Nowe odmiany jagody kamczackiej

Giant's Heart




Jagoda kamczacka – trudno znaleźć roślinę podobną do niej! Krzewy jagody kamczackiej są mało wymagające, co do stanowiska, gleby, są odporne na mróz (znoszą temperaturę do -45°C, kwiaty znoszą do -8°C), w uprawie amatorskiej nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, owocują corocznie, a pełne witamin owoce są wprost niezbędne w naszej diecie. Wartościowe jagody są bogate również w aktywne antyoksydanty. Zawierają wiele korzystnych dla organizmu naturalnych makroelementów i mikroelementów. Idealne do spożycia na świeżo, na przetwory i do mrożenia, także jako soki, nalewki, wina czy liofilizat.

By uzyskać jak największy plon przy doborze odmian warto zwrócić uwagę na wzajemne zapylanie, bowiem jagoda kamczacka jest gatunkiem owadopylnym i obcopylnym. Wśród licznie oferowanych przez in-vitro Kusibab odmian jagody kamczackiej chcemy zwrócić uwagę na nowe licencyjne odmiany rosyjskie i amerykańskie. W tym roku, na naszej plantacji obserwowaliśmy ich kolejne, drugie plonowanie. Do pełnej akceptacji ich przydatności u nas musimy jeszcze poczekać, lecz możemy je określić, jako obiecujące. W krajach, z których pochodzą są cenione, jako odmiany plantacyjne.  

ODMIANY ROSYJSKIE

Candy Blue (Lawina – Лавина)

To wczesna odmiana otrzymana w FGUP „Bakczarskoje” Rosselhozakademii. Krzew rośnie silnie, do 1,6 m wysokości, pokrój wyprostowany, kolumnowy. Odmiana bardzo plenna.

Owoce są bardzo duże (o średniej wadze 1,7 g, maksymalnie 2,3 g), wydłużone, owalne, cylindryczne, z obu stron tępo zakończone, jednowymiarowe. Owoce twarde, nawet po dojrzeniu. Blizna poszypułkowa sucha. Owoce dojrzewają równocześnie. Jagody dobrze się trzymają się na krzewie, nie osypują się. Zalecany zbiór ręczny, ale możliwy jest również zbiór maszynowy. Bardzo smaczne, o smaku słodko-kwaśnym, deserowe.

Usłada (Услада)

Odmiana powstała w FGUP „Bakczarskoje” Rosselhozakademii. Krzew wyprostowany, kolumnowy, o średniej sile wzrostu. Odmiana plenna.

Owoce są duże (średnia waga 1,60 g), jagody wrzecionowatego kształtu, regularne, fioletowo-niebieskie z mocnym nalotem woskowym. Owoce dobrej jakości, dość twarde, skórka mocna. Blizna poszypułkowa sucha. Łatwy zbiór. Owoce nie opadają. Przydatna do zbioru mechanicznego, dobrze znoszą transport. Smak słodki, lekko cierpki, bardzo przyjemny, z odrobiną gorzkiego posmaku.

Ussulga (Уссульга)

 Odmiana o średnio wczesnej porze owocowania wyhodowana w FGUP „Bakczarskoje” Rosselhozakademii.Krzew dorasta do 1,6 m wysokości, wyprostowany, kolumnowy, o średniej sile wzrostu. Pędy lekko rozłożyste, co ułatwia zbiór.

Ussulga (Уссульга)

Owoce cylindryczne, wydłużone, z obu stron stożkowo zakończone, fioletowo-niebieskie z mocnym nalotem woskowym. Blizna poszypułkowa sucha. Zbiór jednorazowy – owoce dojrzewają jednocześnie. Plenna. Przydatna do zbioru mechanicznego, owoce nie osypują się, dobrze znoszą transport. Smak słodki, słodko-cierpki, przyjemny, wyważony, z posmakiem czarnej jagody, aromatyczne.

ODMIANY AMERYKAŃSKIE

Blue Banana

Średniopóźna odmiana należy do grupy Blue Moose. Wyhodowana przez North American Honeyberry Corporation. Pokrój krzewu w kształcie kopuły, dobrze się rozkrzewia i zagęszcza, pędy wzniesione. Dorasta do 1,5 m wysokości i 1,5 m szerokości.

Blue Banana

Owoc podłużny, eliptyczny o ostro zakończonych końcówkach, do 3 cm długości. Blizna poszypułkowa sucha. Owoce dojrzewają od połowy czerwca do połowy lipca. Możliwy zbiór mechaniczny. Średni plon z krzewu: 3,6 kg (max 4,5 kg). Jagody soczyste o słodkim smaku.

Blue Treasure

Odmiana średniopóźna – należy do grupy Blue Treasure. Wyhodowana przez North American Honeyberry Corp. Pokrój krzewu w kształcie kopuły, charakteryzuje się energicznym wzrostem, dobrze się rozkrzewia i zagęszcza. Dorasta do 1,5 m wysokości i 1,5 m szerokości.

Blue Treasure

Owoce eliptyczne, wrzecionowate, do 2,5-3 cm długości, Owoce dojrzewają od połowy czerwca do połowy lipca. Blizna poszypułkowa sucha. Możliwy zbiór mechaniczny. Średni plon z krzewu: 3,6 kg (max 4,5 kg). Owoce bardzo soczyste, słodkie, aromatyczne.

Giant’s Heart

Średniopóźna odmiana należąca do grupy Blue Treasure. Otrzymana przez zespół North American Honeyberry Corp. Pokrój krzewu kulisty, dobrze się rozkrzewia, o dużym wigorze. Dorasta do 1,5 m wysokości i 1,5 m szerokości.

Giant’s Heart

Owoce duże, długości 2,5-3,0 cm. Kształt owalny ze stożkowatą końcówką – sercowaty. Sucha blizna poszypułkowa. Dojrzewają od połowy czerwca do połowy lipca. Zbiór mechaniczny, mają średnią tendencję do osypywania się. Średni plon z krzewu: 3,6 kg (max 4,5 kg). Owoce soczyste o słodkim smaku.

Strawberry Sensation

Należąca do grupy Blue Treasure średniopóźna odmiana. Otrzymana przez zespół North American Honeyberry Corp. Pokrój krzewu w kształcie kopuły, dobrze się rozkrzewia, o dużym wigorze. Dorasta do 1,5 m wysokości i 1,5 m szerokości.

Giant’s Heart

Owoce duże, długości ok. 2 cm, o kształcie eliptycznym, na końcach zaokrąglone, czasem wręcz kuliste, sucha blizna poszypułkowa. Dojrzewają od połowy czerwca do połowy lipca. Możliwy zbiór mechaniczny. Średni plon z krzewu: 3,6 kg (max 4,5 kg). Jagody słodko – kwaśne, aromatyczne.

Więcej o odmianach jagody kamczackiej na in-vitro Kusibab – zapraszamy!

Autor tekstu: Magdalena Karska-Kordas







Poprzedni artykułBorówkowy sezon 2021 wchodzi w szczytowy okres zbiorów. Wielu producentów jest rozczarowanych
Następny artykułTunele dla jagodowych z automatycznym wietrzeniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj