Warto zwrócić uwagę na szkodniki borówki

Na plantacjach borówki zaczęło się już kwitnienie. W projekcie Borówkowe Factory gdzie obserwujemy kilkanaście odmian borówki są również prowadzone doświadczenia z produktami firmy UPL. Są to zarówno nawozy i biostymulatory jak też środki do ochrony plantacji przed chorobami i szkodnikami. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w tym okresie i jakie szkodniki borówki mogą być zagrożeniem – podpowiada Michał Malicki z firmy UPL Polska.

Regeneracja systemu korzeniowego

W uprawie doniczkowej borówki, istotne jest szczególne zwrócenie na kondycję systemu korzeniowego, dlatego też do programu nawożenia włączony został biostymulator Goteo. To pozwala szybko odbudować system korzeniowy po zimie, a więc wspomóc rośliny w ich początkowym fazie wzrostu. Goteo można włączyć w program fertygacji, dodając ten nawóz do zbiornika z pożywką typu B.  

Na początku kwitnienia szczególnie warto zastosować kombinację Asahi SL + BM Start, tak by wpłynąć na stymulację kwitnienia i podziałów komórkowych w nowo tworzących się zawiązkach. Takie zabiegi warto powtórzyć w pełni kwitnienia i pod koniec – zaleca Michał Malicki.     


Warto zwrócić uwagę na szkodniki borówki

Warto też rozpocząć lustracje plantacji na obecność szkodników borówki. W tym momencie trwa jeszcze migracja larw misecznika i jest to ostatni moment na ewentualne wykonanie zabiegu zwalczającego migrujące po młodych pędach larwy. Na wielu plantacjach pojawia się piędzik przedzimek. Do jego zwalczania polecam produkt XenTari WG , o działaniu żołądkowym, przeznaczony do selektywnego zwalczania gąsienic motyli. Na roślinie środek działa powierzchniowo. Po spożyciu środka gąsienice przestają żerować, a następnie giną po upływie 24-72 godzin – podkreśla ekspert z UPL Polska.

W ochronie borówki przed chorobami można jeszcze wykorzystać produkty oparte na kaptanie, tak by zabezpieczyć rozwijające się kwiaty ale też ewentualne rany na pędach powstałe na pędach podczas cięcia czy nawet mikrouszkodzenia mrozowe.   

Na plantacjach borówki warto zwrócić uwagę na szkodniki borówkiPoprzedni artykułPlantacje jagodowe u progu nowego sezonu przetwórczego
Następny artykułPrzymrozki 2022. Plantatorzy chronią swoje plantacje i walczą o utrzymanie plonu  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj