ZAPYLANIE i jego wpływ na plonowanie

O tym jak ważna jest praca owadów zapylających na plantacji nie trzeba nikogo przekonywać. Zapylenie to podstawa dobrego plonu. Prawidłowo zapylone kwiaty dają dobrze wykształcone, wysokiej jakości nasiona. Ilość i jakość wytworzonych nasion ma wpływ na masę i jakość wytworzonych owoców, a także warunkuje ich wyrównanie i ładny naturalny kształt. 

Czy można mieć realny wpływ na pracę owadów zapylających na plantacji?

By polepszyć zapylenie właściciele wprowadzają na plantacje owady zapylające (usługi zapylania). Jednak nawet to działanie nie gwarantuje poprawnego zapylenia, ponieważ pszczoły mogą odlatywać na sąsiadujące z uprawą, bardziej biologicznie atrakcyjne dla nich rośliny. Dlatego ważne jest zastosowanie atraktantu, dzięki któremu zatrzymamy owady na naszej plantacji. Liczne badania krajowe i zagraniczne oraz praktyka sadownicza udowodniła skuteczność stosowania Biopolin. Jest to INNOWACYJNY ATRAKTANT O DŁUGOTRWAŁYM DZIAŁANIU, który znacznie podnosi atrakcyjność kwiatów dla owadów zapylających. W swoim składzie zawiera związki polisacharydowe i składniki olejków eterycznych. Po zastosowaniu preparatu pszczoły i inne owady zapylające (trzmiele, murarki ogrodowe) CHĘTNIEJ I CZĘŚCIEJ odwiedzają kwiaty. Biopolin skutecznie chroni przed odlotem pszczół poza teren uprawy na inne kwitnące rośliny. Użycie Biopolin pozwala na MAKSYMALNE WYKORZYSTANIE „OKNA POGODOWEGO”.

Jakie korzyści uzyskał właściciele plantacji „Zdrowe Jagody” (www.zdrowejagody.pl), który od 4 lat stosuje Biopolin?

Jagoda kamczacka bardzo wcześnie wchodzi w okres kwitnienia. Mamy naturalnie występujące trzmiela, dzikie pszczoły, dodatkowo wprowadzamy na plantację trzmiel i pszczoły. Biopolin pozwala zwabić owady zapylające do kwitnących krzewów. W ciągu ostatnich lat zauważyliśmy, że zawiązanie owoców jest dobre. Inni plantatorzy narzekali, że mimo dobrego kwitnienia obserwowali słabe zawiązanie owoców. Na naszej plantacji tego nie zauważyliśmy. Jedną z przyczyn dobrego zawiązywania owoców jest dobre zapylenie, w czym niewątpliwie pomaga Biopolin – informuje Piotr Poseł.

Biopolin

Biopolin przywabia owady zapylające skutecznie i na długo

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii SLOW RELEASE (powolnego uwalniania atraktantów),  Biopolin ma DŁUGOTRWAŁY EFEKT DZIAŁANIA. Wystarczy wykonanie jednego zabiegu, na początku kwitnienia, aby uzyskać wysoką skuteczność wabienia owadów zapylających.

Jak udowadniają badania, Biopolin wpływa na liczbę ziaren pyłku kiełkujących na znamieniu szyjki słupka kwiatu, co przekłada się na dobre wykształcenie nasion. Poniżej zdjęcia obrazujące badania działania preparatu wykonane przez dr hab. M. Bieniasz, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Fot 1. a) Nieliczne ziarna pyłku kiełkujące na znamieniu szyjki słupka – kontrola; b) i liczne ziarna pyłku kiełkujące na znamieniu szyjki słupka, po zastosowaniu preparatu Biopolin

Biopolin to skuteczny sposób na większy ZYSK z plonu

Zastosowanie Biopolinu przynosi zysk właścicielom m.in. plantacji jagody kamczackiej, borówki amerykańskiej czy truskawki.

Zastosowanie Biopolin w uprawie jagody kamczackiej ‘Jugan’ i jego wpływ na liczbę ziaren pyłku na znamieniu i liczbę zawiązanych nasion
Wpływ preparatu Biopolin na masę owocu jagody kamczackiej odmiany 'Jugana’
Wpływ preparatu Biopolin na plonowanie borówki wysokiej odmiany ‘Bluecrop”
Wpływ preparatu Biopolin na plonowanie truskawki odmiany 'Elsanta’

Biopolin został opracowany przez naukowców polskiej, rodzinnej firmy ICB Pharma. Główną misją firmy jest dostarczanie producentom wysokiej jakości, innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony i uprawy roślin bez chemicznych pestycydów.

materiał reklamowy firmy ICB PharmaPoprzedni artykułTrudny rok dla greckich plantatorów truskawek
Następny artykułDopłaty do nawozów – wymagane dokumenty

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj