Czekają nas dalsze obniżki cen paliw?

Ceny ropy na giełdzie



W ostatnim czasie dało się zauważyć znaczne wahania cenowe paliw. W dół poszybowały wszystkie rodzaje paliw. Nie wynika to z niższej marży koncernów lecz z notowań cen paliw na świecie. Z tak drastycznymi spadkami cen na giełdzie nie mieliśmy nigdy do czynienia. Jaki wpływ ma to na cenę paliw na stacjach i dlaczego obniżki są tak niskie?

Wykres przedstawiający cenę ropy(CL.F) na giełdzie w dolarach za baryłkę w ostatnim dziesięcioleciu. Źródło: www.stooq.pl

Źródło: www.stooq.pl

Z informacji opublikowanych przez analityków z e-petrol.pl wynika, że to nie koniec spadków cen paliw. W ostatnich dniach wiele tysięcy Polaków spędza w domu, co skutkuje spadkiem sprzedaży paliw, podobnie sytuacja jest w większości krajów na świecie. ,,Problemem dla rynku naftowego cały czas pozostaje spadek popytu spowodowany epidemią koronawirusa i bez widocznych globalnych postępów w walce z chorobą próby trwałego odwrócenia spadkowego trendu mogą być nieskuteczne… Ograniczenie wyjazdów służbowych i prywatnych, pozostanie w domach i praca zdalna będą przekładały się na niższe zapotrzebowanie na paliwa.” – informuje portal.

Dlaczego w takim razie na stacjach wciąż takie ceny i czego możemy się spodziewać?

Niski kurs Polskiej waluty skutkuję ograniczeniem skłonność do dużych zmian na stacjach w dół. Nie mniej póki co nie ma jednak zagrożenia wzrostem cen detalicznych.

,,W okresie między 23 i 29 marca na stacjach będziemy zapewne świadkami dalszego ciągu obniżek cen, nawet przy zachowaniu wysokich marż operatorów placówek stacyjnych, którzy z pewnością są świadkami dramatycznego spadku poziomu sprzedaży z powodu obaw przed koronawirusem. Dla benzyny Pb98 oczekujemy ulokowania się cen w przedziale 4,49-4,70 zł/l. W przypadku benzyny Pb95 natomiast na wielu stacjach cena może znaleźć się nawet na poziomie niższym niż 4 zł/l. Oczekujemy tutaj widełek 3,99-4,30 zł/l. W cenach oleju napędowego także nastąpi obniżka, ale poziom cen będzie odczuwalnie wyższy, niż w przypadku benzyny – jego średnia w kolejnym tygodniu wyniesie 4,30-4,55 zł/l. Spadki dotyczyć będą także autogazu, który może kosztować 1,97-2,06 zł/l.’’- czytamy na portalu.







Poprzedni artykułUwaga na przymrozki!
Następny artykuł„Posiłek dla lekarza” z firmy Amplus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj