KOMUNIKAT jagodowy Agrosimex 29.05. – MALINY letnie na początku kwitnienia. Zalecenia ochrony i nawożenia




Kondycja plantacji malin jest obecnie zróżnicowana. Zdarzają się kwatery zadbane, dobrze przygotowane do radzenia sobie choćby w niesprzyjających warunkach. Te dają nadzieję na dobre plony. Chruśniaki wymagają generalnie sporo uwagi i pewne zabiegi należy po prostu wykonać. Mówi o nich Tomasz Domański z Agrosimex na załączonym filmie.

Z jakimi problemami borykają się plantatorzy?

Są one zróżnicowane. Często wynikają z fal mrozu, które w maju przeszły przez Polskę. Uszkodzone są na przykład pąki kwiatowe. Owoce z nich będą małe, niedorodne. Obserwować można także niedobory fosforu, które manifestują się na liściach. We znaki daje się także przebieg pogody. Zwłaszcza przechodzące deszcze sprawiają, że konieczna jest efektywna ochrona krzewów – mówi T. Domański.

Ochrona malin

W okresie kwitnienia, który właśnie się rozpoczyna, kluczowe są zabiegi przeciw szarej pleśni i zamieraniu pędów. T. Domański informuje, że dobre rezultaty można osiągnąć stosując preparaty z rodziny Luna – Luna Experience 400 SC czy Luna Sensation 500 SC. Wartościowe okażą się także takie fungicydy jak Switch 62,5 WG, Signum 33 WG czy Botrefin. W zwalczaniu rdzy maliny sięgnąć można dodatkowo po Zato 50 WG czy Scorpion 325 SC. Obecny okres jest także ważny w kontekście zwalczania szkodników, takich jak przędziorki czy szpeciele. Rekomendujemy użycie w tym celu takich preparatów jak Koromite 10 EC, Safran 018 EC czy Limocide. Kwieciaka malinowca można zwalczać przy pomocy Kobe 20 SP czy Mospilanu 20 SP. Zwalczą one też mszyce i zwójki.  – mówi specjalista.

Nawożenie

Aktualnie malinom podawać można Qrop Mix. To nawóz wapniowo potasowy z azotem. Przed kwitnieniem nalistnie można podać Bolero czy Viflo miedź – bor. ASX Krzem zwiększa mechaniczną odporność ścian komórkowych na przenikanie patogenów. Maral zawiera z kolei wyciąg z alg morskich, co wspiera wegetację roślin. Jakość owoców poprawiać można poprzez palikacje preparatów wapniowych, np. Metalosate Calcium. Niedobory magnezu uzupełnić można zaś poprzez aplikację Mag S Aloy. Poprzez system fertygacyjny zalecam podawanie Ultrasolu 20-20-20 naprzemiennie z Rosasolem 14-14-28.

Materiał edukacyjny firmy Agrosimex







Poprzedni artykułWapń jako podstawowy budulec roślin
Następny artykułPoczątek skupu truskawek – co przyniosą najbliższe tygodnie? DEBATA ON-LINE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj