy zakłady przetwórcze, będą mogły zaoferować oczekiwane kwoty, w nawiązaniu do możliwych do uzyskania przez nie cen za przygotowany, zamrożony surowiec. W wielu regionach, gdzie plantacje są bez nawaniania, należy się liczyć z deficytem wody i tutaj jakość owoców jak też plony mogą być słabsze.

Malina

Po rekordowo wysokich cenach tych owoców w kraju przybywa nowych nasadzeń. W nasadzeniach dominują odmiany letnie, które mają 70% udział w strukturze uprawowej. Odmiany jesienne mają już tylko około 30% udział w strukturze odmianowej. Jeszcze kilka lat temu było odwrotnie. Tutaj również pojawia się problem suszy. Zadajemy sobie jednak pytania, czy w tym sezonie utrzyma się tak wysoki poziom cen za owoce do mrożenia jak w minionych latach – mówił prelegent.

Porzeczka czarna

Ostatnie sezony z wysokimi cenami, spowodowały, że plantatorzy dbają o kondycje plantacji, które są w dobre kondycji. Wysokie ceny powodują również wzrost nasadzeń. Taka sytuacja szybko może przełożyć się na bardzo dużą podaż. To może wpływać na cenę surowca pozyskiwanego z tych plantacji.

Porzeczka czerwona

Po 3-4 latach od sezonów z bardzo wysokimi cenami, nowe plantacje wchodzą w pełnię owocowania. Tutaj można spodziewać się rekordowych plonów. Może to wpłynąć na załamanie się cen na owoce czerwonej porzeczki.

Rabarbar

Wegetacja na plantacjach tego warzywa z uwagi na późną wiosnę jest opóźniona. Zbiory rozpoczną się pewnie pod koniec maja. Problem jest woda. Również niskie temperatury nie sprzyjają tej uprawie. Tutaj jednak, pogoda może szybko nadrobić wegetację i możliwy do uzyskania plon.







Poprzedni artykułNawożenia azotem w uprawie malin. Skutecznie a niedrogo
Następny artykułWarto zwrócić uwagę na szkodniki borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj